Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Arhanghelul Mihail este Iisus Cristos ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

inLUI vad ca esti un adventist care nu cunoaste toata invatatura adventista Nu ar fi prima data...Pe la inceputul topicului am scris un link de pe wikipedia unde vb despre asta. Sau poti sa intrebi la biserica daca doctrina voastra spune ca Iesus Cristos este Arhanghelul Mihail. Nici daisy nu cunoastea asta

 

Mrinaru, invatatura unei biserici trebuie sa contina toata biblia. Nu stiu cati sunt in biserica care sa cunoasca toate amanuntele bibliei, dar eu sigur nu ma numar printre ei. De obicei oamenii aia sunt ori pastori ori persoane cu raspunderi mai mari in conferintele si uniunile bisericii din intreaga lume, si nu cred sa aiba timp de perdut pe forum asa ca mine.

Despre faptul ca Harhanghelul Mihail este Hristos, se pare ca Biserica Adventista sustine aceasta dar nu stiu acum toate textele biblice pe care se bazeaza. Tot ce sustine ca doctrina biserica mea, predinde ca fiind sustineri biblice. Daca tu poti sustine biblic contrariul, esti liber s-o faci. Noi te asteptam cu placere. In fiecare sambata avem o ora de studiu biblic in biserica pe grupe si fiecare membru cu biblia deschisa in mina. Noi chemam asta "scoala de sabat".Participarea este gratuita si intrarea libera. In orice biserica A.Z.S. sambata la h 09.30 AM.

In sait-ul de mai jos ai doctrina "Bisericii A.Z.S.":

 

http://www.azsromania.org/doctrina/index.htm

 

 

Am citit din link-ul tau despre martori si nu am vazut alta leg cu biserca noastra decat ca fondatorul "regatului martorilor" este un ex-adventist.

Daca ar fi fost adventist oare mai era "ex" ? :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre faptul ca Harhanghelul Mihail este Hristos, se pare ca Biserica Adventista sustine aceasta dar nu stiu acum toate textele biblice pe care se bazeaza. Tot ce sustine ca doctrina biserica mea, predinde ca fiind sustineri biblice. Daca tu poti sustine biblic contrariul, esti liber s-o faci. Noi te asteptam cu placere. In fiecare sambata avem o ora de studiu biblic in biserica pe grupe si fiecare membru cu biblia deschisa in mina. Noi chemam asta "scoala de sabat".Participarea este gratuita si intrarea libera. In orice biserica A.Z.S. sambata la h 09.30 AM.

In sait-ul de mai jos ai doctrina "Bisericii A.Z.S.":

 

http://www.azsromania.org/doctrina/index.htm

Am citit din link-ul tau despre martori si nu am vazut alta leg cu biserca noastra decat ca fondatorul "regatului martorilor" este un ex-adventist.

Daca ar fi fost adventist oare mai era "ex" ? :stars:

 

inLUI am o biserica adventista langa mine am sa merg odata poate si am sa discut asta desi ma indoiesc ca o sa rezolv ceva :) Este bine ca te-ai lamurit si tu cu privire la asta ar trebui sa fi putin deranjant sa afli de asta de la cineva care nu este adventist si nu de la cei care spun ca iti sunt "frati". Ar fi interesant pentru tine sa afli cati din cei cu care te rogi sambata cunosc asta si cati nu :P

 

Asta am si spus despre martori ca la origine sunt adventisti pentru ca cel care a fondat organizatia a fost adventist inainte. Deci el a devenit un ex-adventist dupa ce a format organizatia martorilor. El a preluat o parte din invataturile pe care le-a considerat bune de la voi...Acesta este un fapt istoric deja...care poate nu are cine stie ce importanta :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inLUI am o biserica adventista langa mine am sa merg odata poate si am sa discut asta desi ma indoiesc ca o sa rezolv ceva Este bine ca te-ai lamurit si tu cu privire la asta ar trebui sa fi putin deranjant sa afli de asta de la cineva care nu este adventist si nu de la cei care spun ca iti sunt "frati". Ar fi interesant pentru tine sa afli cati din cei cu care te rogi sambata cunosc asta si cati nu

 

Marinaru, ceea ce i-mi spui tu despre arhangheli si ingeri eu nu consider important pentru misiunea care o avem noi (crestinii) de a propavadui evanghelia lui Hristos, si nici importanta pt mantuirea sufletelor. Importanta pazirii celor 10 porunci este mult superioara stiintei despre arhanghelul Mihail. Voi insistati sa demonstrati ca Isus Hristos este o creatura, dar pt noi adventistii subiectul asta ,ne face practic scarba. Noi nu vrem ca sa fim mantuiti prin sacrificare de lucruri de pe langa casa lui Dumnezeu. Isus este Fiul lui Dumnezeu si este egal cu Legea, altfel nu ar fi putut sa rastigneasca legea aducand-o la tacere. In schimbul dreptatii lui Dumnezeu nu putea fi sacrificata o creatura. Probabil ca prin inventia asta a "martorilor" satana vrea sa demonstreze ca Dumnezeun a platit prea putin, deci nu ar fi corect.

Diavolull vrea cu orice pret sa castige timp facand pe oameni sa se poticneasca in maruntisuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inLUI mesajele tale sunt cel putin contradictorii ca sa nu spun mai mult :doh:

 

1. Spui ca nu este important daca Iesus Cristos este Arhanghelul Mihail sau nu ci ca este important sa respectam cele 10 porunci. Dar tu crezi ca Iesus Cristos face partre din trinitate si deci este insusi Dumnezeu, egal, etern etc...dar in acelasi timp il pui la nivelul unui inger si spui ca asta nu este deloc important :cheer: Ce spun primele porunci din cele 10 ? Din punctul tau de vedere le incalci flagrant...gandeste-te putin. :yes:

 

2. Spui ca este important sa respectam cele 10 porunci dar apoi spui ca Mesia a rastignit legea si a dus-o la tacere. :ok: Cam ce inseamna asta ? :cheer:

 

Daca tu spui ca Iesus Cristos nu este o creatura inseamna ca tu nu crezi ca el a fost om...

 

CREAT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

rvsro citeste-l tu si pentru noi si trage o concluzie aici cu privire la acest subiect te rog :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Spui ca nu este important daca Iesus Cristos este Arhanghelul Mihail sau nu ci ca este important sa respectam cele 10 porunci. Dar tu crezi ca Iesus Cristos face partre din trinitate si deci este insusi Dumnezeu, egal, etern etc...dar in acelasi timp il pui la nivelul unui inger si spui ca asta nu este deloc important Ce spun primele porunci din cele 10 ? Din punctul tau de vedere le incalci flagrant...gandeste-te putin.

 

Daca nu vei mai adauga nimic la ce am spus eu, nu ar mai iesi salata asta.

1 Nu stiu cine ti-a spus tie ca Arhanghelul Mihail este inger. Eu asa ceva nu am spus.

2 Daca Isus in timp ce era om, datorita faptului ca s-a ZAMISLIT de la Duhul Sfant, era si Dumnezeu, de ce nu ar fi putut sa fi luat natura de inger in acelasi fel cum a facut-o pe pamant? Asa cum a venit ca Imparat pe pamant, ar fi putut sa fie Capetenia ingerilor in cer. Nu inger obisnuit ci juma-juma, ca si pe pamant. El se chema Fiul Omului dar si Fiul lui Dumnezeu.

3 Eu nu am declarat niciodata prostia de a spune ca fiul este egal cu tatal. Nu numai in cer ci nici pe pamant. Eu intotdeauna voi fi mai mare ca fiul meu, si totusi suntem ambii oameni. De ce Dumnezeu nu ar avea dreptul sa aiba un Fiu care sa fie Fiul lui Dumnezeu cel nascut? Nu-I dam voie noi?

4 Prin inchinarea la Fiul lui Dumnezeu cel nascut din Duhul sfant, nu se incalca nici una dintre primele patru porunci, deoarece El este cel care a rostit poruncile pe Sinai. El este cel care "v-am scos din robia Egiptului". El este Cuvantul lui Dumnezeu. Inainte de Avraam "EU SUNT",a zis Isus. Nu vad nici un flagrant si nici o contradictie pana aici. Doar ca voi limitati puterea lui Dumnezeu punandu-I conditii umane.

 

 

2. Spui ca este important sa respectam cele 10 porunci dar apoi spui ca Mesia a rastignit legea si a dus-o la tacere. Cam ce inseamna asta ?

 

Credeam ca ai inteles demult chestia asta. Legea celor zece porunci este cea care a acuzat si acuza pe orice om de faptul ca este incalcata pt ca ea zice: SA NU! Prin ea se face orice pacat.

Care este pedeapsa pt calcarea legii? Binenteles ca moartea. Ce a facut Isus? A satisfacut cerinta legii si anume: A MURIT in locul nostru. Astfel El a inchis gura legii care cerea moartea noastra. Acum Legea nu mai poate cere viata ta si a mea pt ca I-a dat-o Isus in locul nostru pe a Sa. Cum a murit Isus? Pe cruce.

Deci ce a facut El pe cruce? A inchis gura Legii. A tintuit-o acolo inchizandu-i gura.

 

Dar tine cont ca Isus a murit si pt pacatele noastre si nu numai pt ale evreilor. Pt ca daca doar evreii pacatuiau calcand poruncile, iar noi nu, inseamna ca noi nu avem nevoie de jertfa lui Isus. Dar pana la botez fiecare din noi a pacatuit facand ceea ce poruncile spun "SA NU" facem. Si cu siguranta am pacatuit si dupa botez, dar prin pocainta noi ne punem la adapostul Harului lui Cristos. Daca ne pare rau de calcarea poruncilor (care inseamna pacatele aducatoare de moarte), atunci Isus face ineficienta condamnarea venind din partea legii prezentand(ca orice avocat) cautiunea. Adica sangele Sau. Daca noua nu ne pare rau de pacat, El nu ne iartta pt ca nu este un "slujitor al pacatului" (cum zice Pavel). El nu a murit ca noi sa putem sa ne batem joc de lege pacatuind cand vrem. Asta ar insemna ca Isus prin moartea Lui ar fi facut lucrarea Satanei care cerea intruna sa nu se tina in seama pacatul. Cu alte cuvinte, nici el insusi (diavolul) nu mai poate fi condamnat. Interesant plan, numai ca nu functiona asa. Harul este doar pt cei care se pocaiesc de pacat. Dar cum ar putea sa se pocaiasca de pacat cineva care nici macar nu accepta definitia pacatului care dupa biblie este: CALCAREA LEGII? :crazy:

 

Daca tu spui ca Iesus Cristos nu este o creatura inseamna ca tu nu crezi ca el a fost om...

 

Isus nu este o creatura pt ca El nu a fost ZAMISLIT de o creatura. Din sperma de om si ovul de vaca poate sa iasa un vitel? Nu vezi ce simlu e sa intelegi ca El este ZAMISLIT de Duhul? Binenteles ca acceptarea se face prin credinta si nu prin stiinta. Cum a facut Avraam, intelegi. Unde nu stia, ascult ceea ce ii spunea Domnul. Nu spune biblia ca Isus este Fiul lui Dumnezeu. Ce...Dumnezeu este o creatura ca sa nasca creaturi? Nu ai remarcat ca biblia spune ca barbatii nasc?

"La v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inLui :x:

 

1. Interesant...nu m-am gandit ca Arhanghelul Mihail desi este capetenia ingerilor el poate sa nu fie inger. Dar daca el nu este inger atunci ce este ? Daca ne gandim ca Mihail este "una dintre capeteniile cele mai de seama" inseamna ca mai sunt si altii la fel ca el si inseamna ca mai sunt si altii care nu sunt ingeri...Ce sunt ei atunci si unde sunt mentionati in scriptura ?

2. Ingerii sunt prezentati ca slujitorii lui Dumnezeu. Sigur din punctul meu de vedere nu ar fi o problema ca el sa fie jumate-jumate dar cam de pe unde deducem asta ? Cum ajungem la aceasta concluzie ?

3. Scuza-ma dar trebuie sa constat cu stupoare ca nu cunosti doctrina trinitatii. :crazy: Ce spui tu este o erezie pentru fondatorii acestei doctrine si pentru continuatorii ei.

4. Conform celor 10 porunci inchinarea la Iesus Cristos este IDOLATRIE. Daca Fiul a avut o preexistenta nicaieri in VT nu apare ca cineva sa i se inchine lui. Mai mult daca el a fost Arhanghelul Mihail tot la aceiasi concluzie ajungem.

 

Nu am sa comentez ce ai scris despre lege pentru ca deviem de la subiect si pentru ca oricum este degeaba :o:

 

Deci Dumnezeu l-a nascut pe Isus nu Maria.

 

Scuza-ma dar ai scris o aberatie :crazy: Este corect sa spui ca el este nascut din Dumnezeu dar sa spui ca pe Iesus nu l-a nascut Maria este fara sens. Iesus este o creatura la fel de mult cum este om. Daca nu a fost om si nu a fost in trup de om atunci nu a fost o creatura. Ti-am scris clar inainte ti-am aratat si definitiile din DEX care definesc cuvantul de creatura deci indiferent de ce preconceptii avem trebuie sa acceptam sensul cuvantului in limba romana.

 

Expresia "Dumnezeu Atotputernic" nu este un nume ci un titlu atribuit Tatalui. Daca EW a spus ca este un nume, atunci pur si simplu a gresit.

 

"Inainte de Avraam eu sunt" ce spune Iesus poate sa aibe multe sensuri. Pentru mine cel mai probabil sens este acela ca Iesus Cristos este primul din toata creatia ca functie, primul nascut din nou, primul inviat asupra caruia moartea nu mai are putere. Mai pe scurt vb. de preeminenta.

 

La v

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In "lumina intunericului" interpretarilor personale ale marinarului capitan de nava pe corabia condamnatilor care navigheaza pe iazul cu foc, inca mai asteptam sa vedem cine a fost Iisus Christos (sau Iesus Cristos?)

 

In lumina adevarului din Evanghelia apostolului Ioan, cine a fost Iisus deducem din citatele de mai jos:

 

Cuv

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marinaru, daca dupa tot ce citesti, insisti in al judeca pe Dumnezeu in limitele noastre umane eu nu vreu sa continui sa aduc explicatii biblice cuiva care nu poate sa acepte ca stiinta de astazi este cel mai mare prooroc mincinos. tu mergi pe stiinta, pe DEX, pe logica umana, eu cred ceea ce scrie. Isus este Fiul lui Dumnezeu si in concluzie este Dumnezeu impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant. Despre Arhangeli vom vorbi cand vom fi lamurit deja cu credinta in declaratiile scripturilor fie ele si fara logica. Citeste pe Solomon si vei vedea la ce foloseste intelepciunea fara ascultare de Dumnezeu. "Totul este desertaciune si goana dupa vant"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×