Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Arhanghelul Mihail este Iisus Cristos ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

inLUI apreciez mesajul tau...

 

november buna observatie :good:

 

Vad ca aparatorii legii lui Moise nu prea sunt interesati de acest subiect :tease:

 

daisy_ro ar fi bine sa te familiarizezi cu toate invataturile inainte de a intra in biserica adventista :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daisy_ro lamurit ? :doh: Astept in continuare opiniile tale dupa ce studiezi desi nu esti adventista pentru ca adventistii se feresc sa discute de propria invatatura dupa cum se vede...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daisy_ro lamurit ? 8) Astept in continuare opiniile tale dupa ce studiezi desi nu esti adventista pentru ca adventistii se feresc sa discute de propria invatatura dupa cum se vede...

 

si ego-inchinatorii stiu... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce iese cand vrei sa demonstrezi veridicitatea unei informatii si aduci ca dovada informatia insasi?

 

asta - www.creation-science-prophecy.com/michael.htm

 

mai poate fi incadrata si la capitolul: aberand pe marginea bibliei. textul este absolut logic si era sa ma fure si pe mine...pana in momentul in care am realizat ca o teorie nu se poate transforma in axioma aducandu-se pe ea drept dovada a veridicitatii.

 

ca sa ma exprim mai clar, autorul textului face o seama de presupuneri pe baza unor texte care spun acelasi lucru cu alte cuvinte... ca si cum as face eu doua afirmatii:

1. ana are mere.

2. merele se vand in piata cu 35.000 kilul.

 

concluzia "logica" - ana este vanzatoare de mere in piata si are un castig frumusel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai poate fi incadrata si la capitolul: aberand pe marginea bibliei. textul este absolut logic si era sa ma fure si pe mine...pana in momentul in care am realizat ca o teorie nu se poate transforma in axioma aducandu-se pe ea drept dovada a veridicitatii.

 

ca sa ma exprim mai clar, autorul textului face o seama de presupuneri pe baza unor texte care spun acelasi lucru cu alte cuvinte... ca si cum as face eu doua afirmatii:

1. ana are mere.

2. merele se vand in piata cu 35.000 kilul.

 

concluzia "logica" - ana este vanzatoare de mere in piata si are un castig frumusel.

 

dark_light, daca cineva ar fi spus acum 2500 de ani ca, astazi, ana va vinde mere cu 35.000 kilul, iar tu nu ai fi fost curios cine este acea persoana cu astfel de puteri, concluzia stii care este?.....CA TU ESTI CEA MAI IGNORANTA PERSOANA. De ce ne-ar interesa parerea unui ignorant?

Dumnezeu a avut grija ca sa valideze biblia prin profetiile scrise in ea cu mii de ani in urma si care s-au implinit cu precizie,....dar ce-ar putea sa te intereseze pe tine!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu trageam niste concluzii pe baza textului din link. l-ai citit macar pentru a vedea despre ce vorbesc?

Dumnezeu a avut grija ca sa valideze biblia prin profetiile scrise in ea cu mii de ani in urma si care s-au implinit cu precizie,....dar ce-ar putea sa te intereseze pe tine!?

care ar fi acele profetii? si ce legatura au cu subiectul in discutie ?!? daca imi vei povesti ceva frumos despre mihail, arhangheli si isus, e ok, daca nu, atunci nu te mai obosi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care ar fi acele profetii? si ce legatura au cu subiectul in discutie ?!? daca imi vei povesti ceva frumos despre mihail, arhangheli si isus, e ok, daca nu, atunci nu te mai obosi.

 

Nu am citit link-ul si nu ma intereseaza tot asa cum nici pe tine nu te intereseaza raspunsul la intrebarea de mai sus. Daca te-ar fi interesat nu ai fi conditionat raspunsul in favoarea ta. Regulile stabilite de acest forum sunt impotriva Adevarului biblic si a cunoasterii planului de mantuire care este ca un joc LEGO, si care poate fi inteles doar dupa ce sunt prezentate toate temele. Probabil se potrivesc bine cu ateismul, dar nu sunt deajuns pt a descuraja pe credinciosi. Au trecut si prin situatii mai dificile.

Apropoo de reguli....substantivele proprii se scriu cu majuscula.

Doar cine este fara pacat poate sa arunce cu piatra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inLui:

"Regulile stabilite de acest forum sunt impotriva Adevarului biblic si a cunoasterii planului de mantuire care este ca un joc LEGO, si care poate fi inteles doar dupa ce sunt prezentate toate temele."

 

Nu te supara, dar tot aud pe forumul asta despre asa-zisul "plan de mantuire", dar nimeni nu spune si ce contine el. Ai putea sa-mi spui, aici sau pe alt topic, in ce ar consta acest plan?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dark_light siteul prezinta o explicatie foarte elaborata cu privire la acest subiect...Adventistii ar trebui sa il studieze inainte sa scrie ceva la acest subiect...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dark_light siteul prezinta o explicatie foarte elaborata cu privire la acest subiect...Adventistii ar trebui sa il studieze inainte sa scrie ceva la acest subiect.

 

L-am citit marinarule, si nu am inteles de ce crezi ca ar avea mai mult leg cu adventistii decat cu alti cecetatori ai bibliei. Daca ei au ajuns la concluzia ca arhanghelul Michael este defapt Domnul Isus in lucrarea de salvare a ingerilor, ti se pare ca adventistii ar trebui sa fie mai interesati de aspectul asta decat altii?

Daca tie i-ti da mai multa speranta si te ajuta cumva in mentinerea hotararii (legamantului prin botez), atunci ma bucur pt tine. Eu cred ca a urma pe Isus nu implica obligatoriu si cunoasterea tuturor detaliilor din lucrarea Sa de salvare a ingerilor.

Un lucru e clar pentru orice adventist: Isus e Fiul lui Dumnezeu, este de natura Dumnezeiasca, Este Dumnezeu din Dumnezeu Tatal si nu este o creatura cum pretind unii ci El este Cel prin care au fost create toate. Ioan zice: "La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu"

Nu va zbateti prea tare sa explicati asta ca n-au reusit nici altii mult mai inteligenti. Daca vom avea credinta si rabdare, vom afla in decursul vietii vesnice. Amin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×