Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Isus Cristos - dovezi istorice !?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Topicul se cheama Isus Cristos, dovezi istorice. Ce treaba are perioada petrecuta de evrei in Egipt, cu Isus Cristos. Si daca nu ma insel, ar exista :pardon: Dar nu stiu suficient, va trebui sa revin cu surse. :roll:

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai stai, ca nu la perioada aia ma refeream. Ma refeream tot la Isus, mi se pare ca nu apare in toate evangheliile, nu stiu la care apare, cand Iosif, Maria si Isus pruncul au fugit in Egipt, preveniti de un inger parca.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Topicul se cheama Isus Cristos, dovezi istorice. Ce treaba are perioada petrecuta de evrei in Egipt, cu Isus Cristos. Si daca nu ma insel, ar exista :yahoo: Dar nu stiu suficient, va trebui sa revin cu surse. :pardon:

 

Daca tot cauti surse...poate cauti ceva care sa vorbeasca despre "uciderea pruncilor"... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun ca cea mai concreta dovada istorica este chiar Biblia si copiile care datau chiar din perioada imediata anului 33 AD. Sunt multe despre care scrie in Biblie si de-abia acum le-au descoperit arheologii. Faraonul era unul real, am uitat, cred ca Tuth sau asa ceva, unul dintre cei mai tari dintre toti. Dar istoricii lor, ca si cei ceausisti, de ex., n-au notat infringerea rusinoasa. Ca pe pietrele lor sunt numai victoriile egiptenilor, nu infrangerile. Cine sarbatoreste si cinsteste infrangerile? Poate Steaua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia nu poate fi o astfel de dovada. Nu se stie cine sunt cei care au scris-o. Si nu exista manuscrisele originale ci copii ale acestora din sec. II. Ea vorbeste despre evenimente petrecute in sec. I.

 

Dar desigur istoria este construita pe multe astfel de dovezi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu spun ca cea mai concreta dovada istorica este chiar Biblia si copiile care datau chiar din perioada imediata anului 33 AD. Sunt multe despre care scrie in Biblie si de-abia acum le-au descoperit arheologii. Faraonul era unul real, am uitat, cred ca Tuth sau asa ceva, unul dintre cei mai tari dintre toti. Dar istoricii lor, ca si cei ceausisti, de ex., n-au notat infringerea rusinoasa. Ca pe pietrele lor sunt numai victoriile egiptenilor, nu infrangerile. Cine sarbatoreste si cinsteste infrangerile? Poate Steaua.

Se pare ca ar fi fost Ramses II, dar trebuie cercetat, ca istoricii propun mai multe variante. SI asa e, egiptenii nu-si insemnau infrangerile, doar nu era sa dea prost la CV :bye:

Ce-ar fi sa deschidem un topic asemanator cu asta, dar pentru VT?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia nu poate fi o astfel de dovada. Nu se stie cine sunt cei care au scris-o. Si nu exista manuscrisele originale ci copii ale acestora din sec. II. Ea vorbeste despre evenimente petrecute in sec. I.

 

Dar desigur istoria este construita pe multe astfel de dovezi...

Dar hieroglifele cine le-a sapat? Ai numele lor si adresele?

 

Dar primele tablite, alea din Sumer, cine le-a scris? Ca erau in numele regelui, dar nu le-a scris el. La fel si cu Biblia: a fost scrisa in numele Regelui, despre Rege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar hieroglifele cine le-a sapat? Ai numele lor si adresele?

 

Dar primele tablite, alea din Sumer, cine le-a scris? Ca erau in numele regelui, dar nu le-a scris el. La fel si cu Biblia: a fost scrisa in numele Regelui, despre Rege.

 

Sigur...dar cei care le-au scris au murit cu 100 de ani inainte de asta... :o:

 

Ele sunt scrise in sec. I si noi avem manuscrise din sec. II.

 

Cu hieroglifele sau tablitele lucrurile stau diferit. Acelea sunt ORIGINALE... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar hieroglifele cine le-a sapat? Ai numele lor si adresele?

 

Dar primele tablite, alea din Sumer, cine le-a scris? Ca erau in numele regelui, dar nu le-a scris el. La fel si cu Biblia: a fost scrisa in numele Regelui, despre Rege.

Sa stii ca in Mesopotamia avem tablite cu tot felul de tranzactii: vanzari, cumparari, inchirieri, casatorii, divorturi, zestre, astia isi notau TOT, inclusiv ce faceau oamenii simpli . Iar faptele regilor erau cu si mai mare atentie insemnate. Toate tratatele, razboaiele, tot ce au construit, cate pietre au pus la templul cutare si de unde erau aduse, cati oameni au lucrat acolo si cu cat i-a platit... asa ca... putem sti ce facea pana si Gigel frizerul, si cat pamant avea si cat i-a luat nevasta-sa la divort. Aveau astia o birocratie aproape ca in ziua de azi.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa stii ca in Mesopotamia avem tablite cu tot felul de tranzactii: vanzari, cumparari, inchirieri, casatorii, divorturi, zestre, astia isi notau TOT, inclusiv ce faceau oamenii simpli . Iar faptele regilor erau cu si mai mare atentie insemnate. Toate tratatele, razboaiele, tot ce au construit, cate pietre au pus la templul cutare si de unde erau aduse, cati oameni au lucrat acolo si cu cat i-a platit... asa ca... putem sti ce facea pana si Gigel frizerul, si cat pamant avea si cat i-a luat nevasta-sa la divort. Aveau astia o birocratie aproape ca in ziua de azi.

A fost adus ca argument

Biblia nu poate fi o astfel de dovada. Nu se stie cine sunt cei care au scris-o.

 

Daca voi imi ziceti cine a scris tablitele alea, hieroglifele, tot ce aveti ca proba istorica e bine. Daca nu, inseamna ca nici de Biblie nu va puteti lua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×