Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Ardei umpluti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Reteta de ardei umpluti

 

 

Ardeii grasi, 10 - 14 bucati, foarte sanatosi se spala, se scot cotoarele, se scurg.

Se curata doua cepe, 250 de grame, se toaca marunt si se calesc/prajesc in ulei destul pana devin portocalii, se adauga orez bine spalat si scurs, o lingura de supa fara varf pe ardei se socoteste, sare si piper cam cat are nevoie toata umplutura plus eu adaug un pumn de marar uscat cumparat din magazinul Sprouts, varsat. Am oprit deja focul si am luat cratita asta de pe foc si adaug carnea tocata cam o lingura de supa cu varf pe ardei, dar depinde de marimea adreilor.

 

A considera ca se dubleaza la volum umplutura in ardei!!!!!

 

Foarte bine trebuie amestecat si gustat umplutura si ajustat mereu pana ne convine la gust!!! se umple ardeii pe 3/4 (trei sferturi) lejer sa patrunda apa in ardei in timpul fierbarii. Pentru rezultate mai bune se poate taia capatul ardeilor sa intre apa si de acolo sa nu ramana tare umplutura ca strica farmecul acestei specialitati. Unii inteapa cu un cutit ardeii de vreo 2 ori inainte sa le puna la fiert ....

Intr-o tigaie se pune un pic de ulei si ardeii umpluti se prajesc putin pe fiecare parte sa prinda un gust mai aparte iar cojita sa se dezlipeasca mai repede de pe ardei in farfurie ca eu de exemplu n-am voie sa-l maninc dar imi plac ardeii.

Se fierb in oala sau vas mare ... se toaca nu prea marunt vreo 4 - 5 kg sau 10 pounds de rosii bine coapte si se aromeaza cu o crenguta de cimbru, se aseaza ardeii scosi din tigaie, se umple cu apa sa-l acopere si pe foc medium incepe procesul de fierbere. Se amesteca mereu sa nu se lipeasca rosiile. Eu am folosit azitazi doua cratite ovale cu capac de facut curcani in cuptor!!! si erau pe aragaz pe cate doua ochiuri.

Au fiert vreo 2 ore si jumatate de la punctul de fierbere pana ardeii au schimbat culoarea, s-au decolorat dar si sauce-ul de rosii, de ce??? habar n-am.

Innotau comfortabil in cratita ardeii si am mai adaugat si apa sa fie mereu plina adica acoperite de zeama sa fiarba uniform. Cand se adauga apa rece sau la temperatura casei, se pune inainte focul pe maxim si se lasa asa pana iar incepe fierberea ca se opreste in momentul de tangenta cu componentul rece!!!! stiu ca stiati asta.

Am scos ardei cu o lingura gaurita pe un vas care intra si in cuptor, iar rosiile

le-am trecut printr-o strecuratoare sa scap de coji si seminte, se freaca cu ceva ca altfel nu se intimpla minunea: - o cana sau ciocanul de batut carne ... :lol:))))

Se toarna sauce-ul peste ardeii calzi din cuptor si sint bune de servit cu smantina si paine fara adaos de aroma sau ceva seminte sa nu modifice gustul ardeilor, o paine alba, neagra sau franzela nu ceva italian cu rozmaring sau busuioc ... Ardelencele fac si un rantas pentru zeama lunga sa nu fie asa de transparenta si un pic de zahar, insa eu las rosiile mai mult sa firaba si apa se evaporeaza dar si orezul mai absoarbe din zeama cu smantina care este foarte placut de mancat cu lingura.

Este mancarea perfecta pentru o zi de vacanta cu ploaie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reteta de ardei umpluti

 

Ardelencele fac si un rantas pentru zeama lunga sa nu fie asa de transparenta si un pic de zahar

 

smantana mai adauga in zeama. si vedreata. la sfarsit. :lol:

 

este mancarea perfecta ca felu I si felu II impreuna.

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
smantana mai adauga in zeama. si vedreata. la sfarsit.

 

este mancarea perfecta ca felu I si felu II impreuna.

 

 

Ohooo, sm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca anul trecut ai postat ceva mesaj cu varza acra din care ii dadeai la nu stiu ce prietena de-a ta, pt sarmale, am ras cu lacrimi

da nu mai stiu unde este postarea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca anul trecut ai postat ceva mesaj cu varza acra din care ii dadeai la nu stiu ce prietena de-a ta, pt sarmale, am ras cu lacrimi da nu mai stiu unde este postarea

 

 

Gastronomie - Teme importante - Reteta forum, idei, sugestii, retete ... :pardon: aveam de cautat acul in carul cu fin :>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mancat odata umpluti cu soia - trebuie sa fi fost bucatareasa foarte buna, ca nici nu se cunostea diferenta. Mie imi plac cu iaurt in loc de smantana. Uneori, in lipsa de ardei, mama facea gogosari umpluti sau rosii umplute. A, si dovleceii umpluti sunt foarte buni.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in lipsa de ardei, mama facea gogosari umpluti sau rosii umplute. A, si dovleceii umpluti sunt foarte buni.

 

 

Eu in primavara fac intentionat o mixtura de umluturi cand gasesc toate incredientele fara efort. Sarmale in foi de varza dulce si acra, in frunze de vita de vie ca am in curte, dovlecei, rosii diferite tipuri si culori de ardei, gogosari extrem de rar se gasesc pe aici si doar intre ardei cate unu din gresala, cartofi mai umplu si frunze de Collard.

Iese din cuptor o aroma de provocat zeii ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Am gasit si eu o reteta de ardei umpluti care este delicioasa... trebuie incercata, am pus si o fotografie sa vedeti ce deliciosi sunt 8)

 

post-219673-1255350748_thumb.jpg

 

Pofta buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gastronomie - Teme importante - Reteta forum, idei, sugestii, retete ... 8) aveam de cautat acul in carul cu fin :jester:

merci fain

am recitit si am ras copios din nou

irca, faina reteta aia da mi se pare mie sau e cam mult de lucru la ea? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am mancat odata umpluti cu soia - trebuie sa fi fost bucatareasa foarte buna, ca nici nu se cunostea diferenta. Mie imi plac cu iaurt in loc de smantana. Uneori, in lipsa de ardei, mama facea gogosari umpluti sau rosii umplute. A, si dovleceii umpluti sunt foarte buni.

Eu fac dovlecei umpluti cu carne din piept de pui si orez, sunt foarte buni. Decat ceapa o calesc in ulei de masline, restul doar le fierb, este mai sanatos si mai fin la gust.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×