Sari la conținut
Forum Roportal
lerd

Se poate trai in timpurile noastre dupa Biblie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

us3r, "Jennifer (daca folosesti acest nume, macar scrie-l corect)", numele meu este Jeniffer-Ellen. Astazi realitatea nu poate fi traita cu ideea ca duhurile influenteaza oamenii, poate denatura constiinta.

(...) Profetiile evreilor erau in scopul instalarii definitive a tribului lui Abraham pe pamintul ales. Sfintii sint cei care s-au dedicat religiei, deci intre realitatea istorica si mituri este o diferenta, in prima zeul si ingerii nu exista.

Remarca mea se referea la corectitudinea numelui in lb engleza (dupa umilele mele cunostinte nu exista nume feminin "jeniffer"). Am crezut ca e un nickname ales de tine. Daca spui ca e numele tau... alegerea numelor e dreptul fiecaruia/fiecareia. Fara alte comentarii.

Folosesti cuvinte mari... "realitate", "constiinta"... parca te-am mai intrebat o data, tu chiar crezi ce spui? Sau filosofezi pe tema asta? Eu cred ca citezi mai degraba autori absconsi. Iti recomand sa citesti Biblia intai si cu voia lui Dumnezeu poate vei intelege cum sta treaba. In rest, toate cele bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Remarca mea se referea la corectitudinea numelui in lb engleza (dupa umilele mele cunostinte nu exista nume feminin "jeniffer"). Am crezut ca e un nickname ales de tine. Daca spui ca e numele tau... alegerea numelor e dreptul fiecaruia/fiecareia. Fara alte comentarii.

Folosesti cuvinte mari... "realitate", "constiinta"... parca te-am mai intrebat o data, tu chiar crezi ce spui? Sau filosofezi pe tema asta? Eu cred ca citezi mai degraba autori absconsi. Iti recomand sa citesti Biblia intai si cu voia lui Dumnezeu poate vei intelege cum sta treaba. In rest, toate cele bune.

 

Nu citirea despre zeul evreilor va schimba opinia mea, iar filozofia omeneasca, in toate scrierile, o deosebesc de cea despre puteri supranaturale. Credinta in binele cunoscut poate inlocui credinta in zeu si demon, predata in biblie, este natural, prin cunoastere.

Editat de jeniffer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jennifer, tu vorbesti ca un robot. Iti recomand sa te mai uiti la stiri ca sa nu pierzi contactul cu realitatea.

 

Raspundeam cuiva. Cit despre problemele actuale din societate, nu este nevoie sa le amesteci cu duhurile pe care le crezi reale. Daca te referi la cunoscut, spune la ce, dar nu mai compara cunoasterea despre spatiu si natura, din timpuri, cu cea de astazi. Nu credinta in zeu va stopa efectele negative ale progresului tehnologic, mai ales ca nu poate fi obligatorie.

Editat de jeniffer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se poate trai dupa biblie si inca foarte bine.Intreaba miile de trantori care o fac.Popi ,pastori vestitori,misionari.

 

:)

 

Nu este rau sa fi trantor daca iti permiti asta...:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×