Sari la conținut
Forum Roportal
lerd

Se poate trai in timpurile noastre dupa Biblie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se poate ce:trai dupa Biblie sau nu? :doh:

da se poate traii dupa biblie daca incerci tare 8) suntem noi pacatosi dar putem incerca sa facem cat mai putine pacate si sa respectam cat mai mult legile lui dumnezeu

Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a trait vreodata dupa Biblie (dupa toate povetele Bibliei) ? Nu, ca doar de aceea s-a pogorat candva Hristos.....daca nu s-a putu trai vreodata de ce credeti ca generatiile actuale ar fi in stare? La nivel teoretic se poate da' practica asta ne duce-n Iad

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa traiesti dupa biblie trebuie mai intai s-o intelegi!

iar cum cartea asta numai clara nu-i... fiecare o urmeaza dupa cum il taie capul. ce iese din asta? comunitatea crestina din jurul nostru. o comunitate in care toti sunt frati dar fiecare ii face diavoli pe ceilalti. culmea e ca nimeni nu sesizeaza ridicolul situatiei !

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca sa traiesti dupa biblie trebuie mai intai s-o intelegi!

iar cum cartea asta numai clara nu-i... fiecare o urmeaza dupa cum il taie capul. ce iese din asta? comunitatea crestina din jurul nostru. o comunitate in care toti sunt frati dar fiecare ii face diavoli pe ceilalti. culmea e ca nimeni nu sesizeaza ridicolul situatiei !

:lol2:

 

Raman la parerea ca o noua confesiune religiosa ''bibleenii'' ar putea impaca toate partile!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raman la parerea ca o noua confesiune religiosa ''bibleenii'' ar putea impaca toate partile!

pai de acolo s-a plecat! si aia e si problema - faptul ca avem in continuare impresia ca numai noi am inteles ce spune biblia si ca numai noua ni s-a aratat adevarul adevarat iar restul sunt niste bieti pacatosi condusi de gandurile satanei... niste rataciti pe care tre' sa-i aducem pe calea cea buna bagandu-le pe gat fortat interpretarea noastra personala a bibliei.

 

mergem pana acolo incat schimbam pozitia capitolelor din biblie?!? ce sens are un lucru ca asta? :cheer:

multi confunda ingustimea caii cu ingustimea mintii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai de acolo s-a plecat! si aia e si problema - faptul ca avem in continuare impresia ca numai noi am inteles ce spune biblia si ca numai noua ni s-a aratat adevarul adevarat iar restul sunt niste bieti pacatosi condusi de gandurile satanei... niste rataciti pe care tre' sa-i aducem pe calea cea buna bagandu-le pe gat fortat interpretarea noastra personala a bibliei.

 

mergem pana acolo incat schimbam pozitia capitolelor din biblie?!? ce sens are un lucru ca asta? :cheer:

multi confunda ingustimea caii cu ingustimea mintii...

 

Dark_Light,nu cred ca nimeni de pe acest Forum poate sa interpreteze Biblia!

In plus cred ca nu am indoctrinat pe nimeni,ne-am spus parerile doar!

Daca cineva vrea sa tina cont de ele,bine,daca nu,iarasi bine!

Nu am inteles treaba cu schimbarea capitolelor din Biblie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dark_Light,nu cred ca nimeni de pe acest Forum poate sa interpreteze Biblia!

si totusi o fac.

 

Nu am inteles treaba cu schimbarea capitolelor din Biblie!

luther a incercat sa elimine cateva carti din noul testament. apoi, datorita conjuncturii, s-a multumit sa le puna la coada. si asta e un exemplu minor. citeste despre canonul biblic si-o sa te apuce durerea de cap. eu ma duc sa iau un algocalmin. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si totusi o fac.

luther a incercat sa elimine cateva carti din noul testament. apoi, datorita conjuncturii, s-a multumit sa le puna la coada. si asta e un exemplu minor. citeste despre canonul biblic si-o sa te apuce durerea de cap. eu ma duc sa iau un algocalmin. :senile:

 

Am luat si eu un distonocalm si ca sa-mi urmez ideea,cred(fara a supara pe nimeni)ca trebuie sa ne intoarcem la ''izvoarele crestinismului''!

 

Acel topic l-am lasat in aer,considerand ca nu prezinta suficient interes!

Astept un imbold!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am luat si eu un distonocalm si ca sa-mi urmez ideea,cred(fara a supara pe nimeni)ca trebuie sa ne intoarcem la ''izvoarele crestinismului''!

 

Acel topic l-am lasat in aer,considerand ca nu prezinta suficient interes!

Astept un imbold!

 

uite ce ai postat acolo

 

"Am plans in inima mea cand am citit cum este calcata in picioare si jignita credinta mea crestin-ortodoxa si mi-am spus ca este bine sa fac numai postari de aici inainte si sa las pe altii sa se dueleze."

 

Tu stii foarte multe dar cu tine nu se poate discuta

 

Nu vreau sa te jignesc dar religia ta e o religie falimentara;

 

Acum asta nu inseamna ca nu se mai poate face nimic ca sa o repari - se poate ,dar nu cu atitudinea ta ;

La tine toti sunt rai si sectari, numai ortodoxia e buna si , hai ,catolicismul e bun pentru ca nu ai ce face si nu poti sa-l cambati ca e la fel de vechi ca si ortodoxismul

 

Sincer nu prea imi place sa discut cu tine pentru ca ai idei preconcepute : si despre dumnezeu si biblie ,si despre celelalte religii - nu-ti convine o idee de la altii si nu-i poti combate cu biblia - ii faci sectari sau zici ca nu ai cu cine vorbii

 

Incearca si se straduiesc sa traiasca cei pe carei crezi tu la un nivel mai jos decat tine, in schimb ortodocsii cel putin 90% din ei nu traiesc dupa biblie,nu-l cunosc pe dumnezeu si nu merg la biserica, iar cam acelasi procentaj se aplica si la conducatorii bisericii Ortodoxe -- care cu toate ca ar trebuii sa o faca nu traiesc nici pe aproape de cum ar trebuii sa o faca

Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×