Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Snitel, cartofi cu patrunjel, salata de castraveti si sauce de ciuperci sa nu para prea uscata mancarea la cei pe care-i astept.

Eu am mancat deja ca-mi era foame, nu astept dupa nimeni!!!   

 

Crema de zahar ars este desertul ca le convenea mai bine decat Laptele de Pasare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Supa de Pui cu multa ceapa ca ne-a ajuns o vreme de "iarna" cu multa tusa pe unde mergem.   

Nimeni nu pune macar mana la gura, deja si cabinetul doctorului devine o sursa de infectie.

Dupa atita curcan si altele, neaparat supa ne spala curati de toate alea din corp.

Acea zeama valoreaza aur, e irezistibil.  Radacina de patrunjel ii da acea aroma molipsitoare!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mancare de cartofi de post ca asa-mi place, mereu fara carne, n-are nimic cu religia ca ieri am mancat sarmale si maine snitel.   

La cine spun pe aici primesc critici ca ei n-ar putea manca si le-ar fi rusine sa se laude cu asa ceva.   Este foarte bun la gust.

Poate pentru ca am crescut in zona de cartofi, dar eu ador mancarea asta usor de facut si fara pretentii.   Cu varza acra tocata e o minune.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa prajesc un pui intreg in grasimea proprie, doar taiat in 2 bucati.  Doar sare si piper, un pic de cimbru in cratita in grasime, pana devine pielea crocantail tin pe foc.

Se poate savura si rece, vreau sa fac niste aperitive pentru week end dar nu cumpar mezeluri de afara.  In grasime fac orez, un fel de pilaf cu radacinoase. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata din toate alea frunzarii, fructe si tot ce am atins cu mana s-a tocat intr-un castron mare, varza alba si rosie, morcovi, telina cozi si radacina, rosii-ardei, mere-pere-prune, struguri, grapefruit, portocala, kiwi, ananas si altele si un sos acrisor ca nu se mai putea inchide usa frigiderului de ramasite.   

Am dat si la un vecin ca a iesit cam mult pentru 2 persoane. 

 

Pentru sos am tocat ceapa foarte marunt, zeama din 2 lamai, sos din sticla cumparat, iaurt si smantana dulce, nu frisca, ulei de avocado si incet amestecam sa devina omogen, ca cel cumparat e cam gros.  Uleiul nu conteaza, eu aveam din asta acasa.   Se pune cine ce mai vrea ce nu se poate gresi acest fel de mancare.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru prima zi din an cei care nu tin regim alimentar, un gratar este binevenit cu salata de varza sau varza proaspata putin calit, in stil chinezesc.  

Varza aduce noroc si speranta ... pe langa gustul divin si rapiditatea prepararii.   Cartofi fierti ca sa se evite painea, orez fiert sau alte legume de pe gratar.

 

Daca dupa o noapte de petrecere cineva poate manca atit, e bine, ca multi sa nici n-auda de mancare, poate doar de o ciorba sau o supa.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e sete dupa o Supa de Pui, imi arde si sufletul deja de la alte mancaruri ca am cam ocolit supa de sarbatori. 

La noi se tot continua cu sarbatorirea evenimentelor dar maine supa pentru mine, altii sarmale si altele de pe gratar sau comandam ce vrea majoritatea.  

 

Azi fiind si un moment Hollywoodian, The Golden Globe Awards, am avut sampanie in loc de supa langa salmon afumat, dar e aproape pe terminate si

acel show si asteptam sa aflu ce mananca celebritatile ca deja se hidrateaza si ei dar nu se vorbeste de asta decat de evenimentele de premiere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pilaf din tot ce a ramas din supa/zeama si a reusit foarte bun.

 

Am facut niste chiftele imposibile de mancat, mai nou fac si din astea ca nu-mi reuseste cate una-alta, stiu de ce, dar maine voi fixa compozitia.

Am ciopartit cu masina patrunjel, ceapa, usturoi sa nu folosesc mana si a trebuit sa adaug si un pic de apa, si precum totul s-a 

prefacut aproape lichid, am mai "bagat" pesmet japonez Panko si nu se mai prajeau e clar. 

Am de adaugat carne tocata si marar proaspat, nu pot sa scurtez munca nicicum daca vreau sa mananc bine!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fierb fasole boabe uscate pe foc mic, se fierb repede ca-s proaspete, vin din Amedica de Sud unde se recolteaza acum. 

Am vazut persoane care cumparau cu sacul de 50 de kg. 

 

Dupa ce s-au fiert, strecor de zeama ca numai boabele le folosesc in salata langa ce vreau sa mai mananc: frunze de salate verzi, ceapa, usturoi, rosii, ardei copti ca sa pot scoate coaja, varza razuita, ulei, lamaie, sare-piper paine proaspata, de preferat baguette crocant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×