Sari la conținut
Forum Roportal
lerd

Se poate trai in timpurile noastre dupa Biblie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu atat mai mult cu cat divinatea unora vine din Intunericul in care salasluieste

1 Regi : 8 12

Dar mai ales:

Psalmii 18,12

 

Asa ca mai acana cu religiaua

 

Nu fii malitioasa! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Soimos,Tilly,aceasta discutie s-a mai purtat! :crazy:

Asta nu schimba datele problemei... dar hai sa revenim la topic:

 

Cine traieste in ziua de azi numai dupa Biblie .... s-a nascut pe degeaba!

Cine traieste azi fara Biblie, dar cautand sa se cultive si instruiasca permanent respectand legile eticii .... si considera bibllia doar ca un reper cultural ...acela e pe calea corecta!

iar cine este hedonist nu respecta nici Biblia si nici Cartea si cu atat mai putin legile eticii ....mai bine nu s-ar fi nascut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta nu schimba datele problemei... dar hai sa revenim la topic:

 

Cine traieste in ziua de azi numai dupa Biblie .... s-a nascut pe degeaba!

Cine traieste azi fara Biblie, dar cautand sa se cultive si instruiasca permanent respectand legile eticii .... si considera bibllia doar ca un reper cultural ...acela e pe calea corecta!

iar cine este hedonist nu respecta nici Biblia si nici Cartea si cu atat mai putin legile eticii ....mai bine nu s-ar fi nascut!

mai Soimos se pare ca logica tu nu functioneaza -- Eu INCERC SI FAC TOT POSIBILUL SA TRAIESC DUPA BIBLIE si se pare ca nu m-am nascut degeaba :crazy: stiu unde merg dupa ce mor Si mai important stiu de ce m-am nascut ; :hi: TU de ce te-ai nascut? si unde mergi dupa ce mori? ca daca nu stii chiar ca te-ai nascut degeaba esti doar un numar interesant nu? - sa-ti demonstrez cu aberatiile tale ca nu stii ce vorbesti

Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai Soimos se pare ca logica tu nu functioneaza -- Eu INCERC SI FAC TOT POSIBILUL SA TRAIESC DUPA BIBLIE si se pare ca nu m-am nascut degeaba

Asta e parerea ta ! ...pacat ca aceasta tema nu e subiectul unui topic special sa te analizam fir a par si sa tragem o concluzie corecta.

stiu unde merg dupa ce mor

De unde stii a venit cineva de dincolo sa iti spuna? Eu macar iti pot dovedi cu argumente unde ajungi dar eventual pe un alt topic, dar de fapt am mai facut-o in viata aialalta cand ma numeam soimos si nu ma reincarnasem ca acum.

Si mai important stiu de ce m-am nascut ;

Ce stii tu e total fals ....si iarasi te pot face sah mat ...dar ptr asta trebuie un albitru neutru!

:crazy: TU de ce te-ai nascut?

Ca sa ma realizez ca om pe toate planurile existentei ...adica exact inversul tau!

si unde mergi dupa ce mori?

Exact acolo unde ajungi si tu!

ca daca nu stii chiar ca te-ai nascut degeaba esti doar un numar interesant nu? - sa-ti demonstrez cu aberatiile tale ca nu stii ce vorbesti

Demonstratiile tale cu Biblia EDIT eventual ma fac sa ma stric de ras vazand cat de lipsit de realitate = adevar esti!

Dupa mintea celor ca tine si la un proces unde se incearca stabilirea adevarului acesta nu trebuie sa se faca pe fapte ci pe citate biblice...... EDIT

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca traiesti dupa biblie o sa ajungi in mod inevitabil sa ii dai cuiva in cap, iar daca nu o sa iti dea cineva in cap
nu inevitabil, ci exact in aceasi masura in care ajung astfel cei care nu traiesc dupa Biblie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia face parte din litaratura, de cind scrierea a aparut si se incadreaza in ideologia timpurilor divine, unde realul si fantasticul se amestecau pentru a da raspunsuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia face parte din litaratura, de cind scrierea a aparut si se incadreaza in ideologia timpurilor divine, unde realul si fantasticul se amestecau pentru a da raspunsuri la intrebari imposibile de raspuns pentru acea societate.

Astazi raspunsurile la marile intrebari ni le da Stiinta ...dar cu toate astea religia ancorata pentru vesnicie in primitivism are mare trecere la romani ...oare de ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×