Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 Platou rece la repezeala, am fiert oua si cu salam pe paine/baguette cu unt si castraveciori m-am saturat.   Sotul mi-a mancat tot desertul pana vorbea la telefon, era un pepene galben Honeydew, cica nu si-a dat seama ca tot castronul de pe masa nu-i al lui.  Eu-i preparam un avocado in guacamole, eram cu spatele.   

 

Cand mi-e foame n-am idei multe si bune, eram la Costco si de la intrare deja erau expuse cutite din otel nemtesc 6 bucati 15 dolari in cutie de cadou, desigur am ridicat un pachet si din dulciurile europeene din fiecare cate unu iar din sticlutele cu alcool cate 2 cutii, o bucata de salam de vita american, de sarbatori apare numai si daca nu-i pe faza clientul, nu mai gaseste ca lumea cumpara cu cate 20.  Nu-mi amintesc de cand n-am mancat mezeluri ca doctorul m-a pus la interzis, si de la branzeturi americane iar Camembert francez NU era in acel magazin cat un sat, pentru prima oara.  Le-am si scris ca nu sint multumita tocmai de sarbatori, dar o sa vad ce-mi raspund.  Este Camembert facut in California sau Wisconsin dar nu-s buni la gust, sint acre si nu-mi plac.  Sper ca n-au scos din inventar marfa straina!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O supa fina de pui am pus la fiert sa am si maine ca mamaliga de azi dimineata nu ma tine in picioare   :haha:   prefer sa mananc ce gatesc in casa.

Ieri sotul a cumparat peste proaspat intreg prajit in magazin, am manacat unu, dar am si tras o suferinta ... e dublu motiv ca am nevoie de supa!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca aveam nevoie de idee azi pentru a gati ceva, cred ca totusi procedura dentara e inca cu mine.   Aveam o mare gramada ca cartofi si oua fierte ramase de la salata de cartofi si le-am prelucrat intr-o mancare de pe la noi din secuime/Ardeal ... "Rakott Krumpli" ... seamana cu Musaka unde carnea tocata este inlocuit cu oua fierte si n-are branza sau sos besamel doar o zeama din ulei incalzit in care se pune aproape deodata boia si lapte sa nu se arda, smantana, piper si sare destula.   Se amesteca se da in fiert putin si se stropesc randurile iar reastul pe deasupra.  In cuptor la foc mic pentru ... depinde de cantitate si descoperit sa se formeze un crusta. 

Cu salata verde e nemaipomenit dar merge cu orice, conditia este sa fie fierti cartofii si ouale cu o zi dinainte, nu din material cald se prepara.   Unii adauga carnati, carne sub toate formele, insa mie nu-mi place decat in cel mai simplu mod si cu "Cukros Salata" cum il aveam acasa. 

Salata respectiva este intr-o zeama dulce, apa-otet-zahar-sare-piper in care se pun foile de salata verde, la fel e o inclinatie spre alte pofte dar nu-i cunosc originile.   

Mi-a fost imposibil la Bucuresti sa mananc salata cu ulei de masline si otet sau lamaie, nici azi nu-l mananc.

 

Mi-au mai ramas cartofi dar si oua fierti, maine-i fac altfel pentru mine si pe asta le donez, sotul le gaseste la cine.  Au iesit foarte buni doar eu nu pot sa mananc bine.

Oua umplute voi face si ceapa prajita pentru cartofii reci, invit si 2 vecini.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fructe de toate felurile ce am in casa grilate, se pot praji in tigaie cu putin unt langa orez alb(nu negru,nedecorticat,salbatic sau de alta culoare) fiert la perfectie in aburi mai mult pe foc mic cu un sus de curry.  Banane taiate de-a lungul, felii de ananas, portocale, mere, pere, pruni, ciresi in Maraschino.  Evit carnea pe moment.   

El si-a cumparat shrimps gata prajiti la comanda, la fel si pestisori din alea subtiri, transparenti de 10 cm ... i-am facut mujdei si cu paine foarte proaspata si coaja crocanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura "burete" cu un melanj de fructe. E ceva mai colorata in realitate, dar e prea intunecata imaginea :) .

post-198465-0-89246400-1508684645_thumb.jpg

Editat de Abbie M.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

miam! Ce apetisant.

 

Eu m-am rezumat la o crema rece, la pahar. Avocado, iaurt, pere, cacao, miere, scortisoara - blender.

Asezonate cu zmeura.

Editat de Stu'
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spanac n-am mai avut pe masa demult, ador frunzelea alea, le prepar decand stiu sa merg pe picioare.  Fara carne!!!   doar crutoane de paine.

Cea mai simpla forma posibila am folosit la preparare.  Intr-o cratita am prajit ceapa tocat marunt, usturoi si radacina de ginger razuit adaugat plus boia.

Rosii si ardei gras tot rosu in cubulete adaugat si bine amestecat, marar verde tocat si spanacul bine ales si spalat, sare.   In rosii am gasit si seminte deja germinate cu lungi radacini, le-am plantat intr-un ghiveci sa vad ce se intampla!  Doar partile fara seminte am folosit,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Snitele din 2 kg de piept de pui ... din obligatie cetateneasca in perioada asta din an si o sa mai fie multe feluri oferite.   

Chifle si restul sint comandate, sosuri individuale in containere mici langa salata de castraveti facut de mine, prajitura la fel ca sa fie impachetat ermetic.

Pe caldura asta o inghetata era cel mai bine primit si apa rece ... in multe locuri deja ninge.

 

Pentru mine doar supa.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, hai sa-ti povestesc ce l-am vazut pe un ungur la un TV unguresc ca face de mancare. Daca stii tu ce mancare e aia... 

 

A prajit usturoi si ceapa in tigaie. A daugat boabe de fasole fiarta, smantana destula, oua fierte taiate bucati, le-a invartit pe toate in tigaie, a pus si condimente.... :blink: A asezat amestecul in farfurie si a pus de-asupra feliute de ardei.

Eu asa mancare n-am vazut si nici n-am auzit. 

 

Tu? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×