Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea

Schimbarea care va avea loc

Postări Recomandate

Cei care au citit primul meu post (o parte dintre ei) au inteles urmatoarele :

 

1. Am fost conditionati de catre zei si mai apoi de catre alesii lor - elita sa gandim si sa ne organizam

piramidal, ierarhic, sa fim ignoranti si iresponsabili pentru a fi nevoiti sa fim platiti, creditati, guvernati, controlati.

Societatea te vrea obedient nu responsabil. Oamenii responsabili de actiunile lor nu au nevoie sa fie guvernati.

 

2. In acest sistem pentru a supravietui ne-am format un mecanism/algoritm de gandire si interactiune

extrem de limitat numit ego. Ego-ul subjuga mintea, subconstientul si spiritul.

EGO-ul nu este ratiune, este ratiune limitata, perspectiva limitata. Ego < Minte

Intre indivizi ego-ul este cel mai comun element - mintea este diferita, amintirile diferite, spritele

sunt diferite. Ego-ul, respectiv regurile dupa care gandim si interactionam sunt aproape identice la toti.

 

3. Suntem captivi intr-un univers tridimensional cauzal, karmic.

 

4. Suntem prinsi intro lupta in care 2 super entitati - una de lumina, energie, sferica care este secatuita

de energie de o alta entitate care stocheaza lumina, energia "inghetand-o" in materie, mineral.

Viteza lumii de lumina este infinit mai mare decat viteza acestei lumi materiale, greoaie.

 

5. Spiritele oamenilor sunt furate, apoi constiinta lor este "mufata" la aceasta realitate, intr-un sir infinit

de reincarnari care nu fac altceva decat sa uzeze si sa disipeze energia spiritului. Rutina ucide spiritul.

 

6. Faptul ca ne consumam energia zilnic cu aceste conditionari face ca sa nu vedem adevarul ocultat de elita

care pentru niste beneficii metafizice si materiale serveste aceasta entitate vampirica. Consumul acesta de energie face ca sa nu putem vedea a doua realitate, decat cu coada ochiului.

 

 

7. Iubirea actualmente este si ea conditionata, vine din frica si nu din libertate, vine din frica de a fi singuri, frica de a ramane singuri, vine din atractie materiala (fizica). In final iubirea sfarseste prin dominare.

 

8. Totul, absolut totul sta in perceptie - adica ce vedem, cat vedem si cum interpretam.

 

Am sa revin cu continuarea promisa.

Editat de Schimbarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Am fost conditionati de catre zei si mai apoi de catre alesii lor - elita sa gandim si sa ne organizam

piramidal, ierarhic, sa fim ignoranti si iresponsabili pentru a fi nevoiti sa fim guvernati, controlati.

care zei, mai???

pai noi nu avem un singur dumnezeu, omnipotent, omniscient...omniprezent...etc....de unde zei?

zi-mi si mie niste nume de zei ca sa te cred mai bine :blink:

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care zei, mai???

pai noi nu avem un singur dumnezeu, omnipotent, omniscient...omniprezent...etc....de unde zei?

zi-mi si mie niste nume de zei ca sa te cred mai bine :blink:

;)

Pai evident ca @Schimbarea e unul din zei. Altfel nu ar fi avut puterea sa se impotrivesca conditionarii...

Cum spuneam, astept cu interes si solutia alternativa la societatea actuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care zei, mai???

pai noi nu avem un singur dumnezeu, omnipotent, omniscient...omniprezent...etc....de unde zei?

zi-mi si mie niste nume de zei ca sa te cred mai bine :blink:

;)

E un topic in care s-a vorbit la un moment dat despre zeii pomeniti in Biblie.

http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...st&p=580648

Astarte, Baal, Adonai , Elohim etc

"Oricat ar fi de greu de acceptat Biblia ne vorbeste chiar despre zei - Elohim, mai multi zei. In textul Bibliei sunt pomeniti mai multi zei: Yahwe, Moloh, Dagon, Baal, Astarte, Addonai, Sabaot, Satan si altii. Mitologiile popoarelor mentioneaza sute de zei. Lexiconul de zei si demoni al lui Manfred Lurker repertorizeaza nu mai putin de 2500 de zei [9].

Primul argument asupra diversitatii de dumnezei vine chiar din gura celui mai autorizat personaj al Bibliei, Moise:

 

(Deuteronomul 4,7)."Care este

Editat de Arcadia2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7. Iubirea actualmente este si ea conditionata, vine din frica si nu din libertate, vine din frica de a fi singuri, frica de a ramane singuri, vine din atractie materiala (fizica). In final iubirea sfarseste prin dominare.

 

8. Totul, absolut totul sta in perceptie - adica ce vedem, cat vedem si cum interpretam.

 

 

ai bre, aici ai dat cu matza de gard... ceea ce se naste din frica NU E IUBIRE! aia e satisfacere de nevoi afective bla bla bla

 

ce vedem? pai reusim sa vedem imensitatea? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presupunand ca ai citit tot ce am scris (nu pe diagonala si sarind paragrafe) voi continua.

Ma voi referii la cateva tehnici psihologice si patternuri de comportament care te vor ajuta sa strangi energie.

 

 

"Lasa-te in voia valurilor, dar fi constient(a) ca valurile sfarsesc prin a se izbii de stanci."

 

Suntem sisteme deschise care primim si trimitem informatie. Orice gand si idee odata ce este constientizat ramane in noi : fie izgonit in subconstient de catre ego, fie acceptat si dus in minte pentru a fi utilizat, amintit mai tarziu.

 

Suntem sisteme deschise si din punct de vedere emotional, respectiv gandurile tale, ideile, situatiile, emotiile altora vor trezii in tine reactii - sentimente. Chimic se traduc prin niste enzime secretate de creier si de organism (dopamina, adreanalina, endorfina, etc).

 

Practic nu numai ca suntem deschisi din punct de vedere emotional si mental, ci suntem si dependenti inconstienti de aceste emotii si sentimente. Odata activate emotiile acestea incep sa consume energie psihologica sau dimpotriva sa genereze.

Probabil ca ai zile in care iti propui sa faci ceva si datorita acestei dependetze inconstiente de emotii esti sustras(a) si sfarsesti prin a face cu totul altceva care iti da emotia de care aparent ai nevoie.

 

Asta are legatura si cu socializarea ; vrei sa fii intr-un schimb continuu de informatii si energie intrucat asta iti excita chimic creierul si corpul ca sa primesti aceste emotii prin care simti ca traiesti, nu doar ca existi. Chiar si discutiile pe forum au acest rol (pe langa schimbul de informatii). Are legatura si pusher-ul numit televizor si internet care ne procura astfel de emotii (nu sunt tone de oameni hipnotizati de stirile de la ora 5, surprize sruprize, cavarana, telenovele, etc)

 

Emotiile sunt deci puterea dar si slabiciunea noastra.

Odata ce poti sa vizualizezi acest ciclu, sa iti prevezi emotiile, sa iti analizezi actiunile, deciziile, interactiunile si modul in care acestea generaza emotii si cum acestea te franeaza sau dimpotriva te motiveaza in actiunile intreprinse vei avea un grad mai mare de control al vietii si constiintei tale.

Nu spun sa iti reprimi emotiile, spun doar sa incepi sa ti le observi si mai mult sa depistezi modurile prin care ti le procuri.

 

Vei descoperii din pacate ca ai niste ticuri emotionale care iti manaca o gramada de resurse si timp. Totodata urmarindu-i pe ceilalti vei observa comportamente vampirice (generatoare de emotii numai pentru ei) de captare a atentie si perceptiei, uneori manifestate intr-un mod decent, alteori enervant.

 

Asa cum am mai spus societatea nu ne educa responsabili, ci obedienti sa urmam niste reguli, "poteci" facute de altii inaintea noastra. Oamenii din punct de vedere al puterii constiintei se impart in 4 mari categorii :

 

1. Cei care se contientizeaza numai pe ei si ii ignora pe ceilalti in actiunile si gandurile lor (egoistii)

2. Cei care ii constientizeaza numai pe ceilalti, ei din comoditate excluzandu-se (forma de abandon, altruistii)

3. Cei care nu se constientizeaza nici pe ei nici pe ceilalti (cei mai multi, se lasa purtati de val si se izbesc de stanci, sclavii, generatia MTV)

4. Cei care isi constientizeaza existenza in raport cu a celorlalti (acestia nu se lasa inrobiti peste masura si nu inrobesc pe altii cazul pozitiv evident).

 

Evident o societate ideala ar fi cea in care categoria 4 ar fi dominanta, dar asa cum am mai spus o gramada de conducatori ar ramane pe dianafara.

 

Prima etapa este o extindere a perceptiei care sa includa cele mentionate mai sus.

"Lasa-te in voia valurilor, dar fi constient(a) ca valurile sfarsesc prin a se izbii de stanci."

Editat de Schimbarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Materialul se vrea interesant si pretios insa exista foarte multe lucruri neadevarate acolo. Ma rog, nu am nici rabdarea si nici timpul necesar de a-ti lua la puricat si bani marunti materialul insa vreau sa-ti spun ca aduci jicniri si blesfamii la adresa Domnului. De unde ai tu, sau ma rog autorul materialului, convingerea ferma ca Universul material este opera Luciferiana? Nu uita ca energia aceea fantastica numita si Bing Bang a inceput sa creeze materie, nu uita ca stelele sunt generatoare de lumina, energii de tot felul si ca ele intretin viata in Univers, nu uita ca stelele, planetele si alte forme de materie sau energie existente in univers sunt entitati, adica sunt fiinte vii chiar daca noi nu le percepem asa. Nu uita ca in acest Univers exista o multime de forme de viata care probabil au si alte tipare nu numai piramida si sfera. Probabil ca exista si sistemul liniar, pentagonal, octogonal sau cine mai poate stii cate alte asemenea sisteme exista. Probabil ca exista si sisteme de care noi inca nici nu am auzit. Asa ca mi se pare absurd sa iau de bun ceea ce ai scris mai sus.

Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi pare interesanta teoria Schimbarii...

Dar ne tii prea mult in tensiune! Sau asa e schema Jocului ??

Le dai pe rand sa nu facem intoxicatie???Pe bune scrie o data tot!Eu sunt chiar curios !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×