Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Paranormal vs Religie

Postări Recomandate

nu cred ca are prea multa importanta religia.cred ca mai mult conteaza credinta.

 

ce am vazut eu ca-i deosebeste pe budisti de majoritatea crestinilor? ca ei chiar cred.in schimb sunt putin crestini care cred cu adevarat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant si deconcertant este ca atunci cand atingi miezul unei credinte nu mai tii mortis sa ti-o schimbi pt ca in genere toate au in miezul lor tinderea spre divin. Cel mult lasi dogma deoparte si esti liber unit cu D-zeu.

Oricum, definitiile si definirile nu sunt decat cautari mentale.

Esenta este simtirea si trairea divinului. La nivelul acesta dogma nu mai este crez. Ramane cel mult un isntrument ale carui limite le intelegi si le modelezi. Dar in interiorul tau legatrua cu D-zeu a depasit orice rit, dogma sau religie. E esential pt a fi una cu D-zeu = trebuie sa fii liebr de instrumentele care te-au dus acolo. Altfel il vezi pe D-zeu prin lentila vehicolului. Si cand te intalnesti cu altii ajunsi in divin ca si tine, risti sa nu-i recunosti, vazuti fiind prin aceeasi lentila. De fapt nici ep D-zeu nu rpe ail recunsoti decat daca are haina dogmei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ca multi altii sau ca majoritatea.

De multe ori avem intuitii sau flashuri ale intalnirii cu divinul. Asta este foarte nromal. Asumarea este sa permanentizezi astfel de intalniri. Eu nu le-am permanentizat. Adica nu m-am trezit, nu m-am iluminat, nu m-am trezvit.

Dar in momentele de "contact' stiu ca nu am avut sentimentul ca sunt intr-un pol si ca celalt pol este locuit de Lucifer. Deloc. Si nici ca D-zeu este iubire. Ci mai presus de acest concept. Ca nu-l pot intelege, ca si simtirea mea e limitata si ca doar permanentizare imi va da cunaosterea a ceea ce pot de fapt sa traiesc in dumnezeire. SI ca de fapt nu poti vb despre aceasta experienta. SI ca doar prezent ata iluminata poate face pe cineva sa inteleaga la nivel surpamental unde esti si unde poate fi el..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
rezolvarea problemei e simpla

asa e.. rezolvarea e simpla si nu prin teoretizare.. dar discutiiel ne ajuta sa intelegem asta si sa ne eliberam de cat mai multe limite mentale, de frici, de habitudini religioase si sa punem mereu in locul lor simtirea nemijlocita a divinului

care nu e exaltare spirituala - adica dispar si iamginile eterice cu ingerasi. pt ca de fapt in esenta divinului -sursa orice forma si reprezentare piere ramanand esenta pura a fiintarii tale divine... nici nu stiu cum s-o spun...dar intelegi tu...

Ai dreptate Linx, s acasa nu te lupti cu nimeni. De aceea spun unii ca lucifer este subcreatia lui D-zeu dar ca ins ursa el nu se regaseste de aceea luopta sua teama de demoini exista doa rintr-un palier al creatiei = daca vrei sa fii acolo treaba ta, dar daca vrei a traiesti deplin divinul nu acolo este necesar sa fii, dar poti intelege daca vrei sa fii cum sa fiintezi in acel plan - dar asta dupa ce ai permanentizat divinul in tine - altfel o sa crezi ca lumea este o lupt aintre bien si rau. Si nu este asa. Lumea intreaga nu este un conflict iar in afara lumii duale nici macar nue xista notiunea de bien si cea de rau..

Editat de qusay

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar acum am vorbit cu o persoana lovita putin de soarta sau incercata, sa zic mai frumos....

ideea e ca, ea fiind o persoana care nu neaga existenta divinului dar nici nu sta sa se intrebe "de ce?"...a mers mai departe,ca de obicei, in probleme si incercari, sau pe langa? ori s-a scuturat de ele?...cert e ca aceasta persoana realizeaza ceva extraordinar de frumos acum...incet incet...dar sigur.

Mare mi-a fost mirarea cand mi-a spus ca toata lumea spune ca e schimbata desi ea nu a facut nimic deosebit in privinta asta.Doar ca ..." cine ma iubeste cum sunt, ma bucur, cine nu, e treaba lui/ei "....si cred ca aici e secretul...

 

Poate ea nici nu realizeaza ce a reusit sa faca,cred ca nici nu se sinchiseste sa se gandeasca la asta...doar merge inainte in viata...

 

Poate, si incep sa fiu sigura acum, ca asta e secretul: sa nu-ti doresti iluminarea si "vederea" cu atata ardoare, sa nu te feresti mereu si sa te intrebi "mai, oare asta de unde a venit? de la Lumina sau Intuneric?"...ci pur si simplu sa traiesti toate momentele ce ti se da.

 

Odata va veni si momentul plecarii si atunci sigur vom afla ce si cum....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate e usor si simplu...poate noi complicam lucrurile...

 

Da!

 

Aici sunt niste informatii pe care le cred in clipa de fata, referitor la toti diavolii si satana si lucifer si etc, de unde tot ii scoateti nu stiu.

Cine e interesat (poate deja il stiti): http://transbeacon.lightworker.com/091504B...Darkness-ro.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca are prea multa importanta religia.cred ca mai mult conteaza credinta.

 

ce am vazut eu ca-i deosebeste pe budisti de majoritatea crestinilor? ca ei chiar cred.in schimb sunt putin crestini care cred cu adevarat...

 

 

da asa e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×