Sari la conținut
Forum Roportal
lerd

Se poate trai in timpurile noastre dupa Biblie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu INCERC SI FAC TOT POSIBILUL SA TRAIESC DUPA BIBLIE

Nu trebuie sa faci tot posibilul... Altcineva l-a facut pentru tine, ca de altfel si pentru mine. Tu trebuie doar sa indraznesti. Nu poti trai dupa Biblie prin forte proprii. Daca l-ai primit pe Cristos Isus in mod personal atunci stii (nu ai nevoie de demonstratii) ca Duhul Sfant e Cel care te "finiseaza". Lupta-te lupta cea buna si alearga catre premiul chemarii ceresti.

 

Harul si pacea sa-ti fie inmultite in Cristos Isus.

 

Asta e parerea ta ! ...pacat ca aceasta tema nu e subiectul unui topic special sa te analizam fir a par si sa tragem o concluzie corecta.

stiu unde merg dupa ce mor

 

Ce stii tu e total fals ....si iarasi te pot face sah mat ...dar ptr asta trebuie un albitru neutru!

 

Ca sa ma realizez ca om pe toate planurile existentei ...adica exact inversul tau!

 

Demonstratiile tale cu Biblia imi trec ca vantul prin ismene si eventual ma fac sa ma stric de ras vazand cat de lipsit de realitate = adevar esti!

Dupa mintea celor ca tine si la un proces unde se incearca stabilirea adevarului acesta nu trebuie sa se faca pe fapte ci pe citate biblice...... cred ca esti insurubat rau de tot.... pacat de tine si de firma la care crezi ca esti manager, probabil cumperi de la Metro si vinzi cu un leu in plus la magazinul de pocaiti, unde pe langa alimente mai vinzi si zdrente second hand venite pe gratis de la fratii din america!

PARDON am gresit cu tehnoredactarea iata -o corectata:

Asta e parerea ta ! ...pacat ca aceasta tema nu e subiectul unui topic special sa te analizam fir a par si sa tragem o concluzie corecta.

 

De unde stii a venit cineva de dincolo sa iti spuna? Eu macar iti pot dovedi cu argumente unde ajungi dar eventual pe un alt topic, dar de fapt am mai facut-o in viata aialalta cand ma numeam soimos si nu ma reincarnasem ca acum.

 

Ce stii tu e total fals ....si iarasi te pot face sah mat ...dar ptr asta trebuie un albitru neutru!

 

Ca sa ma realizez ca om pe toate planurile existentei ...adica exact inversul tau!

 

Exact acolo unde ajungi si tu!

 

Demonstratiile tale cu Biblia imi trec ca vantul prin ismene si eventual ma fac sa ma stric de ras vazand cat de lipsit de realitate = adevar esti!

Dupa mintea celor ca tine si la un proces unde se incearca stabilirea adevarului acesta nu trebuie sa se faca pe fapte ci pe citate biblice...... cred ca esti insurubat rau de tot.... pacat de tine si de firma la care crezi ca esti manager, probabil cumperi de la Metro si vinzi cu un leu in plus la magazinul de pocaiti, unde pe langa alimente mai vinzi si zdrente second hand venite pe gratis de la fratii din america!

Tot ce am retinut din disertatia ta e ca lasi vantul sa-ti treaca prin izmene (corect, daca tot pretindem ca ne realizam pe toate planurile). Sincer imi exprim grija pentru daunele colaterale care le-ar putea produce...

Salutari cordiale.

 

Nemurirea, zeul si zmeul bibliei sint doar fictiune, omenirea are partea ei de creatie imaginara, inca din preistorie. Ce ar insemna nemurirea?

Jennifer (daca folosesti acest nume, macar scrie-l corect), dai dovada de "multa perspicacitate". Ti-a luat mult sa ajungi la concluzia asta? Nu trebuie sa-mi raspunzi... nu merita efortul de a te cobori la nivelul meu.

Sanatate si toate cele bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

Tot ce am retinut din disertatia ta e ca lasi vantul sa-ti treaca prin izmene (corect, daca tot pretindem ca ne realizam pe toate planurile). Sincer imi exprim grija pentru daunele colaterale care le-ar putea produce...

Salutari cordiale.

Nu e nici o problema....e si normal ca fiecare sa inteleaga dupa capacitatea sa.

Tu atat ai putut !

 

chiar si comunisti ziceau referitor la pretentii : ....de la fiecare dupa posibilitate !

 

iar religiosii ca sa fim on topic...unde nu e nici Dumnezeu nu cere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nici o problema....e si normal ca fiecare sa inteleaga dupa capacitatea sa.

Tu atat ai putut !

 

chiar si comunisti ziceau referitor la pretentii : ....de la fiecare dupa posibilitate !

 

iar religiosii ca sa fim on topic...unde nu e nici Dumnezeu nu cere!

Nostim. Doar atat. Nu trebuia sa te cobori la nivelul meu si sa raspunzi. Dar daca tot o faci... fa-o coerent. Sunt onorat ca te preocupa cat pot eu... as fi bucuros sa stiu ca tu poti mai mult. Dar pana atunci, mai pune un "i" la comunistii aia, iar daca tot i-ai citat... stii tu ce stii... cine se aseamana se aduna, nu? Parca asa era vorba.

Sanatate si numai bine.

 

P.S. The real men love Jesus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nostim. Doar atat. Nu trebuia sa te cobori la nivelul meu si sa raspunzi. Dar daca tot o faci... fa-o coerent. Sunt

 

P.S. The real men love Jesus.

TOTAL FALS

 

EDIT - DACA TOT VORBESTI IN LIMBI... FA-O CORECT.

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Serios? Daca si spui ce nu e corect poate te cred. Fara alte comentarii.

Pai fa-o !

...tu esti credincios !

Asa ca trebuie sa crezi totul

Ce e corect ptr tine? ' .... faptul ca Eva e facuta din coasta lui Adam?

Sau ca oamenii sunt facuti din lut si nu au mai evoluat?

Ti se pare ca suna cat de cat corect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se poate trai in timpurile noastre dupa Biblie?

De ce nu! Cu intelepciune se poate. Iar Biblia acorda intelepciunii un loc de frunte. Ea declara: "...dobandeste intelepciunea si, cu tot ce ai, dobandeste priceperea. Inalt-o, si ea te va inalta; ea te va aduce in cinste, daca o vei inbratisa. Ea iti va pune pe cap o cununa cu har, te va impodobi cu o coroana stralucita." - Proverbe 4:7,8,9.

Recunoscand ca ea ii lipseste omului adesea, Biblia da acest indemn: "Dar daca vreunuia dintre voi ii lipseste intelepciunea, s-o ceara de la Dumnezeu, care da tuturor cu mana larga si fara mustrare, si ea ii va fi data." - Iacov 1:5.

 

In ce fel da Dumnezeu intelepciunea? Indeosebi invitandu-ne sa citim Biblia, pt. a invata din ea. Cartea biblica a Proverbelor da urmatorul indemn: "daca vei lua aminte la intelepciune si daca-ti vei pleca inima la pricepere; daca vei cere intelepciune si daca te vei ruga pt. pricepere, daca o vei cauta ca argintul si vei umbla dupa ea ca dupa o comoara ascunsa, atunci vei intelege frica de DOMNUL si vei gasi cunostinta lui Dumnezeu." - Pro.2:2-5.

Cel care pune in aplicare sfaturile biblice si constata valoarea lor practica isi da seama ca Biblia reflecata intr-adevar intelepciune divina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de unde ai scos tu ca acest indemn se refera la cititul Bibliei?

Crezi tu ca mai suntem in anul 3000 i.e.n. cand toata stiinta si intelepciunea era cuprinsa in biblie?

Ha ha ha!

Daca eram si astazi la acel nivel nu mai postai tu la internet ! ...si daca ai fi fost surprins ca o faci ...ardeai deja pe rug ptr vrajitorie!

Tocmai intelepciunea ar trebui sa iti impuna sa te apropii de valorile intelepciunii si spiritualitatii ale omenirii si nu de textele pline de nonsensuri si contradictii ale unor semiprimitivi!

Pai daca si acei semiprimitivi stiau ca e necesara o apropiere fata de valorile spiritualitatii cum de voi nu intelegeti sa o faceti voi?

Prin spiritualitate intelegem tot ce a creat mai superior spiritul uman si nu religia...religia nu are nimic cu spiritualitatea ci cu spiritele malefice denumite duhuri si ingeri!

Ciar si atunci cand un preot rostea cuvinte mai adanci acestea au baza in cultura sa generala si nu in reprodusul citatelor precum papagalul din biblie)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai fa-o !

...tu esti credincios !

Asa ca trebuie sa crezi totul

Ce e corect ptr tine? ' .... faptul ca Eva e facuta din coasta lui Adam?

Sau ca oamenii sunt facuti din lut si nu au mai evoluat?

Ti se pare ca suna cat de cat corect?

Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii.

Valorile mele spirituale sunt prea inalte pentru incercarile tale "timide". Limbajul tau stereotip nu e departe de citatul pe care l-ai folosit cu ceva timp in urma. Imi pare rau sa spun acest lucru.

Cine l-a primit pe Cristos Isus in mod personal intelege altfel lucrurile. El sta si la usa inimii tale si bate. Clanta e pe dinauntru. Daca tu refuzi sa o deschizi nimeni nu te forteaza. E dreptul tau sa crezi si sa alegi cum doresti.

Pace, bine, sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×