Sari la conținut
Forum Roportal
lumina alba

Stand langa un strain, care e de fapt omul pe care il iubesc...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai.. eram pe punctul de a ma casatori cu un barbat pe care nu il iubesc, mi-e drag, dar atat. In schimb, sunt nebuna dupa altul. M-as fi casatorit cu el, motivele raman pentru mine. N-am mai facut-o pentru ca ma irita prea tare uneori felul lui de-a fi si la un moment dat as fi explodat.

 

Asta nu inseamna ca nu l-as fi facut sa se simta bine alaturi de mine, nu l-as fi respectat sau mi-as fi batut joc de el.

 

Daca am fi fost noi doi in situatia asta.. mi-ar fi placut sa vii la mine sa discutam cat se poate de deschis si de calm. Tu vrei sa fii cu mine ca om, nu cu sufletul meu. Ce e in el nu e treaba ta atat timp cat nu duci lipsa de afectiune si intelegere.

poate sunt cam copil ca intreb asta, dar...de ce sa stai cu un om daca nu il iubesti? de ce sa irosesti afectiune si intelegerea doar de fatada? bineinteles, vad 1000 de motive pt care sa faci asta, dar in nici un caz nu vad vreun sens...de ce sa imi oferi doar o fatza a sufletului tau si sa imbatranim niste straini? doar din cauza unor conveniente de moment? in nici un caz... cel putin pentru mine asta este motivul pentru care dupa 2 ani de cand m-am despartit de o femeie pe care am iubit-o enorm sunt inca singur...relatii de scurta durata-desigur...insa eu nu am obligatii."altii" da. si au jurat sa le respecte. si nu ma refer la obligatiile impuse de norme, societate, samd, ci la cele impuse de propria persoana - propriei persoane. cele de genul: nu fac anume lucru nu pentru ca nu e bine sau pt ca nici mie nu mi-ar place sa mi se faca, ci nu fac un lucru pentru ca l-ar rani pe cel de langa mine, iar asta nu vreau sa se intample...iar faza daca afla sau daca nu nu-si are sensul...

eu nu as vrea sa fiu cu cineva ca om , dupa cum spui tu...mai bine ma lipsesc

stiu, probabil sunt ultimul prost in viatza...

lumina alba, veste proasta este ca nu stiu daca viata o sa iti ofere vreodata mai mult decat niste satisfactii posace si eventual doua-trei orgasme bubitoare cu vreun tractorist ratacit pin viatza ta...vrei un sfat? divorteaza, i-ati inima in dinti si zii colegului verde in fata ce si cum. si dupa aia cauta pe cineva despre care sa nu mai argumentezi "mai,iulyan, tu in care lume traiesti? Ti se apre ca in ziua de azi te casatoresti numa si numai cu omul iubit???? Esti cam visator sau idealist,mai degraba"

PS:cred cu toata taria ca iulian traieste exact pe lumea care trebuie...si ma iau oricand de mana cu el si zburdam pin balamuc daca toti ceilalti cred orice altceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate sunt cam copil ca intreb asta, dar...de ce sa stai cu un om daca nu il iubesti? de ce sa irosesti afectiune si intelegerea doar de fatada? bineinteles, vad 1000 de motive pt care sa faci asta, dar in nici un caz nu vad vreun sens...de ce sa imi oferi doar o fatza a sufletului tau si sa imbatranim niste straini? doar din cauza unor conveniente de moment? in nici un caz...

PS:cred cu toata taria ca iulian traieste exact pe lumea care trebuie...si ma iau oricand de mana cu el si zburdam pin balamuc daca toti ceilalti cred orice altceva

 

Stai linistit,nu trebuie sa zburzi prin balamuc,mai sunt inca persoane care mai cred ca o relatie /casatorie ca sa aduca fericire partenerilor trebuie sa aiba iubire.Respectul si prietenia nu sunt totul,nu aduc neaparat si fericire.

 

Ideea e ca ,desi nu simti dragoste pentru perechea ta,asta nu iti da dreptul sa o inseli,cum a facut lumina alba.

Nu iti iubesti partenerul si simti ca te-ai indragostit de altcineva,discuti cu sotul tau ,ii explici situatia si la revedere-fiecare cu drumul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai linistit,nu trebuie sa zburzi prin balamuc,mai sunt inca persoane care mai cred ca o relatie /casatorie ca sa aduca fericire partenerilor trebuie sa aiba iubire.Respectul si prietenia nu sunt totul,nu aduc neaparat si fericire.

 

Ideea e ca ,desi nu simti dragoste pentru perechea ta,asta nu iti da dreptul sa o inseli,cum a facut lumina alba.

Nu iti iubesti partenerul si simti ca te-ai indragostit de altcineva,discuti cu sotul tau ,ii explici situatia si la revedere-fiecare cu drumul lui.

pai eu nu asta prohovaduiesc ???? citeste ce am scris mai sus si ai sa vezi ca exact asta ziceam si eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai eu nu asta prohovaduiesc ???? citeste ce am scris mai sus si ai sa vezi ca exact asta ziceam si eu

 

Da,stiu;si eu nu am facut decat sa iti dau dreptate.

Ce nu ai inteles??

Nu am spus decat ca mai sunt inca persoane care gandesc la fel ca tine....

??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mah fata asta a fost pe-aici si nu mi-a raspuns :unknw:

Hei ! Luminiţă !!! Aveţi mă copii, careva dintre voi ?!

n-avem copii nici eu nici el,ma :jester:

 

 

Stai linistit,nu trebuie sa zburzi prin balamuc,mai sunt inca persoane care mai cred ca o relatie /casatorie ca sa aduca fericire partenerilor trebuie sa aiba iubire.Respectul si prietenia nu sunt totul,nu aduc neaparat si fericire.

 

Ideea e ca ,desi nu simti dragoste pentru perechea ta,asta nu iti da dreptul sa o inseli,cum a facut lumina alba.

Nu iti iubesti partenerul si simti ca te-ai indragostit de altcineva,discuti cu sotul tau ,ii explici situatia si la revedere-fiecare cu drumul lui.

nu-ti pare ca sa iti inseli perechea trebuie sa faci sex cu altcineva??? Asa ca de unde ai scos-o ca asa "...a facut lumina alba..."????

Discuti cu partenerul de viata despre faptul ca te -ai indragostit si ca ar trebui sa va despartiti, dar abia dupa ce cealalta relatie e sigura, nu asa ti se pare normal?!

 

poate sunt cam copil ca intreb asta, dar...de ce sa stai cu un om daca nu il iubesti? de ce sa irosesti afectiune si intelegerea doar de fatada? bineinteles, vad 1000 de motive pt care sa faci asta, dar in nici un caz nu vad vreun sens...de ce sa imi oferi doar o fatza a sufletului tau si sa imbatranim niste straini? doar din cauza unor conveniente de moment? in nici un caz... cel putin pentru mine asta este motivul pentru care dupa 2 ani de cand m-am despartit de o femeie pe care am iubit-o enorm sunt inca singur...relatii de scurta durata-desigur...insa eu nu am obligatii."altii" da. si au jurat sa le respecte. si nu ma refer la obligatiile impuse de norme, societate, samd, ci la cele impuse de propria persoana - propriei persoane. cele de genul: nu fac anume lucru nu pentru ca nu e bine sau pt ca nici mie nu mi-ar place sa mi se faca, ci nu fac un lucru pentru ca l-ar rani pe cel de langa mine, iar asta nu vreau sa se intample...iar faza daca afla sau daca nu nu-si are sensul...

eu nu as vrea sa fiu cu cineva ca om , dupa cum spui tu...mai bine ma lipsesc

stiu, probabil sunt ultimul prost in viatza...

lumina alba, veste proasta este ca nu stiu daca viata o sa iti ofere vreodata mai mult decat niste satisfactii posace si eventual doua-trei orgasme bubitoare cu vreun tractorist ratacit pin viatza ta...vrei un sfat? divorteaza, i-ati inima in dinti si zii colegului verde in fata ce si cum. si dupa aia cauta pe cineva despre care sa nu mai argumentezi "mai,iulyan, tu in care lume traiesti? Ti se apre ca in ziua de azi te casatoresti numa si numai cu omul iubit???? Esti cam visator sau idealist,mai degraba"

PS:cred cu toata taria ca iulian traieste exact pe lumea care trebuie...si ma iau oricand de mana cu el si zburdam pin balamuc daca toti ceilalti cred orice altceva

Apropo de "2-3 orgasme"de ca re zici tu...n-am avut si tare cred ca nici n-o sa am...ori am o problema cu sexul (nu doar ca nu-mi place, nu-l suport,e enervent...inafara de durere fizica, nimic altceva), ori n-am gasit omul potrivit, habar n-am care din astea 2 chestii o fi problema...poate ambele :jester: parerea mea e ca trebuie intr-adevar sa iubesti omul ca sa simti ceva satisfactie cand te culci cu el, poate ma insel...poate poti avea satisfactie si daca doar te atrage...atat doar ca eu n-am ajuns la nici o placere pana acum...

Sa divortez doar din cauza ca m-am indragostit de cine nu trebuia, nu cred ca-i ideea salvatoare pt.mine, eu tot sper ca in timp, osa-mi treaca dragostea asta idioata :)

Adevarul e ca si eu credeam ca te casatoresti din dragoste adevarata,reala, dar acum dupa ce am facut pasul, vad clar ca nu-i asa cum credeam si trebuie sa recunosti si tu ca sunt f.multe cupluri care s-au casatorit fara a se iubi, s-au bazat pe alte lucruri in viata si au reusit sa aiba si copii si sa le mearga bine in casnicie.

Editat de lumina alba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
n-avem copii nici eu nici el,ma :jester:

nu-ti pare ca sa iti inseli perechea trebuie sa faci sex cu altcineva??? Asa ca de unde ai scos-o ca asa "...a facut lumina alba..."????

Discuti cu partenerul de viata despre faptul ca te -ai indragostit si ca ar trebui sa va despartiti, dar abia dupa ce cealalta relatie e sigura, nu asa ti se pare normal?!

nu cred ca e necesar sa se consume actul sexual in sine... si simplul fapt ca iti doresti o relatie cu altcineva decat persoana cu care esti reprezinta o tradare...ii tradezi increderea in tine, sentimentele pe care le are fata de tine, si nu in ultimul rand ii strivesti demnitatea. oare si simplul fapt ca spui cu atata usurinta ca ai divorta de sotul tau in cazul in care colegul de servici ti-ar impartasi sentimentele nu este o tradare? vorbesc din ipostaza omului care a fost in locul sotului tau - ma rog eu nu am fost casatorit - in sensul ca si eu am fost tinut pe post de rezerva in cazul in care nu merge cu noua achizitie...din punctul meu de vedere frumos din partea ta ar fi sa-i spui sotului ce simti sau sa iti iei gandul de la colegul tau...nu se poate si cu P*** in c*r si cu sufletul in rai - pardon my french-...e drept, sentimentele in timp pot disparea, se pot schimba, vina poate fi ori a unuia, ori a amandorura, dar asta nu da dreptul nimanui sa calce in picioare un om

,,Ce lipitoare e femeia, spuse un nebun odata,

Vai, sarmana lipitoare, cu ce esti tu comparata...

Numai sangele cel negru ti-l rapeste lipitoarea,

Cand vrea, femeia-ti ia puterea, mintea, sufletul, onoarea."

autor necunoscut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
n-avem copii nici eu nici el,ma :jester:

nu-ti pare ca sa iti inseli perechea trebuie sa faci sex cu altcineva??? Asa ca de unde ai scos-o ca asa "...a facut lumina alba..."????

Discuti cu partenerul de viata despre faptul ca te -ai indragostit si ca ar trebui sa va despartiti, dar abia dupa ce cealalta relatie e sigura, nu asa ti se pare normal?!

 

Scuza-ma ca iti spun ,dar habar nu ai ce inseamna a insela. Daca pentru tine a insela partenerul=a face sex cu altcineva,e problema ta.Dar in conceptia mea,"a insela"mai inseamna si altceva..

Nu draga,a vorbi cu partenerul in momentul in care te-ai indragostit de alcineva tine de onoare,de respect.Sau ce,nu vorbim cu partenerul,pai ce??daca cealalta relatie nu tine??lasa ca e bun si asta..in lipsa de altceva. :jester:

Saracul om..Macar atat merita si el din partea ta,sa stie ce simti cu adevarat,sa stie cum sta situatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca sunt cativa dintre voi care sunteti pe langa subiectul pe care l-am deschis eu, adica sunteti in necunostinta de cauza, dar v-ati si bagat sa faceti unele afirmatii aiurea: ca-si inseala sotul, ca-i amanta si alte porcarii din astea...ca doar era greu sa intrebe intai si dupa aia sa sara cu chestii "inteligente"...si acum sa va si spun ca nu-s nici pe post de amanta, si nici nu mi-am inselat sotul, adica n-am ajuns la sex cu iubirea mea si nici n-o sa ajungem, pt.ca nu-i cazul...nu am nevoie doar de o noapte sau mai multe de neuitat cu el, asa ceva nu mi-ar fi de nici un folos...l-as vrea pe EL langa mine pt.restul vietii...

 

Scuza-ma ca iti spun ,dar habar nu ai ce inseamna a insela. Daca pentru tine a insela partenerul=a face sex cu altcineva,e problema ta.Dar in conceptia mea,"a insela"mai inseamna si altceva..

Nu draga,a vorbi cu partenerul in momentul in care te-ai indragostit de alcineva tine de onoare,de respect.Sau ce,nu vorbim cu partenerul,pai ce??daca cealalta relatie nu tine??lasa ca e bun si asta..in lipsa de altceva. :jester:

Saracul om..Macar atat merita si el din partea ta,sa stie ce simti cu adevarat,sa stie cum sta situatia.

Da, ai dreptate. Poti sa inseli si cu sufletul nu,doar fizic...E adevarat ca ceea ce inseamna a insela cu adevarat, concret, eu consider ca fiind o relatie extraconjugala care implica sex...cat despre partea cu "inselatul spiritual", nu simt ca e chair asa cum zici tu, adica, crezi ca ar merita sa-i spun sotului ce simt cand poate peste un timp reusesc sa scap de dragostea asta? Parerea mea e ca n-ar merita. Si tocmai de aceea nu cred ca merita nici sotul meu sa stie ce simt, pt.ca n-are nici un rost...l-as rani probabil, nu la suflet, ci la orgoliu, si pt.ce???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropo de "2-3 orgasme"de ca re zici tu...n-am avut si tare cred ca nici n-o sa am...ori am o problema cu sexul (nu doar ca nu-mi place, nu-l suport,e enervent...inafara de durere fizica, nimic altceva), ori n-am gasit omul potrivit, habar n-am care din astea 2 chestii o fi problema...poate ambele :jester: parerea mea e ca trebuie intr-adevar sa iubesti omul ca sa simti ceva satisfactie cand te culci cu el, poate ma insel...poate poti avea satisfactie si daca doar te atrage...atat doar ca eu n-am ajuns la nici o placere pana acum...

Sa divortez doar din cauza ca m-am indragostit de cine nu trebuia, nu cred ca-i ideea salvatoare pt.mine, eu tot sper ca in timp, osa-mi treaca dragostea asta idioata :jester:

Adevarul e ca si eu credeam ca te casatoresti din dragoste adevarata,reala, dar acum dupa ce am facut pasul, vad clar ca nu-i asa cum credeam si trebuie sa recunosti si tu ca sunt f.multe cupluri care s-au casatorit fara a se iubi, s-au bazat pe alte lucruri in viata si au reusit sa aiba si copii si sa le mearga bine in casnicie.

ti s-a intamplat vreodata sa n-ai somn si sa te uiti la cel care doarme langa tine si sa zambsti asa, din senin? sa simti ca toata durerea de cap dupa o zi de rahat trece cand il-in cazul tau- / o - in cazul meu - vezi si iti aplica o ventuza ,asa...mai ingluma mai in serios? sa ti se rupa inima cand il doare pe el, si sa simti ca iti canta sufletul cand il vezi bucuros? sa simti ca nu iti mai trebuie absolut nimic in lumea asta cand stati alaturi, transpirati dupa o noapte fara somn?sa fii fericita numai si pentru simplul motiv ca te iubeste si il iubesti?samd...invata sa iubesti. fara asta cred ca viata asta e absolut degeaba...de fapt stiu asta sigur...stiu ca am fost rautacios pana acum, dar ce esti tu pe cale sa faci, ceea ce iti doresti sa se intample, mie deja mi-a fost facut...este o rana pe care o duci cu tine apoi toata viata...dupa doi ani am mari probleme de inceredere in ceea ce priveste femeile. in cel putin una din relatiile de dupa aia am dat-o in bara tocmai din acest motiv...nu duc lipsa de ajutor psihiatric, dar nu ma mai pot implica si nu pot lasa iar lucrurile in voia sortii atat de usor cum o faceam inainte... e ceva de care mai uiti din cand in cand dar de care te lovesti din nou si din nou ori de cate ori apare cineva in viata ta... iti spun toate astea pentru a putea intelege pe deplin raul imens pe care esti pe cale sa il faci unei persoane a carei singura vina este aceea de a fi alaturi de tine.poate colegul de servici e o copliarie, dar mai devreme sau mai tarziu iti vei da seama cam cat de goala e viata ta de fapt fara dragostea omului de langa tine, si atunci va trebui sa faci o alegere...poate iti vei aminti de ce ti-am scris eu acum...

si da, intr-adevar, pentru a fi mai mult decat un gest instinctual, trebuie sa iubesti pe cel cu care te culci...mie persoanal imi place sa fac si dragoste si sex. prefer insa prima varianta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×