Sari la conținut
Forum Roportal
lumina alba

Stand langa un strain, care e de fapt omul pe care il iubesc...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am vazut ca sunt cativa dintre voi care sunteti pe langa subiectul pe care l-am deschis eu, adica sunteti in necunostinta de cauza, dar v-ati si bagat sa faceti unele afirmatii aiurea: ca-si inseala sotul, ca-i amanta si alte porcarii din astea...ca doar era greu sa intrebe intai si dupa aia sa sara cu chestii "inteligente"...si acum sa va si spun ca nu-s nici pe post de amanta, si nici nu mi-am inselat sotul, adica n-am ajuns la sex cu iubirea mea si nici n-o sa ajungem, pt.ca nu-i cazul...nu am nevoie doar de o noapte sau mai multe de neuitat cu el, asa ceva nu mi-ar fi de nici un folos...l-as vrea pe EL langa mine pt.restul vietii...

Da, ai dreptate. Poti sa inseli si cu sufletul nu,doar fizic...E adevarat ca ceea ce inseamna a insela cu adevarat, concret, eu consider ca fiind o relatie extraconjugala care implica sex...cat despre partea cu "inselatul spiritual", nu simt ca e chair asa cum zici tu, adica, crezi ca ar merita sa-i spun sotului ce simt cand poate peste un timp reusesc sa scap de dragostea asta? Parerea mea e ca n-ar merita. Si tocmai de aceea nu cred ca merita nici sotul meu sa stie ce simt, pt.ca n-are nici un rost...l-as rani probabil, nu la suflet, ci la orgoliu, si pt.ce???

 

 

 

Eu ti-am spus ceea ce ti-am spus,deoarece consider ca o relatie se bazeaza (trecand peste faza cu dragostea) pe incredere si comunicare.Eu una sa fiu as prefera sa stiu ce simte partenerul de viata,oricare si oricat de dureros ar fi.Eu consider ca asa e corect.Poate ca iubirea ta pentru celalat va trece ,sau poate ca nu,dar asta nu inseamna ca sotul tau nu merita sa stie.Asa consider eu,tu vei face insa dupa cum vei crede ca va fi mai bine.

 

Pentru mine a insela= a minti,a spune una si a gandi cu totul alta,o privire adresata altcuiva,o simpla tinere de mana,nu numai sex...

Editat de Dark_Dragon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca e necesar sa se consume actul sexual in sine... si simplul fapt ca iti doresti o relatie cu altcineva decat persoana cu care esti reprezinta o tradare...ii tradezi increderea in tine, sentimentele pe care le are fata de tine, si nu in ultimul rand ii strivesti demnitatea. oare si simplul fapt ca spui cu atata usurinta ca ai divorta de sotul tau in cazul in care colegul de servici ti-ar impartasi sentimentele nu este o tradare? vorbesc din ipostaza omului care a fost in locul sotului tau - ma rog eu nu am fost casatorit - in sensul ca si eu am fost tinut pe post de rezerva in cazul in care nu merge cu noua achizitie...din punctul meu de vedere frumos din partea ta ar fi sa-i spui sotului ce simti sau sa iti iei gandul de la colegul tau...nu se poate si cu P*** in c*r si cu sufletul in rai - pardon my french-...e drept, sentimentele in timp pot disparea, se pot schimba, vina poate fi ori a unuia, ori a amandorura, dar asta nu da dreptul nimanui sa calce in picioare un om

,,Ce lipitoare e femeia, spuse un nebun odata,

Vai, sarmana lipitoare, cu ce esti tu comparata...

Numai sangele cel negru ti-l rapeste lipitoarea,

Cand vrea, femeia-ti ia puterea, mintea, sufletul, onoarea."

autor necunoscut

Asa cum am mai zis, daca nu cunosti situatia, e usor sa dai "lectii". In primul rand, si el are sentimente de ...oare cum sa-i zic..."amicitie, prietenie" pt.mine si eu la fel pt.el, deci aici ne-am potrivit, ne intelegem f. bine din multe puncte de vedere, mai putin sexul, dar ne-am hotarat de comun acord ca e destul pt.casatorie. Si chiar sa-l calc in picioare, cum ai zis...in relatia asta a noastra chiar nu se pune problema asa, nu-i cazul :jester: noi doi am discutat pe tema inselatului si pt.a mandoi a insela inseamna a te culca cu altcineva, asa gandim noi, deci eu din punctul nostru de vedere "cataloghez" termenul "a insela".

Cat despre " sa iti iei gandul de la colegul tau", gandul mi l-am luat,nici nu ma pot gandi ca am pute ramane impreuna vreodata, dar cand il vad...;( imi plange inima...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut ca sunt cativa dintre voi care sunteti pe langa subiectul pe care l-am deschis eu, adica sunteti in necunostinta de cauza, dar v-ati si bagat sa faceti unele afirmatii aiurea: ca-si inseala sotul, ca-i amanta si alte porcarii din astea...ca doar era greu sa intrebe intai si dupa aia sa sara cu chestii "inteligente"...si acum sa va si spun ca nu-s nici pe post de amanta, si nici nu mi-am inselat sotul, adica n-am ajuns la sex cu iubirea mea si nici n-o sa ajungem, pt.ca nu-i cazul...nu am nevoie doar de o noapte sau mai multe de neuitat cu el, asa ceva nu mi-ar fi de nici un folos...l-as vrea pe EL langa mine pt.restul vietii...

sunt in cunostinta de cauza...ti-am citit topicul char de la inceput...ti-am spus toate astea pentru ca tu deja incepi sa iti dai seama cam cum este de fapt viata ta in momentul de fata. poate nu acum, poate nu cu gigel-colegul de servici, dar undeva in viitorul apropiat si cu o persoana care iti va raspunde cum trebuie la sentimente si va sti cum sa-si joace cartile in mod sigur vei ceda...tocmai pentru ca ai inceput sa constientizezi ca ceva lipseste... crede-ma ca stiu despre ce vorbesc... si eu la randul meu am inselat si am fost inselat, am avut incredere si am oferit, am tradat increderea oferita si cea pe care am oferit-o la randul ei a fost tradata...am facut asta pentru ca imi lipsea ceva...ea a facut-o din acelasi motiv... si am ajuns la a fi amandoi nefericiti pentru ca nu am stiut sa fim corecti fata de noi insine in primul rand, si nu am stiut cum sa discutam unul cu celalalt in al doilea...cand ceva iti lipseste cauti sa umpli golul respectiv...incearca sa-l schimbi pe cel de langa tine, nu visa sa-l substitui...

poate ne-ar ajuta mai mult sau te-am putea ajuta - daca asta doresti - daca ne-ai spune mai multe despre tine si sotul tau si ce crezi tu ca nu merge bine de fapt... ai dreptate...sunt oameni care s-au casatorit din tot felul de considerente si au copii si o duc minunat...si ce? sunt sigur ca daca asta iti doreai, nu mai postai aici, sau ma insel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ti-am spus ceea ce ti-am spus,deoarece consider ca o relatie se bazeaza (trecand peste faza cu dragostea) pe incredere si comunicare.Eu una sa fiu as prefera sa stiu ce simte partenerul de viata,oricare si oricat de dureros ar fi.Eu consider ca asa e corect.Poate ca iubirea ta pentru celalat va trece ,sau poate ca nu,dar asta nu inseamna ca sotul tau nu merita sa stie.Asa consider eu,tu vei face insa dupa cum vei crede ca va fi mai bine.

 

Pentru mine a insela= a minti,a spune una si a gandi cu totul alta,o privire adresata altcuiva,o simpla tinere de mana,nu numai sex...

Ai perfecta dreptate! Numai ca nu toti simt si gandesc la fel sau cel putin nu tot timpul...eu as simti asa cum zici tu daca ar fi vorba de cineva pe care-l iubesc pe bune, la sotul nu simt asa,dar categoric as considera ca ma-nseala cand are o relatie cu implicatii sexuale cu altcineva si el considera la fel ca mine, uitat-te ce i-am scris mai inainte la 9lives1left, ca sa intelegi in mare relatia mea cu sotul :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre " sa iti iei gandul de la colegul tau", gandul mi l-am luat,nici nu ma pot gandi ca am pute ramane impreuna vreodata, dar cand il vad...;( imi plange inima...

din pacate stiu si cum e cand dragostea nu iti este - de fapt in cazul meu nu MAI este, dar e cam acelasi lucru- impartasita...si pe de o parte te inteleg... la fel stiu ca este imposibil sa iti impui sa iubesti pe cineva din vreun considerent, oricare ar fi el... singurul sfat pe care ti-l dau este acela de a fi corecta fata de sotul tau oricum ar sfarsi toate astea...pentru ca daca esti un om bun, dar care din pacate nu ai avut noroc in dragoste pana acum, iti vei face cu siguranta reprosuri daca vei proceda gresit iar el ar avea de suferit...si crede-ma ca e o suferinta nasoala rau...in rest, nu stiu cat de mult te pot ajuta...poate ceilalti de pe forum se pricep sa iti dea vreun sfat ceva, pt ca si eu la randul meu sunt o mica mare epava la capitolul dragoste :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai perfecta dreptate! Numai ca nu toti simt si gandesc la fel sau cel putin nu tot timpul...eu as simti asa cum zici tu daca ar fi vorba de cineva pe care-l iubesc pe bune, la sotul nu simt asa,dar categoric as considera ca ma-nseala cand are o relatie cu implicatii sexuale cu altcineva si el considera la fel ca mine, uitat-te ce i-am scris mai inainte la 9lives1left, ca sa intelegi in mare relatia mea cu sotul :jester:

 

 

 

marea ta relatie cu sotul ....ti-a pus cineva pistolul la tampla ? acum ti-a cazut cu tronc colegul ,esti sigura ca-l vrei pentru tot restul vietii asa cum afirmi sau ......pateste ca actualul ............vrei sa te placa colegul ,de ce te-ar placea ,nu esti un om pe care sa te poti baza ..........sentimentele tale oscileaza ......spui ca-l iubesti ,daca-l iubesti ii doresti sa fie fericit ....daca nu te vrea inseamna ca e fericit cu sotia lui .........lasa-l sa fie fericit si nu-i tulbura si lui linistea ...........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt in cunostinta de cauza...ti-am citit topicul char de la inceput...ti-am spus toate astea pentru ca tu deja incepi sa iti dai seama cam cum este de fapt viata ta in momentul de fata. poate nu acum, poate nu cu gigel-colegul de servici, dar undeva in viitorul apropiat si cu o persoana care iti va raspunde cum trebuie la sentimente si va sti cum sa-si joace cartile in mod sigur vei ceda...tocmai pentru ca ai inceput sa constientizezi ca ceva lipseste... crede-ma ca stiu despre ce vorbesc... si eu la randul meu am inselat si am fost inselat, am avut incredere si am oferit, am tradat increderea oferita si cea pe care am oferit-o la randul ei a fost tradata...am facut asta pentru ca imi lipsea ceva...ea a facut-o din acelasi motiv... si am ajuns la a fi amandoi nefericiti pentru ca nu am stiut sa fim corecti fata de noi insine in primul rand, si nu am stiut cum sa discutam unul cu celalalt in al doilea...cand ceva iti lipseste cauti sa umpli golul respectiv...incearca sa-l schimbi pe cel de langa tine, nu visa sa-l substitui...

poate ne-ar ajuta mai mult sau te-am putea ajuta - daca asta doresti - daca ne-ai spune mai multe despre tine si sotul tau si ce crezi tu ca nu merge bine de fapt... ai dreptate...sunt oameni care s-au casatorit din tot felul de considerente si au copii si o duc minunat...si ce? sunt sigur ca daca asta iti doreai, nu mai postai aici, sau ma insel?

pai...daca mi-ai citit topicul de la inceput, poate mai tii minte de ce am zis ca am deschis subiectul asta :)

Da, categoric imi lipseste ceva si acel ceva e dragostea aia reala, pe care o simti in suflet, in inima, nerabdarea aceea de a te intalni, bucuria ca il vezi, ca te ia in brate, ca te saruta, ca sunteti unul langa celalalt etc....si ca toate aceste sentimente si trairi iti sunt impartasite...imi lipseste sa stiu, sa simt cum e sa iubesc si sa fiu iubita...

Cat despre "gigel-colegul de servici" (fain ai zis :jester:),....simt ceva deosebit...sa stii ca de f.multe ori m-am intrebat daca e chiar iubire ce simt pt.el sau e doar un moft, la inceputuri,refuzam sa cred ca l-as putea iubi...ziceam ca nu-s chiar in halul ala de dusa de acasa, ca urmeaza sa ma marit, sa am familia mea (m-a apucat "nebunia" cu "gigel" inainte de casatorie cu vreo 8 luni,cam asa), dar pe parcurs, m-am resemnat si am inteles ca totusi il iubesc oricat de mult as vrea sa nu fie asa...de cate ori ma privea in felul lui specific...simteam ca ma pierd in ochii lui, in privirea lui...un sentiment...de tot rahatu pana la urma!!!! :jester:

Si, pe undeva, ii multumesc Domnului ca nu il interesez si ca nici nu-i genul ala de om decare zici tu: "o persoana care iti va raspunde cum trebuie la sentimente si va sti cum sa-si joace cartile ", pt.ca daca era asa, categoric cedam si sufeream aiurea, eu creazand poate ca ma iubeste si el privindu-ma de fapt ca pe o simpla amanta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la inceputuri,refuzam sa cred ca l-as putea iubi...ziceam ca nu-s chiar in halul ala de dusa de acasa, ca urmeaza sa ma marit, sa am familia mea (m-a apucat "nebunia" cu "gigel" inainte de casatorie cu vreo 8 luni,cam asa), dar pe parcurs, m-am resemnat si am inteles ca totusi il iubesc oricat de mult as vrea sa nu fie asa...de cate ori ma privea in felul lui specific...simteam ca ma pierd in ochii lui, in privirea lui...un sentiment...de tot rahatu pana la urma!!!! :vava:

 

 

:jester: :)

Scuze,dar acum chiar ca nu mai inteleg...Tu te-ai indragostit de el inainte de a te casatori,si totusi ai facut pasul asta????? :unknw: hai ca asta e buna

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
marea ta relatie cu sotul ....ti-a pus cineva pistolul la tampla ? acum ti-a cazut cu tronc colegul ,esti sigura ca-l vrei pentru tot restul vietii asa cum afirmi sau ......pateste ca actualul ............vrei sa te placa colegul ,de ce te-ar placea ,nu esti un om pe care sa te poti baza ..........sentimentele tale oscileaza ......spui ca-l iubesti ,daca-l iubesti ii doresti sa fie fericit ....daca nu te vrea inseamna ca e fericit cu sotia lui .........lasa-l sa fie fericit si nu-i tulbura si lui linistea ...........

1) "acum ti-a cazut cu tronc colegul ,esti sigura ca-l vrei pentru tot restul vietii asa cum afirmi sau ......pateste ca actualul ....": cum sa pateasca, ca actualul, cand pt. ACTUALUL n-am avut niciodata alte sentimente decat de prietenie simpla???

2) "de ce te-ar placea ,nu esti un om pe care sa te poti baza ..........sentimentele tale oscileaza ....": tin la ACTUALUL ca la un prieten, il iubesc pe COLEGUL. De unde ai dedus ca "oscileaza" sentimentele mele?

3) "spui ca-l iubesti ,daca-l iubesti ii doresti sa fie fericit ....daca nu te vrea inseamna ca e fericit cu sotia lui .........lasa-l sa fie fericit si nu-i tulbura si lui linistea ......": Da, categoric vreau sa fie fericit! Si care liniste i-o tulbur ma rog frumos?! Nu i-am facut si nu i-am zis nimic, atunci ce liniste pot sa-i tulbur, prin telepatie????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester: :)

Scuze,dar acum chiar ca nu mai inteleg...Tu te-ai indragostit de el inainte de a te casatori,si totusi ai facut pasul asta????? :unknw: hai ca asta e buna

:jester:

razi cat vrei...eu incep sa o inteleg...nu e usor sa treci peste obisnuinta peste ce ti-ai propus si planificat atat timp, peste faptul ca nu mai iubesti un om care iti este drag...ea nu il uraste pe sotul ei, nu ii este indiferent de el, nu este o situatie de aia alba sau neagra, clara , simpla matematica...pur si simplu nu il iubeste la modul cum se iubeste patimas, navalnic, frumos...la modul cum am iubit multi din cei care scriem aici si am luat-o in brate :vava:

ain't life grand?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×