Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Supa de pui cu galuste, dar din carne vreau sa fac Rulouri de Primavara ... n-am mai facut de foarte mult timp si voi avea pe cineva la masa in aceste zile, trebuie sa fiu creativa.

 

Metoda mea de preparare este: - scot carnea de pe pui prin a elimina tot ce nu face parte din categorie, piele, grasimi, cartilage, oase, zgarciuri, ramane doar carne, nu numai pieptul folosesc, tot puiul.  Dau pe razator pe partea de mere morcovi curatat, varza cruda, ardei gras, ceapa, telina cozi verzi, le calesc, adaug carnea si cine vrea omleta sau ou batut amestecat si Soia Sauce.  Se amesteca bine si eu pun intr-o strecuratoare sa scurga zeama ca mereu lasa legumele si nu-mi place sa-mi sara uleiul in ochi de la lichid.

Cumpar foitele ca se gasesc cateva feluri in fiecare alimentara, le rulez ca sarmalele si le lipesc cu un albus de oua batut.  Las putin la rece sa se lipeasca bine si in ulei care fierbe le prajesc pana devin roz-galbui-auriu si iar in strecuratoare sa scurga extra uleiul de pe ele.  Sare-piper in compozitie am uitat sa mentionez, unii pun si ardei iute si altele, pentru noi ajunge doar aceste ingrediente.   Eu n-am nevoie de alte sosuri sa le mananc, astept doar sa se raceasca.   Oricat sa fac, totul se termina pana felul urmator  este pe masa, cumparam sosuri totusi de la chinez, dulce-acrisor si ceva iute sa fie varietate.  Stau bine si in congelator rulourile, asiaticii au mereu gata de folosit, noi insa nu pastram nimic, dupa munca respectiva cat implica, mancam pe saturate pana-s proaspete.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Compot din fructe asortate, mere, prune, piersici, pere, ciresi, struguri si foarte multa zeama ca-mi place sa-l beau cu cana.

 

Fara zahar doar scortisoara, cuisoare si 1 cardamom pentru arome.  Rece va fi si mai bun.  Cu mamaliga rece este deja un fel de mancare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de Boeuf original aproape, din carne de vita plus restul de ingrediente si salata de ardei copti minus mazare, maioneza am facut cu aparatul electric intr-o secunda.

 

Am o presimtire ca voi avea nevoie de mai multa mancare gatita zilele astea si prepar ingredientele pentru o tocanita de miel/oaie din Australia cu orez alb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte de o mancare simpla din copilarie si precum aveam macaroane fierte, am macinat nuci sa-l ridic la un alt nivel ca-l mancam si asa.

 

Macaroane cu Pesmeti   ...  Pe vremuri faceam in casa pastele si de multe ori se lipeau si daca prajeam un pic de pesmet in unt sau ulei si amestecam cu pastele fierte, erau si crocante dar si mai gustoase.   Se poate adauga miere, zahar, scortisoara, dulceata, nuci sau lasat simplu si oferit cu carne prajita garnitura sau cu tocanite. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Supa de Salata ... pentru musafiri neinvitati, ma sunau din parcarea casei mele sa cred ca sint undeva pe drum si vor devia spre noi.   Vecinul a facut un text mesaj sotului sa ne alerteze silentios ca o masina cu oameni blocheaza iesirea de o vreme, el le vedea prin geam de dupa perdele.   

 

Supa a fost un succes si un deliciu, era din salata Iceberg, cea mai cunoscuta si ieftina pe aici, avea omleta si crutoane in unt ca acompaniament.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi au pus la vanzare burta in alimentara noastra sofisticata unde abia se gasea si ficat iar sotul vrea sa ma corupa sa-i fac o ciorba dar eu n-am chef dupa o zi de sarmale sa transpir la una de ciorba.   Mie nu-mi place iar internistul i-a dat interzis de la organe dar el convins ca nu vine si ala la masa sa vada ce mananca el ... si cam tot acolo ne invartim la capitolul de sanatate, dar partea cealalta parca-mi indica sa-i fac pe plac sa pot trai linistita ca i-am satisfacut poftele printre ultimele poate ... 

 

A laudat sarmalele cat sint de bune, daca nici asta nu spune nimic, inseamna ca am inima de piatra!!!  Da' asa de super au iesit sarmalele ca nici eu nu inteleg de la ce si m-au laudat toti care au mai reusit sa puna mana pe una.  S-a terminat la pranz ca furtuna din Bucuresti  :haha: 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai gasit burta, doar picioruse de porc erau etalate ... si la raionul cu doveacuri au aparut si snopi de grau ca un buchet de floare, tulpini de porumb legati sa stea in picioare, stiuleti de porumb colorati de diferite dimensiuni, conuri de brazi uriasi, toate minunile lumii si din toate soiurile de dovleac miniaturi dragalase, la nivelul copiilor sa le ajunga, aveau unele si mustati lipite sau par colorat, ochi care se misca, urechi, dupa forma cum le statea mai bine, spre bucuria parintilor ca nu scapau fara cateva in cos!!!    

 

Vom avea Linte de cina, ca si fasole batuta unde boabele sint substituite cu salata de ardei copti si snitel. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Snitel de pui, cartofi curatati fierti in apa cu patrunjel verde, varza acra in loc de salata si ananas la desert ca s-a vandut foarte ieftin pentru Oktoberfest, doar 88 de centi bucata necuratat. 

N-o sa avem bere ... dar celebram cum ne simtim mai bine!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat un "pui" proaspat carte cantareste 2 kg si este asa de congelat pe dinauntru ... ca a trebuit sa las in apa sarata rece ca altfel nu pot nici ambalajul sa scot.

Pretul era pentru unu care n-a fost congelat inca si ma oftic ca se simtea moale la prins, n-am crezut ca este o pacaleala.  Nu-l duc inapoi ca pierd banii de benzina si timpul pe langa ca n-am chef sa ma mai duc niciunde.   Il folosesc asa cum este acum, dar nu mai cumpar decat pe cel mai ieftin pentru supa de acum incolo.

S-a aerisit bucataria si o sa pun totul in oala cea mai mare in apa rece la fiert pana ma simt lesinata de foame.  Am fidelute subtiri ca firul de par nu glumesc, sint din Ungaria si aproape ca n-au nevoie de fiert ca se fac pana duci lingura la gura  :haha:   Vindea chinezu' am cumparat ultimele inainte de inchiderea magazinului.      

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oktoberfest menu: Salata de cartofi, Carnati de Vita in stil Polonez, Ananas si Bere nemteasca fara alcool.  Cine nu se satura, avem si Cous-Cous cu carne de oaie.

 

Carnatii sint la jumatate pret aceste zile sa insoteasca paharele de bere, marfa americana dupa retete seculare, foarte preferate in State pe gratar sau in tigaie in lunile reci.

Le prajesc in tigaie ca au grasime foarte multa si gratarul e greu de curatat plus mirosul.  Felitele oblice sint atragatoare si merg excelent cu sau fara paine, salata, cartofi.

 

Salata de cartofi este traditional de Oktoberfest precum curcanul de Thanksgiving, din cartofi fierti in coaja dar curatati si feliati, eu nu voi evolua sa mananc coaja de cartofi sub nici o forma cum dicteaza marii bucatari ca-s pline de vitamine!!!    Feliez si ceapa dulce multa si-l frec cu sare si las la odihnit putin, apoi adaug piper, sare si ulei si-l pun la rece.   Cartofii si ouale fierte dar raciti le dau prin razator si amestec cu ceapa.  Las la odihnit mai adaug ce lipseste si-l las in frigider pana-l servesc.  Doar la servit mai adaug separat masline, ardei gras, rosii, castraveti feliati subtire si maioneza cine vrea dar si lamaie sau otet.  Nu le amestec cu toate alea ca lasa apa si nu-mi place ca se acreste repede.   Oricat de mult prepar, nu ramane nici un pic in castronul imens.   Dupa caz mai activam si gratarul ca vor trece si vecinii strada din vreo 8 case cel putin.  Un mare platou de fructe mai  etalez cu pepeni si struguri in multe culori, forme si gusturi diverse plus ananas.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×