Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-am nici o idee ce as manca, si tot ce vad in jur nu-mi spune nimic.  De snitele cu salate verzi si ridichi rosu/alb m-am cam saturat, ca si de peste prajit, de sarmale sa nu mai aud pana-n Paste care-i pe 1 Aprilie in State ca doar cel Catolic este observat si prin destule supe am trecut ca si prin pilafuri.   Am facut tocanita de vita dar nu s-a fiert carnea nici in 24 de ore, cade afara si acest fel pana nu merg sa vanez ceva mai fraged.   De la mamaliga mi-a fost rau ... iar mananc 2 portocale si trece si ziua de azi, Cara-Cara. 

La sotul am cumparat conserve de peste, ceva ce-i place si-l mananca cu placere.   

 

Accept idei sa am din ce selecta ceva pentru o vreme, precis corpul hiberneaza ca e frig si aici de aceea nu mi-e foame??? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu o zi grea azi, dar m-am vindecat cu Macare de Cartofi si Varza Acra!!!   

Tocmai de aia l-am mancat si cu paine   :yam:  reincalzita in prajitor ca era in congelator, baguettte frantuzesc.

Comfort food ii zice pe aici. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi da fiul de inteles ca se vor opri cu niste prieteni pe care-i cunoastem de multa vreme, dupa ce coboara de pe deal de la hiking, sa aibe pofta de mancare, ca merg intr-un restaurant cu prieteni dar se vor opri sa se spele pe mana si sa guste salata de vinete ca n-au mai mancat asa ceva!!!

Am inceput sa mai cumpar vinete si fripturi, cartofi avem destui si noroc ca pe aici se mananca si cu coaja, e mai putin de lucru dar mie nu-mi place.

Sotul a mers in alt magazin dupa paine, 10 baguettes si exact pana toti 8 persoane s-au spalat in 2 bai, au luat dusuri ca erau transpirati ... era gata si mancarea.

 

Au gustat salata de vinete intr-o veselie cu chipsuri de baguette = bagheta taiat felii subtiri, si felii de rosii, avocado, castraveti verzi, salata de ardei copti,

frunze verzi si totul s-a lins de pe masa.

Noroc ca m-am gandit sa mai fac si altceva, ca nu m-as fi simtit prea bine.   In cratita de facut curcanul am tocat ceapa, cozi de telina, ardei gras rosu si am razuit usturoi.

Inainte le-am prajit fripturile de vita, felii groase si mari 5 bucati, pe urma am pus tocatura plus cimbru uscat, sare-piper si capacul sa se faca repede, pana am verificat cartofii sa nu intre si altceva in cratita ca i-am pus intregi cartofii rosu peste carne si s-a fiert in aburi repede.   Aroma era si la 2 km cred si al fel s-a golit imediat cratita imensa si grea ca este special pentru cuptor cu inductie, asa le-am scutit de o nota de plata mare in local.  Da' ce am transpitat sa fiu gata cu totul ...  Ideile eu trebuie sa le am mereu.

 

Silit_Braeter_4004633283911_xl.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fasole Verde Romano, este lat si plat si pastaie lunga, il fac cu ceapa calita, usturoi razuit, rosii Hairloom ca sint vandute pe aproape nimic pentru 14 Februarie, altfel sint cele mai scumpe, azi voi gati cu ele, plus marar verde, sare, boia si piper.  Este scazut cu putin sos dar super bun.   Orice cantitate se mananca cu putin orez alb.

Este asa de gustoasa acest fel de mancare!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit ideea sa prepar niste Rulouri de Primavara ca demult n-am mai facut asa ceva.  Se pot congela si la o adica aperitivul este gata!!!

O sa am carne de pui din supa ca ingredient principal, pe langa morcovi, ceapa, patrunjel verde, ceapa verde, varza calita putin cand inca este crocant, sare-piper,

Soia Sauce pentru o oroma orientala, foi cumparate extrem de subtiri de invelit si 1 albus de ou pentru a lipi marginea ruladelor sa nu se deschida in timpul fierberii in ulei.  

Cu sau fara sos sint excelente, chiar si reci daca raman pe platou, dar rar se intampla asa ceva.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de vinete dupa o zi de postit.   Mi-a spus un doctor ca vineta coapta dar fara seminte este un aliment super bun pentru slabit.

E clar ... ca nu se mananca nimic pana nu sint scoase toate semintele cu penseta  :haha:  

I-am spus doctorului cum fac salata de vinete si n-a aprobat ca o dieta sanatoasa, insa nu m-a convins pe mine nimeni ce-i sanatos pentru mine.

Din 7 vinete, unu iar s-a copt tare ca o piatra, l-am putut decoji dar nu si toca, se intindea ca elasticul.   

Am folosit ceapa dulce sa nu fie amar salata.   

 

Am tinut scoala la nora mea, cum se prepara aceasta specialitate ca-i place foarte mult.   

Va fi nevoie inca de cateva lectii pana slefuim colturile ca prinde repede miscarile, doar ca n-a mai auzit/vazut nimic atat de complicat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

 

Olga, spor cu scoala daca vrei sa nu mânce fiul numai cartofi prajiti cu ochiuri...

 

On topic: cea mai usoara mancare si de facut si de digerat. Zvarli 2 catei de usturoi pisat sau taiat in tigaie cu o lingurita de ulei si cand incepe sa sfaraie arunci o mana mare de spanac spalat musai. Dupa 3 minute in care amesteci pui o lingura de smantana, sare, piper, amesteci, mai lasi un minut, gata. Cu pita, orez, paste, gol.... mancarea mea rapida de primavara. Cand am mai multa vreme fac si ou ochi. :)

Cantitatile sunt pentru o persoana.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint o profesoara excelenta insa vor un "shortcut" pana la tocarea vinetelor.  Partea cu coptul pe orice suprafata si curatatul este cam munca primitiva, dar le-am explicat ca altfel  nu primesc acea aroma afumata un pic, ca se poate pune si in cuptor, dar iese altceva.  Uita sa le gaureasca si vor exploda in cuptor ... inapoi in epoca de piatra  :haha:

Ar vrea sa stie daca nu cumva coace cineva vinete precum mexicanii coc ardei iuti doar pentru ei stie ce salsa!!!   Tocatul este fun, poate in mixer e si mai mult fun ... etc.

Insa mancatul nu se compara cu nimic.   Eu feliez baguette la 2 mm chipsuri si rosii reci pentru servit mai practic decat pe felii mari de paine.

 

Maine se opresc pentru clatite si vor avea o "Salata de Cruditati" pregatit gata de atac: dau pe razator partea cea mai mare ridichi alb dar si rosu pentru culoare, morcovi, gulie un mar tare si acrisor, ardei gras rosu, varza cruda, foi de salata verde si alte culori si spanac crud folosesc cand aranjez pe un platou sa fie verde intre ele far si felioare de rosii taiati, ceapa separt pe o farfurioara in caz ca vor, iar in mijoc crutoane prajite in  unt si un ou fiert taiat in doua.  Langa va fi un sos de salata cumparat, n-am chef de preparat multe ca am de facut si clatite ... cu gem sau zahar.    Pe tava/farfurie asez din fiecare fel o gramada sa incapa din toate astea un pic.  

 

Voiam si cartofi prajiti dar nu cred ca ma voi juca cu multe sa fie calde. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Idei am dar chef deloc sa fac mancare dar va trebui sa fac un efort minor.  

 

Mancare mexicana voi prepara in felul meu ca nu merg asa de departe cu nici o reteta ca nu-l voi putea gusta sau aromele fripte ma scot din casa ca-mi ard ochii  :haha:

 

Eu nu folosesc doar ce pot sa digest si cunosc efectul, ardeii iuti sint scosi automat din reteta.

 

Tai feliute subtiri pietptul din 2 pui mari, adaug in cratita la 2 cepe taiati Julian si se prajesc, usturoi maruntit care cum vrea, ardei gras in felii, sare-piper-boia si se amesteca pana carnea nu mai este cruda!!!   Se adauga cilantro verde si se amesteca bine, nu prea are zeama ca nu se cere.

 

Tortilla se cumpara si intr-o tigaie mare se rumeneste, eu nu le incalzesc numai ca nu-mi plac decat crocante putin.

 

Fac salsa din rosii bine coapte date pe razatorul de mere, cilantro si patrunjel tocat, ceapa, usturoi si ardei iute dar fara vene si nu este deloc iute, dar trebuie bine scobit zona venelor altfel e iute, zeama de lamaie sau lime ca ei asta prefera, ulei si se lasa la rece.

 

Se mai da pe razator o varza mica, e salata mexicanilor, niste branza dar nu tare ca parmezan, eu folosesc Provolone, se feliaza avocado, rosii ardei grasi si iute, ceapa.

 

Se crispeaza un tortilla, se pune niste varza rasa, ceapa, ardei, avocadp, se paote si porumb din conserve, urmeaza carnea din cratita, branza rasa, smantana si cine ce mai vrea, se rostogoleste ca o sarma si cand se musca dintr-o parte, se mai adauga salsa cu lingurita.

 

Stiu ca nu e pe gustul multora, dar este foarte buna mancare!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×