Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Paranormal vs Religie

Postări Recomandate

am verificat ... imi face bine :P

 

ce incerci sa imi demonstrezi ? ca sunt rationala in loc sa fiu contemplativa? ... ei bine, nu prea sunt rationala hihihi:)

 

vorbim de maditatie si dam fiecare alta semnificatie notiunii ... de aici conflictul :crazy:

"verificarea" nu sa face in cateva minute....

"Verificarea" cere ceva timp si ....dupa ce ai verificat ceva trebuie sa si demonstrezi...ca la carte, stii? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nimeni de aici nu a spus ca e sfint..... dar poate ca unii fac diferente "pe propria " piele si iti spun sa faci si tu apoi vei vedea multe diferente intre cele 2 .......meditatie si rugaciune... :D

multa iubire

 

si ce anume tre sa fac ?

 

"verificarea" nu sa face in cateva minute....

"Verificarea" cere ceva timp si ....dupa ce ai verificat ceva trebuie sa si demonstrezi...ca la carte, stii? :P

 

pai is deja ani de cand tot experimentez meditatia, forma mea de meditatie desigur :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

simplu ..... prin rugaciune sa alungi orice gind " de bine"sau de "rau" care iti apare in mod normal in meditatie...... si apoi incet incet vei intelege..... :D

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai inteleg, cine a zis ca nu inteleg? :D

 

apreciez ce ma sfatuiti dar ... deja mi-am pus aceste intrebari ...

sa trecem mai departe... sa vedem ce puteam face pentru ceilalti :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai inteleg, cine a zis ca nu inteleg? :D

 

apreciez ce ma sfatuiti dar ... deja mi-am pus aceste intrebari ...

sa trecem mai departe... sa vedem ce puteam face pentru ceilalti :crazy:

iubirea iti va arata ce poti face pentru ceilalti.... :P

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine, deci nu mai discutam

 

zi faina faina :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai fac deja... ce vrei sa mai discutam ? :P

 

"Sfantul Maxim Marturisitorul de pilda, in dialogul intre un batran si un frate, a raspuns la intrebarea cum Sfantul Apostol Pavel care avea atatea griji pentru a propovadui si pentru a ajuta Bisericile spune totusi "neincetat sa va rugati", cum se ruga el neincetat? Si Sfantul Maxim Marturisitorul, raspunzind la aceasta intrebare, nu spune ca Sfantul Apostol Pavel zicea mereu: "Doamne, Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul", ci spune altceva. Zice ca: "Rugaciunea neincetata este sa ai mintea pururea lipita de Dumnezeu cu multa dragoste si cu dor, sa atarni cu nadejdea de Dumnezeu si sa te increzi in El in orice ai face si ti s-ar intampla". Acesta este raspunsul Sfantului Maxim Marturisitorul din care intelegem ca de fapt rugaciunea nu e de fapt o simpla repetare a unei formule de rugaciune, ci este o atitudine de rugaciune, o angajare spre slujirea lui Dumnezeu, sa simti ca esti lipit de Dumnezeu cu gandurile tale, sa simti ca atirni de El si sa ai nadejde in El si sa te increzi in Dumnezeu in orice ai face si ti s-ar intampla, si atunci aceasta stare sufleteasca ti se primeste de Dumnezeu ca o rugaciune. "

 

 

http://www.razboiulnevazut.org/articol/7/Despre-rugaciune

 

"Rugaciunea neincetata nu trebuie inteleasa ca o simpla repetare continua a unei formule de rugaciune, ci mai degraba ca o stare de rugaciune; constiinta permanenta a prezentei lui Dumnezeu, constiinta din care izvoraste, in mod necesar, preamarirea lui Dumnezeu.

 

In Pateric se spune ca este necesar ca rugaciunea sa fie unita cu faptele, adica lucrurile pe care le cerem de la Dumnezeu sa le urmarim si cu fapta. Adica, traim o viata de nepasare si apoi sa cerem de la Dumnezeu niste lucruri pe care le-am vrea, dar pe care, intr-un fel, am putea sa le castigam si noi insine?

 

Biserica nu ne cere o singura metoda de angajare in rugaciune, ci ne cere o rugaciune vie, o angajare ca intr-un fel de rugaciune in tot ceea ce facem noi pozitiv in aceasta lume. De aceea este foarte important sa-si gaseasca omul si munca pe care o face, ca munca pe care o poate binecuvanta Dumnezeu si pe care o binecuvinteaza Dumnezeu.

 

E foarte important cuvantul acesta: "Rugaciunea este oglinda sufletului". L-am putea lua ca o lozinca sau ca un principiu. Cel care se roaga isi manifesta sufletul in rugaciune in raport cu Dumnezeu, in raport cu lumea, in raport cu oamenii, in raport cu binele lui, cu nadejdea pe care o are, pentru ca rugaciunea, zice undeva in Scara Sfantul Ioan Scararul, este "aratarea nadejdii si secure impotriva deznadejdii". Cum ti-e rugaciunea asa ti-e si sufletul.

 

In Scara Sfantului Ioan Scararul, despre rugaciune se spune ca este Judecata si judecatorie si scaunul judecatorului inainte de judecata viitoare". Deci, ce-i rugaciunea? Judecata, judecatorie si scaunul judecatorului inainte de judecata viitoare. Ce inseamna asta? Inseamna ca mai ales la rugaciune ne aratam cine suntem noi din punct de vedere al raportului cu Dumnezeu.

 

Rugaciunea e rascolitoare si de bune si de rele.

 

Cine nu are inima curata acela proiecteaza din necuratia lui asupra Mantuitorului nostru Iisus Hristos propriile sale necuratii. Marturisesc multi dintre credinciosii nostri ca la rugaciunile pe care le fac au imagini necuviincioase, si ca in rugaciunile pe care le fac nu se intalnesc cu Domnul Hristos, ci se intalnesc cu propriile lor necuratii. De ce se intampla asa ceva? Pentru ca rugaciunea este oglinda sufletului, rugaciunea este masura la care se gaseste sufletul.

 

"

 

"Rugaciunea inainte de a ne face sa ne intalnim cu Dumnezeu, inainte de a ne aduce constiinta legaturii cu Dumnezeu, ne aduce intalnirea cu noi insine, ne descopera pe noi insine noua insine. Si cum ne descopera? Rascoleste adancurile sufletului nostru.

"

 

deci ... aceasta e meditatia de care va vorbeam ... meditatia cu roade bune :D :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×