Sari la conținut
Forum Roportal
adal*

Recensamant 2022

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E o zi pana la urma...cred ca puteți lua din concediu totuși... Sigur veți mai avea ocazii în următoarele 12luni sa o luați pe cea de la recensamant :balloon:

 Eu nu înțeleg de unde frica asta și persistenta în a ne păstra cu stoicism zilele de concediu, sa nu cumva sa "umblam" la ele... Facem stiva și ajungem la final de an sa constatam ca am rămas cu nu știu câte în loc sa fi profitat de ele, sa ne mai odihnim din când în când, sa ieșim în natura, sa petrecem cu prietenii, sa luam o gura de aer de la rutina zilnica... :stop: nu e baiiii, noi le păstrăm pentru anul care vine, sa nu cumva sa rămânem faraaaaaa offfff :bag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 4/2/2022 at 11:01 AM, Rayn said:

NU confundati aspectele...

Una este ca omul sa doreasca propria popularizare/mediatizare si chiar sa faca ceva in acest sens....

....alta este sa fie obligat, fortat, constrans on oricare fel.

Teoretic, ai dreptate. Textul contine acele contradictii. Asta nu se poate nega. Daca e cazul sa te enervezi sau nu... Hai sa punem problema altfel.

1. Cand populatia e mintita constant oricum (oriunde, nu doar in Romania), se asteapta cineva sa se spuna adevarul cu privire la datele personale? De ce s-ar astepta?

2. Prin IP se pot gasi mai multe date despre tine decat prin CNP, inclusiv locatia exacta. Oamenii ofera mai mult decat e cazul, cu sau fara consimtamant. Nu consider ca acel consimtamant e valabil cand dai click pe "accept" pentru ca nu intelegi argoul legal si nu ai rabdare sa citesti 3 pagini de asa ceva pana sa dai acel click pentru a accesa o pagina pe net. Google stie mai multe despre tine decat colecteaza recensamatul ala. Stie tot ce cumperi, orice informatie legata de sanatate cauti, ce citesti, ce vizionezi si tot restul. Teoretic, oferi voluntar toate astea cand cauti ceva pe internet. Practic, nu. Dar se colecteaza oricum.

Confidentialitatea a disparut. De ce ne legam acum, de texte oficiale...? Pai doar stii ca astea pot fi apa de ploaie. Daca vrei sa ridici problema, cu cine o ridici? Cu birocrati care oricum rad in batista?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Saddeea a spus:

E o zi pana la urma...cred ca puteți lua din concediu totuși... Sigur veți mai avea ocazii în următoarele 12luni sa o luați pe cea de la recensamant :balloon:

 Eu nu înțeleg de unde frica asta și persistenta în a ne păstra cu stoicism zilele de concediu, sa nu cumva sa "umblam" la ele... Facem stiva și ajungem la final de an sa constatam ca am rămas cu nu știu câte în loc sa fi profitat de ele, sa ne mai odihnim din când în când, sa ieșim în natura, sa petrecem cu prietenii, sa luam o gura de aer de la rutina zilnica... :stop: nu e baiiii, noi le păstrăm pentru anul care vine, sa nu cumva sa rămânem faraaaaaa offfff :bag:

Eh, ideea e ca nu plecam tocmai in concediu, ca sa ia zile de concediu. Si avem nevoie de zilele alea cand chiar plecam in vacanta, si vom pleca in vreo doua ture anul asta.

Dar oricum ideea principala era ca sefii lui sunt niste scarbe si daca sunt obligati sa dea libera, nu poate sa rateze ocazia sa o ceara.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dovada o vei avea la 7 zile din momentul cand dai "validare" la chestionar, dar am auzit de cazuri cand si-au luat dovada la 2-3 zile de la completare.

Boss-ul de la job este obligat sa dea o zi liber, dar nu este obligat sa ti-o dea cand vrei tu.:smile:

Eu am luat-o la 7 zile pentru am incercat a 3-a zi si n-a mers si apoi n-am mai stat sa incerc.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Practic, șeful poate să îți recomande completarea chestionarului într-o zi nelucrătoare a ta și a companiei.

"Nu-ți convine, du-te la ITM. Vei primi liber de tot după terminarea CIM, direct fără preaviz."

Cred că știți ce înseamnă, sau măcar ce implică să fii dat afară/să pleci de la un loc de muncă fără preaviz...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, Abbie3 said:

Dar se colecteaza oricum.

Confidentialitatea a disparut. De ce ne legam acum, de texte oficiale...? Pai doar stii ca astea pot fi apa de ploaie. Daca vrei sa ridici problema, cu cine o ridici? Cu birocrati care oricum rad in batista?

Pana in zilele noastre, datele nu erau coroborate.

Banca cerea accept pentru interogarea anaf, aveai o adresa IP internet pe numele din contract dar nu avea treaba cu datele medicale, adresa din buletin

nu insemna ca nu ai o alta casa la tara si nici ce nr de telefon, studiile terminate nu aveau treaba cu amenzile samd

Prin ceea ce se incearca acum, se neaga dar in acelasi timp se recunoaste ca vor fi cumulate mai multe baze de date.

 

Editat de Rayn
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Rayn a spus:

 

Prin ceea ce se incearca acum, se neaga dar in acelasi timp se recunoaste ca vor fi cumulate mai multe baze de date.

 

Cine neagă?

Sigur ca cu aceasta ocazie se actualizeaza mai multe baze de date. Ca acesta este scopul cercetarii. Sa se culeaga date cat mai diverse care prin prelucrare sa fie vandute contra cost beneficiarilor. 

Ce-am zis? :eek:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, Rayn said:

Pana in zilele noastre, datele nu erau coroborate.

Cand se anunta ceva oficial, umbla vorba ca se facea de mult oricum, dar in acel moment i se comunica populatiei. Are logica. Deci ei anunta acum ca se face coroborarea datelor. Nu inseamna ca pana acum nu se facea. Inseamna doar ca s-a ajuns la concluzia ca acum se poate anunta acea practica fara sa iasa scandal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×