Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atunci când partenerul se comportă urât,  când îți face rău,  indiferent ce-ar făcea,  este bine să îți menții calea corectă și să te comporți corect față de el.

Să nu faci nimic în oglindă  crezând că astfel îi dai o replică.   Să nu încerci a te răzbuna.   Să fii corect până la ultima suflare a relației.

Asta nu înseamnă că ești prost/proastă.    A alege să fii corect,  să nu te comporți urât ca răspuns la un comportament urât,  implică să îți păstrezi demnitatea.

De fapt,   doar asta îți mai rămâne,  atunci când partenerul îți face mizerii și vrea să îți facă rău.   

 

100% corect, desi nu-i chiar usor intotdeauna.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tomaso ... waaw ... ce analiza !

Ce sa zic... iti multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsurile tale. In foarte mare parte ai dreptate, intr-o proportie foarte mare iti dau dreptate.

Pentru mine e cam clar...nu exista decat doua optiuni...de parca viata de multe ori ne-ar da mai multe optiuni .... ori ma despart de ea ori raman cu ea. Sa ma despart de ea, inseamna sfarsitul unor probleme si clar inceputul altora (cauta-ti o prietena, doua,...muta-te la ea sau ea la tine,....testeaza-o,cearta-te, impaca-te,...insoara-te cu ea ...daca crezi ca merita,...etc.) Bineneteles ca solutia ramai cu ea e mai comoda din acest punct de vedere, daar exista si un mare DAR,...trebuie sa o suporti sau sa o accepti asa cum a devenit ea sau cum era si poate atata vreme nu am stiut langa cine am petrecut zilele si noptile, anii de au trecut ,...si mie cam greu. Pentru ca sincer nu mi-o doresc asa, nu imi face bine sa o stiu asa. Si atunci pui in balanta COMPROMISUL, se merita sau ba ?

Aaa ... si de la prima relatare si pana in prezent a slabit 36Kg.

 

Chris.

Editat de Cristian_1234
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare ce-o fi motivat-o sa slabeasca?

Si-a dorit asta de multa vreme, s-a interesat mult, a facut o operatie de micsorare de stomac (a costat ceva $$$) si ce a motivat-o a fost dorinta ei de a nu mai fi ... plinuta ! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tomaso ... waaw ... ce analiza !

 

Pentru mine e cam clar...nu exista decat doua optiuni...de parca viata de multe ori ne-ar da mai multe optiuni .... ori ma despart de ea ori raman cu ea.

Ar mai fi o a treia varianta, inclusa cumva mai sus...sa se desparta ea de tine. Trebuie sa iei si asta in calcul, sa fii pregatit si pentru asa ceva.

Faptul ca a facut operatia si a slabit asa mult, arata ca ceva o motiveaza puternic, deocamdata. Poate fi si doar dorinta ei, o autovalidare in plus dar pot fi si altele, o relatie cu altcineva, sau inchipuite relatii pe net..

Evidenta este insa schimbarea ei de atitudine. Asa cum ai remarcat si tu, este altfel, nu asa cum ti-o doresti, cum o stiai. Si asta poate inseamna si ca are ceva radacini in afara casniciei.

Este bine stiut ca unul din primele semne ale infidelitatii este dorinta de a arata mai bine, de a slabi rapid, de a reimprospata garderoba..etc.

Operatia este insa de bun augur pentru ea si o decizie potrivita la cele multe kilograme avute. Insa mie imi suna si a o pregatire pentru ceva ...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum oare va mai cauta validarea aia?...

O va cauta chiar mai mult. Tu de ce crezi ca a slabit? :P Glumesc ... pe jumatate ;)

 

Asa cum spunea si Sorina, si eu cred ca cineva a motivat-o (direct sau indirect) sa slabeasca.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evidenta este insa schimbarea ei de atitudine. Asa cum ai remarcat si tu, este altfel, nu asa cum ti-o doresti, cum o stiai. Si asta poate inseamna si ca are ceva radacini in afara casniciei.

Da, este o schimbare de atitudine si schimbarea asta vine cam din 2017 si tot am sperat sa revina la ceea ce era candva...dar pana acum nu sunt semne. ba mai rau ...de inrautatire (din pct meu de vedere), din pct ei de vedere probabil ca nu a gresit si nu greseste cu nimic, probabil ca se simte foarte bine asa, constient sau nu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, este o schimbare de atitudine si schimbarea asta vine cam din 2017 si tot am sperat sa revina la ceea ce era candva...dar pana acum nu sunt semne. ba mai rau ...de inrautatire (din pct meu de vedere), din pct ei de vedere probabil ca nu a gresit si nu greseste cu nimic, probabil ca se simte foarte bine asa, constient sau nu !

Pari un simplu spectator la sfarsitul propriei relatii. Si inca unul aproape obiectiv. Imi pari chiar curios in legatura cu finalul si chiar speri sa vina cat mai curand. 

Cred ca deja esti pregatit pentru o noua provocare. Dar nu vrei sa se intample din "vina" ta. :)

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adal*

Nu stiu la ce te referi ... din pct meu de vedere o despartire trebuie sa vina cand ambii parteneri sunt de acord cu asta ! Daca unul vrea si celalalt NU, inseamna pentru mine ca mai exista sansa, mai exista speranta si cel care zice NU sa lupte pentru amandoi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×