Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Arhanghelul Mihail este Iisus Cristos ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si Martorii lui Iehova cred acelasi lucru dar nu prea cred ca este vreunul pe acest forum :tease: Eu nu cred ca este...

 

Eu personal cred ca Isus Cristos si Arhanghelul Mihail sunt doua entitati diferite .Chiar ma gandesc cum s-a putut ajunge la o asemenea nelamurire... Exista ceva, pe undeva care sa sugereze asta (ca nu pot sa zic "afirme").

Exista ierarhii ceresti.... Arhangheli, serafimi, heruvimi etc.......Isus e in topul lor, nu la categoria arhangheli... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcadia2006, in scriptura nu prea exista ARHANGHELI..nu apare plural nicaieri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Arcadia2006, in scriptura nu prea exista ARHANGHELI..nu apare plural nicaieri.

Scriptura e mult modificata...De unde nu stiu ca s-a tradus gresit sau s-a omis? Sufletul meu crede ca sunt mai multi arhangheli. Iti enumar numai 4 (in crestinismul ortodox):Mihail, Gavriil, Valentin si Rafael.

Ce zici? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcadia2006 sunt de acord cu tine ca este posibil sa fie modificata dar totusi avem vrun argument pentru asta ? Exista macar un manuscris in care sa apara pluralul ? Altfel nu ramane decat o posibilitate nedovedita :P

 

Ortodoxismul este o denominatiune traditionala. Daca azi patriarhul mai baga ceva arhangheli peste 2000 de ani poate si acestia devin "adevarati". ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Arcadia2006 sunt de acord cu tine ca este posibil sa fie modificata dar totusi avem vrun argument pentru asta ? Exista macar un manuscris in care sa apara pluralul ? Altfel nu ramane decat o posibilitate nedovedita :P

 

Ortodoxismul este o denominatiune traditionala. Daca azi patriarhul mai baga ceva arhangheli peste 2000 de ani poate si acestia devin "adevarati". ;)

Stim ca exista Arhanghelul Mihail, ca de el se pomeneste in Apocalipsa, stim ca exista Arhaghelul Gavriil care a adus revelatia Fecioarei Maria cum ca va naste un prunc. Iacata cel putin doi. Si de aici apare pluralul.

Tu te iei numai dupa manuscrise...Dar sufletul tau ce crede?Tu nu crezi ceva decat daca e dovedit de vreun manuscris?Cum vrei sa creada altii in Dumnezeu? Dupa manuscrise?

Uite , eu iti marturisesc ca eu cred ca exista mai multi arhangheli. Si poate pe multi nici nu ii cunoastem . Inca.

Exista diversitate de spirite, dar si unicitatea lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcadia2006 eu incerc sa imi cladesc credinta pe ceea ce am fost invatati din vechime...Ti-am spus exista posibilitatea ca sa fie mai multi Arhangheli dar nu in scriptura...

 

stim ca exista Arhaghelul Gavriil care a adus revelatia Fecioarei Maria cum ca va naste un prunc. Iacata cel putin doi. Si de aici apare pluralul.

 

De unde stim asta ? Unde scrie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Arcadia2006 eu incerc sa imi cladesc credinta pe ceea ce am fost invatati din vechime...Ti-am spus exista posibilitatea ca sa fie mai multi Arhangheli dar nu in scriptura...

De unde stim asta ? Unde scrie ?

In Biblie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×