Sari la conținut
Forum Roportal
Fluturel

Paranormal vs Religie

Postări Recomandate

List, cum sa vina ceva de la meditatie cand meditatia, rugaciunea, contemplarea sunt doar instrumente? Ele pot facilita. Experimentarea divinului, trairea divinului in mod profund, este dincolo de orice instrument - inclusiv isntrumentul minte sau suflet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...si de-acu o sa ne certam mult si bine pentru ca fiecare da alta semnificatie termenului de "meditatie ...

 

:P ... hai mai

 

eu am intrebat preot cu har si o zis ca nu e nici buna nici rea, DEPINDE CE FACI IN TIMPUL MEDITATIEI: imaginatie (asta e rau sa zburzi pe campii si sa zici ca esti normal) sau iti faci autoanaliza sincera si constructiva pozitiv(asta ar fi bine ca te indrepti de la rau spre bine)

 

parerea mea :D

 

meditatie nu insemana ca stai in lotus neaparat si sa iti imaginezi cum urca kudalini, asta e manipulare mentala ... meditatie inseamna sa fii intr-o stare de pace interioara in care ai curajul sa infrunti nebeneficul din tine si sa-l anulezi cu trairi pozitive

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca stabilisem ca meditatia este ... diferita de rugaciune. Daca la rugaciune esti tansmitator, la meditatie esti direct aparat de radio. Captezi toate undele :P

 

PS: Ce imi plac mie meditatiile in grup :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, dar mie mi-e frica sa ma las "dezgolita" si sa devin canal pt ... poate bine poate rau?

 

e totusi o vulnerabilitate care te poate duce favorabil sau nefavorabil ... ?!?

 

asa si sa mai spun ceva ... esoterismul promite puteri paranormale si pace absoluta... nu e asta o forma de ademenire ? nu cumva manipuleaza vanitatea omeneasca - lacomia ?

 

crestinismul ce promite ? suferinta si abstinenta de la una de la alta ... oare de-aia nu ne atrage?

 

Iisus ne spune ca el nu a venit sa aduca pacea ci sabia ... deci conflictul (cu oamenii) si lupta nevazuta (cu negativul) - pentru cine si-o asuma - ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, dar mie mi-e frica sa ma las "dezgolita" si sa devin canal pt ... poate bine poate rau?

 

e totusi o vulnerabilitate care te poate duce favorabil sau nefavorabil ... ?!?

 

asa si sa mai spun ceva ... esoterismul promite puteri paranormale si pace absoluta... nu e asta o forma de ademenire ? nu cumva manipuleaza vanitatea omeneasca - lacomia ?

 

crestinismul ce promite ? suferinta si abstinenta de la una de la alta ... oare de-aia nu ne atrage?

 

Iisus ne spune ca el nu a venit sa aduca pacea ci sabia ... deci conflictul (cu oamenii) si lupta nevazuta (cu negativul) - pentru cine si-o asuma - ...

 

Ellla aici nu vorbim despre promisiuni. Promisiunile sunt multe si maaaaari mai ales !

Eu vreau sa vorbim aici despre mijloace. Zici ca ti-e frica sa te lasi dezgolita sa devii canal ... pai asta o faci la prima ta initiere. (parerea mea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai nu cred c-am avut asa ceva inseamna ca ...

 

in orice am avut dubii am apelat la rugaciunea actre Iisus si am "dat" situatia lui sa aiba grija cum e mai bine ... si mereu a avutt grija cand i-am cerut, dar uite e important ma intai sa ceri divinului ca altfel nu-ti baga in traista, nu are voie decat pana alegi tu :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da...si de-acu o sa ne certam mult si bine pentru ca fiecare da alta semnificatie termenului de "meditatie ...

 

:P ... hai mai

 

eu am intrebat preot cu har si o zis ca nu e nici buna nici rea, DEPINDE CE FACI IN TIMPUL MEDITATIEI: imaginatie (asta e rau sa zburzi pe campii si sa zici ca esti normal) sau iti faci autoanaliza sincera si constructiva pozitiv(asta ar fi bine ca te indrepti de la rau spre bine)

 

parerea mea :D

 

meditatie nu insemana ca stai in lotus neaparat si sa iti imaginezi cum urca kudalini, asta e manipulare mentala ... meditatie inseamna sa fii intr-o stare de pace interioara in care ai curajul sa infrunti nebeneficul din tine si sa-l anulezi cu trairi pozitive

ella draga, de ce nu duci ideea pana la capat?

"stare de pace interioara in care ai curajul sa infrunti nebeneficul din tine si sa-l anulezi cu trairi pozitive"

Vezi? asta inseamna meditatie.cand totul se petrece doar in minte si nu are legatura cu realitatea.

De ce nu "infrunti" nebeneficul "pe fata"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai are legetura cu realitatea: realitatea este ca sunt/eram geloasa ... pe fat nu ma mai las afectata de suspiciuni ...

 

asa se infrunta adica? :D ... sau poate nu te-am inteles bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, dar mie mi-e frica sa ma las "dezgolita" si sa devin canal pt ... poate bine poate rau?

 

e totusi o vulnerabilitate care te poate duce favorabil sau nefavorabil ... ?!?

 

asa si sa mai spun ceva ... esoterismul promite puteri paranormale si pace absoluta... nu e asta o forma de ademenire ? nu cumva manipuleaza vanitatea omeneasca - lacomia ?

 

crestinismul ce promite ? suferinta si abstinenta de la una de la alta ... oare de-aia nu ne atrage?

 

Iisus ne spune ca el nu a venit sa aduca pacea ci sabia ... deci conflictul (cu oamenii) si lupta nevazuta (cu negativul) - pentru cine si-o asuma - ...

cand am zis ca unii de aici folosesc expresii si concepte care nu sunt ale lor...se pare ca am avut dreptate.

 

"Filozofam prin cuvinte...dar ei au demonstrat prin fapte."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

raspunde pe firul discutiei te rog ca tocmai filosofezi pe langa merci :D

 

cand am zis ca unii de aici folosesc expresii si concepte care nu sunt ale lor...se pare ca am avut dreptate.

 

"Filozofam prin cuvinte...dar ei au demonstrat prin fapte."

 

care expresii si care concepte nu sunt ale mele ... fii explicit te rog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×