Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Isus Cristos - dovezi istorice !?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta le zic si eu: Biblia este o dovada istorica.

e una singura .... pt. ca un eveniment sa fie validat ...trebuie sa fie cel putin doua ... pt. ca ..dupa cum am spus ...pot sa scriu si eu acuma o carte "indrumata de spiritul sfant" ..si sa indrug tot felul de baliverne....

nu ai cum sa demonstrezi veridicitatea bibliei

 

se pare ca ai inteles gresit ce am vrut eu sa zic :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu sti ce spui...:spiteful: Ti-am explicat cum stiu asta. Tablitele sunt datate din perioada despre care vorbesc. Este multe tipuri de dovezi istorice...documente de afaceri, documente administrative, etc...si nu vorbesc despre evenimente petrecute in perioada respectiva. Tu cred ca nu vrei sa intelegi(sau nu ma explic eu suficient de bine).

 

Asta le zic si eu: Biblia este o dovada istorica.

 

Nu pentru toti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Meey, certaretilor :rock: Ia sa va lamuresc io acuma, ca sa va luati de-o grija.

 

Scriptura afirma ca este de inspiratie divina... si din perpectiva aceasta trebuie sa credem ca ceea ce citim acolo, este o realitate. Cel putin noi, care ne numim crestini :spiteful:

 

Cateva exemple:

 

Deoarece mulţi au

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu ce ai spus in prima parte...

 

Dar despre ce manuscris vorbesti ca este doar la 40 de ani ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Meey, certaretilor .... Ia sa va lamuresc io acuma, ca sa va luati de-o grija. Scriptura afirma ca este de inspiratie divina... si din perpectiva aceasta trebuie sa credem ca ceea ce citim acolo, este o realitate.

 

Hahahahah hihihihihi hohohoho :tease:

 

Cica scriptura e adevarata ca asa scrie in scriptura ! :(

 

hahahahaha :spiteful:

 

 

PAi Iliada are doar vreao 600 si ceva de copii manuscrise, aparute la 500 de ani dupa original. Se indoieste careva de autenticitatea Iliadei?

 

Si daca s-ar indoi cineva ...acest lucru nu are relevanta ...

 

"Scriptur" crestinilor este o copie tradusa si insusita a Tanahului evreu care pomeneste de un Dumnezeu(Yahwe) care nu are nici o legatura cu crestinismul deci NU E Dumnezeul crestinilor ci clar de tot al mozaicilor evrei!

 

Important este sa intelegeti ca crestinismul are un singur "dumnezeu" si ala a fost un biet nenorocit pe care NIMENI nu l-a vazut Dumnezeu!

 

Deci crestini sunt "fara dumnezeu" !!!

 

Si asta chiar daca reusiti sa demonstrati existenta lui Isus ca om pe acest pamant ...niciodata nu veti putea demonstra "Divinitatea sa" care a fost impusa artificial prin lege la 300 de ani de la moartea sa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru crestini asa este...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam bate vantul pe topicul asta, sa inteleg ca nu prea e nimic de spus? :(

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam ce dovezi istorice ar exista despre existenta lui Cristos ? Excludem din discutie biblia.

Poti iubi? asta dovedeste totul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oau! :D istorie pura nene, ce spui tu acolo. dovezi istorice autentice. M-ai dat pe spate. :D

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×