Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Mare atentie la casele false de schimb valutar!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eram obisnuiti de ceva timp sa stim ca in fiece oras mare exista cite-o casa de schimb "tepuitoare" dar in general strainii si cei care veneau ocazional erau victime de toata ziua. Acum apar te miri pe unde, de preferinta in zone unde sint aglomerate mai multe case de schimb normale. Aceste case de schimb practica un anume mimetism optic, gindit cu o inteligenta demna de o cauza mai buna. Ei se bazeaza ca omul in jungla urbana, asaltat de informatie din toate partile functioneaza pe baza unor sabloane predefinite de informatie, astfel ei fac o panoplie care la prima ( si chiar si la a doua) vedere pare un afisaj de curs valutar cu comision 0%, dar de exemplu scrie sub curs valutar "se vinde" si "se cumpara" in loc de "vindem" si "cumparam", moment in care ei se refera dupa cum spun la cursul...casei de schimb de alaturi. Cursul propriu-zis este afisat undeva sub sticla, tiparit anemic la o imprimanta cu ace. Acolo poate fi afisat un curs in genul 3.065,00 in loc de 3.65 din nou cu scopul vadit de a incurca pe privitor. Daca totusi ai dat banii mai ai o sansa de scapare-dar trebuie sa fii foarte pe faza- in loc de obisnuitul "buletin de schimb valutar" iti da o hirtie care seamana dar daca te stradui s-o citesti ( tragi de ea sa iasa toata de sub ghiseu) vei vedea acolo o hirtie pe care scrie " acord de schimb valutar". Daca ai semnat-o nu vei mai putea renunta la tranzactie. Ieri am patit-o si eu, din neatentia mea. Nu m-am infuriat atit de pierdere cit m-a revoltat procedura in sine, vadit rautacioasa si batjocoritoare la adresa cetateanului. Si ce-am zis eu: daca-i bal- bal sa fie! Am refuzat sa ridic suma, am chemat politia, am sunat la opc, am stat acolo peste un ceas, macar in timpul asta citeva cupluri si multi cetateni au intrat dar au iesit repede vazind ce se intimpla. Macar ei au scapat. Oricum, cu citiva metri mai incolo este o casa de schimb normala. Din pacate singurii care au luat atitudine- presa. ca m-am dus si acolo. In rest, cind au auzit de respectiva casa de schimb s-au inmuiat toti si au spus ca nu pot face nimic. In concluzie, la noi statul ocroteste se pare astfel de proceduri prin tolerarea lor in plin centru de oras universitar. Stau si ma intreb: CINE sta in spatele unei astfel de afaceri si in ce directie pleaca fondurile realzate pe aceasta cale din moment ce nu se leaga nimeni de ei? Am sunat un avocat si mi-a spus ca se situeaza cumva la limita legalitatii si va fi foarte greu sa cistig un proces cu ei, iar la sectia de politie mi-au spus ca s-au depus muuulte plingeri de acest fel dar s-a dat neinceperea urmaririi penale. Pentru inceput spre binele tuturor va spun unde este amplasata casa tepuitoare in cauza : vis-a vis de Posta Mare, pe str. Regele ferdinand, la nr. 30. Ulterior voi posta o fotografie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu au totusi anume obligatii casele astea de schimb ..

 

1. Operatorii economici care desfăşoară activităţi de schimb valutar au obligaţia de a-i informa pe consumatori asupra cursurilor de schimb valutar, at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

astfel de case de schimb in Cluj mai sint linga parcarea de la Mc. Donalds- p-ta Mihai Viteazul si pe str. Napoca pe dreapta venind dinspre Continental ( nu stiu numarul) linga un fast food. Grija mare!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-am patit-o si eu pe strada Napoca ... peste drum de Continental ... nu mi-am dat seama decat dupa ce am iesit :)

 

Si mai este una si pe Memorandumului ...langa un fast-food

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-am patit-o si eu pe strada Napoca ... peste drum de Continental ... nu mi-am dat seama decat dupa ce am iesit :)

 

Si mai este una si pe Memorandumului ...langa un fast-food

 

 

inseamna ca si eu am luat teapa:)) daca zici ca aia e una din casle de schimb:D bine ca am aflat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt unele care afiseaza comision 0, si apoi jos, f. mic scrie ca doar pentru tichete/cecuri de calatorie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai sunt unele care afiseaza comision 0, si apoi jos, f. mic scrie ca doar pentru tichete/cecuri de calatorie

In mod cu totul ciudat multi oameni NU VERIFICA sumele si astfel nu sint constienti ca au luat teapa. Ba mai sint care schimba acolo sistematic. Ce le mai merge moara la astia... Am scris acest topic in speranta ca macar asa poate intr-o mica masura pot sa-i boicotez- voi nu stiti cit ii urasc pe ciudatii astia...Sint de-a dreptul criminali si in afara de asta distrug imaginea Romaniei, pentru ca foarte multi straini- care nu citesc pe romaneste- iau acolo tepe de nu le mai ajung banii pentru intors acasa...Si chiar daca ma repet....AVETI GRIJA UNDE VA SCHIMBATI BANII!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De azi am intrat si eu in clubul celor inselati la casele de schimb...Saralex din Cluj.Am pierdut vreo 700 RON.Mult , putin...ceea ce m-a revoltat cel mai mult e tonul, modul in care isi bat joc de noi acesti angajati, patronii acestor hotii fatise!

Cum om putea sa le venim de hac?OPC-ul nu prea cred...astia n-au chef sa-si faca meseria pt care sunt platiti din banul public...unicul efort al functionarului de acolo (exceptand epuizantul scarpinat in nas), a fost sa ma comvinga ca nu are rost sa depun plangere....dar tot am facut-o!Na! Dar revenind la adevaratul vampir...ma gandesc eu asa...ce-ar fi sa cumpar de undeva de vreo mie de euro CEC-uri de calatorie?Ca doar ofera pe ele niste cursuri cum nici n-ai visat!(ca pe asta isi bazeaza excrocheria).Oare nu gasesc undeva CEC-uri deastea, la pret bun?Daca pe euro am primit azi la un curs cum nu a fost niciodata(cred), adica 3,083RON, hai sa vand CEC in euro, ca asta-i la 3.83RON.Cum sa facem sa-i desfintam pe acesti ucigasi(la propriu, sunt oameni ce ajung la marginea prapastiei din cauza lor...)????....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

editam noi niste "cecuri de calatorie"...totul e sa-i boicotam. Sa gasim o cale sa-i afle toata lumea si sa-i ocoleasca ca pe o gramada de gunoi radioactiv. De exemplu publicarea locatiei cit mai exacte, cu poza si in cit mai multe locuri. O fac si eu, faceti-o si voi. Problema e ca afacerea le merge oricum ca o gramada nu folosesc net-ul si nici macar nu-si numara banii cind ies de acolo...Trebuie gasita o solutie sa facem cunoscuta escrocheria de catre toata lumea. Imi pare rau de ceea ce simti acum. Am fost si eu ca tine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

victor multumesc de informatii-peste putin timp trebuie sa merg in tara (Cluj) si sigur nu as fi fost atenta la trucurile astea.multam fain!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×