Sari la conținut
Forum Roportal
adal*

Recensamant 2022

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Rayn a spus:

Anomalia 1 ...  3. Cum ne va îmbunătăți viața de zi cu zi recensământul?   

Pe baza numarului populatiei dintr-o comunitate se stabilesc de cate scoli este nevoie, magazine, politisti sa asigure linistea si pacea, pompieri, doctori si toti care servesc populatia, sa functioneze perfect sau aproape.  Nu vreau sa enumar pe toti meseriasii dar vezi poza mare la ce serveste, dar cei mai importanti sint politicienii pe care-i votam.  In acordanta cu numarul populatiei se vor vota pe mai multi sau mai putini deputati, sectoristi, etc., asta oriunde pe planeta, doar titlurile lor se scimba dupa traditia locala. 

La noi se voteaza pe chestia ca doar Cetatenii Americani au drept de vot.   Wow!!!   Eu stiam inca din clasa 7-a de pe vremuri, dar aici de acum va trebui si justificat acest lucru.  Tot ma mir ce fel de cetateni l-au votat pe biden???    La ultimul recensamant am trecut si 3 pisici ca membri de familie!!!   Vor vota la urmatorul Prezidential, au Cetetenie Americana, ce plm!!!  :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, The Unknown said:

Pe baza numarului populatiei dintr-o comunitate ....

https://www2.census.gov/programs-surveys/decennial/2020/resources/language-materials/guides/Romanian-Guide.pdf

Ghidul dvs. pentru Recensământul din 2020

r2.PNG.8a2e3a77ba2c7e68de21c4c546e0214a.PNG

Datele recensământului sunt importante. Constituția SUA impune un recensământ la fecare 10 ani. Rezultatele sunt folosite pentru a determina numărul de locuri pe care le are fecare stat în Congresul SUA, pentru a delimita districtele de vot și pentru a stabili modul în care se cheltuiesc anual peste 675 de miliarde de dolari din fnanțări federale în comunități.

Chiar si in acest caz, in SUA, de ce exista o astfel de intrebare cu raspuns?

Care este numărul dvs. de telefon? Vă vom contacta numai dacă este necesar pentru probleme ofciale ale Biroului pentru recensământ al SUA.

Daca tot ei spun: Informațiile dvs. sunt confdențiale. Legea federală vă protejează răspunsurile. Răspunsurile dvs. pot fi utilizate numai pentru a genera statistici

Pai daca raspunsul poate fi utilizat numai pentru a genera statistici, atunci cum naiba de poti fi contactat?

Tot anomalie si la americani.

In fapt, io cred ca pleaca mai de sus...

Editat de Rayn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri


revenind la Ro


7. Cum se asigură confidențialitatea datelor recenzate la nivel de persoană?
INS se preocupă ca toate datele culese de la cetățeni să fie stocate și utilizate conform celor mai bune practici europene de siguranță și confidențialitate. Datele obținute sunt anonimizate și/sau pseudonimizate, astfel încât nimeni să nu poată face legătura cu o persoana în cauză.

Stiu ca avem CNP-ul dat in diverse locuri, important este ca cineva sa nu uneasca intentionat acele diverse locuri astfle incat sa se ajunga la identificare, adica

nimeni sa nu poata face legatura cu o persoana in cauza.

Cica...INS se preocupă ca toate datele culese de la cetățeni să fie stocate și utilizate conform celor mai bune practici europene de siguranță și confidențialitate

NU americane, nu rusesti, nu chinezesti, ci europene, cele mai bune, mah ma lasi?


CNP-ul este criptat imediat ce intră în sistem (pe platforma de autorecenzare sau pe tableta electronică), iar stocarea în baza de date RPL2021 se face utilizând un identificator statistic (rezultat prin aplicarea unui algoritm de criptare asupra CNP).

Pai algoritmul acela nu-i scris de un om? sau mai multi?

Io inteleg faptul ca poate exista un proces de mascare a informației, dar aceasta informatie poate deveni lizibila daca ai cunoștințe speciale !

Iar INS doar se preocupă...nu garanteaza, sper ca lumea sa inteleaga ca nici macar INS nu-si asuma...

 

Editat de Rayn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cercetarea sociologica numita recensamant e o treaba obligatorie. Dar dacă plătești amenda poți sa nu participi. Sa nu te fure de cenepeu sau ceva. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 hours ago, Rayn said:

Cateva anomalii, ca tot v-am obisnuit:

Evident ca nu exista confidentialitate. Dar nici nu au ce face cu datele fiecaruia. Iar sa stea cineva sa verifice daca sunt corecte sau nu, iar nu vad de ce s-ar complica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Rayn said:


revenind la Ro

Io inteleg faptul ca poate exista un proces de mascare a informației, dar aceasta informatie poate deveni lizibila daca ai cunoștințe speciale !

Faza e ca intrebarile sunt doar o formalitate (sau majoritatea). Nu stiu cum e in Romania, dar nu vad cat sa difere. Cu alte cuvinte, nu contin informatii ce nu pot fi gasite despre acea persoana in alta parte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Abbie3 a spus:

Faza e ca intrebarile sunt doar o formalitate (sau majoritatea). Nu stiu cum e in Romania, dar nu vad cat sa difere. Cu alte cuvinte, nu contin informatii ce nu pot fi gasite despre acea persoana in alta parte.

Ma miram si eu de ce le freaca intimitatea pe unii cand pe FB se da fara prea multa fortare toate datele si inca multe ce nimeni nu intreaba!!!   Din toate timpurile moderne se numara populatia periodic, decand se muta din sate la orase.   Pe mine doar acel sistem romanesc ma irita cu Luare in Spatiu si Viza de Flotant de pe vremuri, precis este si azi inca in folosinta desi nu s-a mai vazut asa ceva pe restul Planetei.   In State vine acasa un grup de persoane in fiecare casa cu lista ce-l au de la Posta ca ei au o lista la cate persoane livreaza efecte postale si ce nume au, sint comparate cu actele din Politie unde se elibereaza "Buletinul" =  I.D. = Identity Card sau Driver License, listele de la votul prezidential, etc. AZ Driver License Sample

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, The Unknown said:

Ma miram si eu de ce le freaca intimitatea pe unii cand pe FB se da fara prea multa fortare toate datele si inca multe ce nimeni nu intreaba!!!  

Exact. Social media e ceva mult mai invaziv decat recensamantul.

In alta ordine de idei, amicul s-a decis sa completeze cu tot felul de tampenii, ceea ce in ultima instanta a si facut. Nu vad de ce, dar pe unii ii amuza. Sper doar sa nu se verifice nimic in realitate.

Editat de Abbie3
Completare, pt a nu mai posta inca odata
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 hours ago, Abbie3 said:

Exact. Social media e ceva mult mai invaziv decat recensamantul.

In alta ordine de idei, amicul s-a decis sa completeze cu tot felul de tampenii, ceea ce in ultima instanta a si facut. Nu vad de ce, dar pe unii ii amuza. Sper doar sa nu se verifice nimic in realitate.

NU confundati aspectele...

Una este ca omul sa doreasca propria popularizare/mediatizare si chiar sa faca ceva in acest sens....

....alta este sa fie obligat, fortat, constrans on oricare fel.

 

Pe social media un om are la dispozitie un nr de telefon si un IP

poate pune la dispozitie oricare format media, atata timp cat o face liber si nimeni nu poate face vreo legatura intre acele formate media 

si

datele sale private - nume, CNP, adresa, loc de munca, starea de sanatate etc

Am precizat deja 

Anomalia 3
7. Cum se asigură confidențialitatea datelor recenzate la nivel de persoană?
INS se preocupă ca toate datele culese de la cetățeni să fie stocate și utilizate conform celor mai bune practici europene de siguranță și confidențialitate. Datele obținute sunt anonimizate și/sau pseudonimizate, astfel încât nimeni să nu poată face legătura cu o persoana în cauză.

 

astfel încât nimeni să nu poată face legătura cu o persoana în cauză.

 

 

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 23.03.2022 la 21:13, Saddeea a spus:

Fiecare persoana menționată inițial cu adresa de e-mail va putea primi acel cod necesar pt ziua liberă, nu-i asa?(după verificare) 

 

La 23.03.2022 la 22:30, Stu' a spus:

Pai ceva de genul 2abcdXXXXefg

acuma nu fix asa, dar cateva numere din CNP la inceput, la final si in mijloc XXX in loc de numerele reale.

Si daca generez pdf-ul tot asa arata. ma intrebam daca asa va arata si voua...sau ceva imi genereaza mie gresit.

imi prinde ff bine ziua asta libera si nu vreau sa o pierd!

Durează mult completarea? Codul ala inteleg ca nu poate fi folosit pentru a lua libera chiar ziua completării. Trebuie sa plecam din București și ziua libera a soțului vrem sa o folosim pentru cat suntem pe drum, daca tot se da o zi libera, ca sa nu ia din cele de concediu 

  • Like 1
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×