Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Arhanghelul Mihail este Iisus Cristos ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...Da Iesus este de natura divina incepi sa scri bine Ar trebui sa revenim la topic si anume daca este sau nu este Din moment ce tu esti adventist ar trebui sa susti invatatura adventista asa cum le susti pe celelalte...Sau poti sa spui ca nu esti de acord cu ea nu ar fi sf. lumii...

 

Marinaru, nu cred ca am inteles intrebarea....Eu am declarat credinta mea in divinitatea lui Isus Hristos . Biserica Adventista nu a sustinut niciodata ca Isus nu este de aceeasi natura cu Dumnezeu, asta o fac "martorii"

Cum ca, Capetenia Ingerilor Michael este tot Fiul Lui Dumnezeu care dupa aceea a luat chip omenesc, deocamdata nu am analizat cu multa atentie versetele care sustin asta, dar nu stiu de ce vi s-ar parea imposibil.

De ce nu ar fi posibil ca Fiul lui Dumnezeu inainte de a lua natura umana sa fi avut rolul de capetenie a ingerilor? De fapt a si ramas capetenie, fie a ingerilor cat si a oamenilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hans continui sa ma uimesti :flowers: Ti-am mai spus, alege odata...ori esti adventist ori nu...

 

Iesus Cristos este sau nu este Arhanghelul Mihail ???

 

 

Isus este identificat cu persoana Arhanghelul Mihail.

 

 

Dan 12:1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

După părerea mea, Iisus nu este arhanghelul Mihail. Pentru că nu este posibil, şi am să caut să demonstrez lucru asta (deocamdată nu am dovezi palpabile).

Pot să cred că Iisus este o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ar putea un om sa fie fara prihana inaintea lui Dumnezeu sau cum ar putea sa fie curat cel ce se naste din femeie ? (Iov 25-4)

 

Avand ca tata pe Duhul Sfant.

" Duhul Sf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
După părerea mea, Iisus nu este arhanghelul Mihail. Pentru că nu este posibil, şi am să caut să demonstrez lucru asta (deocamdată nu am dovezi palpabile).

Pot să cred că Iisus este o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singurele scrieri Inspirate sunt cele BIBLICE si cele care nu contrazic cu nimic pe cele BIBLICE.

Poate nu ai auzit de filosofia greaca sau de scrierile indiene... :flowers:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Marinaru, nu cred ca am inteles intrebarea....Eu am declarat credinta mea in divinitatea lui Isus Hristos . Biserica Adventista nu a sustinut niciodata ca Isus nu este de aceeasi natura cu Dumnezeu, asta o fac "martorii"

Cum ca, Capetenia Ingerilor Michael este tot Fiul Lui Dumnezeu care dupa aceea a luat chip omenesc, deocamdata nu am analizat cu multa atentie versetele care sustin asta, dar nu stiu de ce vi s-ar parea imposibil.

De ce nu ar fi posibil ca Fiul lui Dumnezeu inainte de a lua natura umana sa fi avut rolul de capetenie a ingerilor? De fapt a si ramas capetenie, fie a ingerilor cat si a oamenilor.

 

inLUI draga, martorii sunt ex-adventisti. Au preluat aceasta invatatura de la voi :flowers:

 

Isus este identificat cu persoana Arhanghelul Mihail.

Dan 12:1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inLUI draga, martorii sunt ex-adventisti. Au preluat aceasta invatatura de la voi

 

Declarand asta marinarule inteleg ca nu ai nici macar o vaga ideie despre doctrina adventista. Martorii nu au fost adventisti niciodata, iar identificarea lui Isus cu Michael nici nu este inclusa in punctele doctrinare ale Bis. Adventiste. Noi credem in mantuirea prin HAR ca si tine si cautam sa nu pacatuim pt ca ne-a fost descoperit ca cele zece porunci inca sunt valabile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Declarand asta marinarule inteleg ca nu ai nici macar o vaga ideie despre doctrina adventista. Martorii nu au fost adventisti niciodata, iar identificarea lui Isus cu Michael nici nu este inclusa in punctele doctrinare ale Bis. Adventiste. Noi credem in mantuirea prin HAR ca si tine si cautam sa nu pacatuim pt ca ne-a fost descoperit ca cele zece porunci inca sunt valabile.

 

inLUI vad ca esti un adventist care nu cunoaste toata invatatura adventista :lol2: Nu ar fi prima data...Pe la inceputul topicului am scris un link de pe wikipedia unde vb despre asta. Sau poti sa intrebi la biserica daca doctrina voastra spune ca Iesus Cristos este Arhanghelul Mihail. Nici daisy nu cunoastea asta :lol2:

 

Charles Taze Russell, fondatorul organizatiei Martorii lui Iehova este un ex-adventist. Dar mai bine citesti pe wikipedia si ai sa te convingi ca ei au preluat ceva invataturi de la adventisti si de la altii cand au plecat...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Jehovas_Witnesses

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×