Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Eu mananc foarte mult patrunjel si marar verde!!!   Curata sangele ..

 

Sigur ca da. Am o colega care umbla cu clondirul cu suc de frunze dupa ea toata ziua. Deci orice manie are limita.... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o diferenta aici ca eu nu car dupa mine NIMIC, mananc acasa, doar sticlute de apa rece am mereu cu mine ca altfel e mortal situatia pe aici!!!  N-am probleme din alea ...

 

Oriunde merg, ceva aleg sa mananc din ce se ofera, lumea stie ca sint bolnava din lipsa de Fiere daca mananc ce nu se poate!!!

   

Pana la urma nu este asa de mult cantitatea de patrunjel cat cumpar ca mai mult din greutate cade pe tulpini, eu doar frunzele mananc.  O legatura este mare aici dar dupa ce scot frunzulitele nu prea am mult.  Tulpinile le congelez si le folosesc in supe de oase sa dea un gust sau in oala de fiert sarmale, in supa de pui cand strecor zeama.

In cartofii de azi am cumparat doar 1 kg de cartofi, am folosit 1 legatura de marar si 2 de patrunjel ca asa-mi place felul asta de mancare/garnitura.  

 

Asa arata legatura de marar sau patrunjel la noi doar cozile sint mai lungi.BIG-16-16-dill-weed-essential-oil.jpgjosies-orgainics-italian-parsley-270x275

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asa arata legatura de marar sau patrunjel la noi doar cozile sint mai lungi.

 

Cam asa arata si la noi dar nu sunt asa grase si frumoase, adevarat.

mai pirpirii, mai maslinii.... deh, de vina e tot pesedeu.  :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Import din Mexico este majoritatea produselor agricole in State, mai vin si din California, sint si local cultivati anumite produse in lunile de iarna iar restul din Emisfera Sudica: Australia, America de Sud si insulele din Pacific.   Calitatea este strict militaresc, platim pret scump pe marfuri: legatura de marar 2 dolari, patrunjel 2 legaturi la dolar, pepenii sint din Arizona pe moment, dulci si ierfini, struguri Concorde $2.99 si rosii Hairloom $2.99 din coasta de est de uneva Maine parca, preturile sint pentru 1 lb/pound = 0.454 grame. Anul trecut Concordul era $3.99 iar rosiile speciale $7.99/lb dar s-a reglementat ca portocalele din Australia costa doar $0.49/lb fata de anii trecuti $3.99  :haha:  votam imediat pe altcineva on birou!!!

Piersicii din Georgia si Utah, arata si au gust diferit ca si preturile intre $1-3/lb, indiferent cine este presedintele, preturile raman la fel, se ridica doar cu ridicarea stilului de viata!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de Vinete am de facut dar prima oara am de cumparat inca vinete ca nu-mi ajung cei cumparati ieri.   Sper sa rezist macar sa ajung acasa, in magazin se ofera cafea de gustat si este cam tare care ajuta.   Sarbatorile pe mine ma obosesc, pe altii-i odihnesc care manacna in restaurante.

 

In viata mea n-am patit ce mi s-a intamplat azi in bucatarie.   Pentru ca n-a ajuns carnea preparat fiului, am mai scos o pulpa sa-i mai dau si cand l-am scos din net ca asa se vinde sa fie aspectuos ... fiind decongelat ca vine din Australia, avea sange in punga si m-a stropit peste tot ca net-ul e din elastic, pana pe tavanul bucatariei, pe usa la peste 2 metri de mine, in par, in urechi, in gura am avut peste tot :haha:   Cand eram copil, n-aveam voie sa ma murdaresc intentionat, acum em voie la tot de ce n-am  avut parte atunci!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chimen turcesc sau cel traditional?

 

La aromat o mancare intrebarea importanta ramane daca va fi si placut la gust si se va manca, dar fiecare poate inlocui si folosi cum doreste.

 

Eu nu folosesc ardei iute doar ca-i intre ingrediente sau ceva ce nu-mi place!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm... Nu scria pe el de unde e. Dar da, chimen, nu chimion. Desi poate ar fi si ala interesant; ar avea gust de curry. De obicei pun usturoi si patrunejl, sau oregano si putin piper. Dar cum n-am mai luat de mult condimente... am pus ce am gasit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe diseara am de facut ceva mancare mexicana dar va fi in stilul meu ca eu nu mananc nici jumatate din ce ei isi pun pe farfurie si merg sa cumpar arome in magazinul lor ca sint organice si proaspete ca traficul este foarte mare acolo.   Si ei gatesc mereu, si prefera mai scump dar mai bune ingrediente decat ofera alimentara traditionala din colt.

 

E scoala buna experienta ca scrie totul si in spaniola, si sint mereu curiozitati pentru noi din Europa.   Inca nu-i descoperita America, e loc destul inca pentru amatori dar nu prea sint voluntari.    Nu mai departe decat Mexico, in pietele lor recunoastem doar ceapa si rosiile ca ei au variantele originale mai bune pentru restul.

 

Burrito e de cina daca intreaba cineva ... 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cina dupa post negru ca observ sarbatoarea speciala "Decapitarea lui Sfantu Ioan" ... cartofi fierti in apa nesarata, orez la fel iar in craticica cu mere am pus si 1 cuisoara!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×