Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Filozofie, logica si perspicacitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Încă nu a rezolvat-o, mai are oleacă... Îi mai pusesem o întrebare şi, eventual, urma să vină cu explicaţia finală care trebuia validată de cel care pune problema. C-aşa e joaca!

Dar poţi veni tu cu finalul şi astfel să iei laurii sau, mă rog, să-i împărţiţi laugh.png

smile.png

Sper ca nu se supara King pe mine.

Cifra unitatii numarului de grame ne va da exact numarul sacului cu monede false. Exemplul tau, 458 grame, ne spune ca cifra 8 care reprezinta unitatea este si numarul sacului cu monede false.

Daca numarul de grame era fix 450, atunci asa cum a zis si King, monezile false ar fi fost in al zecelea sac, din care nu s-a luat nici o moneda astfel neafectand numarul de grame.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

smile.png

Sper ca nu se supara King pe mine.

Cifra unitatii numarului de grame ne va da exact numarul sacului cu monede false. Exemplul tau, 458 grame, ne spune ca cifra 8 care reprezinta unitatea este si numarul sacului cu monede false.

Daca numarul de grame era fix 450, atunci asa cum a zis si King, monezile false ar fi fost in al zecelea sac, din care nu s-a luat nici o moneda astfel neafectand numarul de grame.

Răspuns corect, ai o bilă albă! Pe care o vei împărţi cu King, bianseurlaugh.png

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buuun. Iote, avem vreo două probleme din urmă care zac şi aşteaptă să pună cineva mâna pe ele: 

 

1. Am 8 mere asemănătoare, unul dintre acestea având o greutate mai mare decat restul - care au aceeaşi greutate. Cu o balanţă, cum aflu mărul care e mai greu prin numai două cântăriri?

2. Ai mari probleme cu stomacul, mergi la doctor şi acesta îţi dă 4 pastile măricele care seamănă foarte mult între ele, astfel încât nu le poţi deosebi. Doar că două îs de un fel (de tipul A, să zicem) adică au un anumit efect şi două îs de alt fel (de tipul B), adică au un alt efect. El ţi le pune, aşa cum era normal şi pentru ca să nu le amesteci, în două pliculeţe diferite şi-ţi spune că e musai să iei câte două odată, la interval de o oră, însă musai una de un fel şi cealaltă de celălalt fel. Adică să iei odată o pastilă de tipul A şi o pastilă de tipil B, iar peste o oră să le iei pe cele rămase. Dar te avertizează că sub nicio formă n-ai voie să iei odată două pastile de acelaşi fel, adică să greşeşti şi să le iei odată pe ambele de tipul A sau pe ambele de tipul B, pentru că o să te urci pe pereţi!
Spui mulţam, iei pliculeţele, le bagi în geantă şi pleci. Dar întâmplarea nefastă face că pliculeţele se rup în geantă şi astfel, odată ajuns acasă, când să le iei constţi că cele 4 pastile s-au amestecat şi nu poţi să le deosebeşti. Şi stai şi te tot gândeşti cum să faci să iei deotată una de un fel şi cealaltă de alt fel, când tu nu le poţi deosebi...
Ce faci, iei la întâmplare două pastile, riscând să greşeşti şi să te urci pe pereţi sau găseşti o soluţie? Dacă da, care e aceea?
_______________

 

King, poţi să dai un fluierat după Adal...să pună şi el umăru mai departe colea, precum poţi să-i chemi şi pe alţii  care ar fi dispuşi să-şi mai dezmorţească neuroniibiggrin.png

 

Şi iote ce propun io, ca să fie treaba mişto: Ăluia care va răspunde corect, i se va dedica o melodie. Că premii în bani nu dăm...

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe aia cu merele o rezolv din trei cantariri, dar din doua nu-mi da.

Din trei ar veni asa: impartim merele in doua, 4 si 4 si le cantarim asa. Pe cele 4 mai grele le impart in 2 si 2 si iar le cantaresc.

raman cu 2 mai grele. iar acum la a treia cantarire vad sigur care mar este mai greu.

 

Waaaw! Am gresit. Sunt mai multe cantariri, 5, la naiba, imi cer scuze.

Ma mai gandesc.smile.png

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, din trei e uşor, treaba e cum o rezolvi din două...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

King, poţi să dai un fluierat după Adal...să pună şi el umăru mai departe colea, precum poţi să-i chemi şi pe alţii  care ar fi dispuşi să-şi mai dezmorţească neuroniibiggrin.png

 

Şi iote ce propun io, ca să fie treaba mişto: Ăluia care va răspunde corect, i se va dedica o melodie. Că premii în bani nu dăm...

 

De acord.

Azi am fost putin ocupat. Maine ma gandesc la noile probleme de rezolvat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord.

Azi am fost putin ocupat. Maine ma gandesc la noile probleme de rezolvat!

Te aştept! smile.png

Pe aia cu merele o rezolv din trei cantariri, dar din doua nu-mi da.

Din trei ar veni asa: impartim merele in doua, 4 si 4 si le cantarim asa. Pe cele 4 mai grele le impart in 2 si 2 si iar le cantaresc.

raman cu 2 mai grele. iar acum la a treia cantarire vad sigur care mar este mai greu.

 

Waaaw! Am gresit. Sunt mai multe cantariri, 5, la naiba, imi cer scuze.

Ma mai gandesc.smile.png

Hint:

 

Se numerotează merele cu 1, 2, 3...8.

Se cântăresc în prima fază trei cu trei (nu patru cu patru!), de exemplu 1, 2, 3 cu 4, 5, 6...şi în funcţie de rezultat se trece la cea de-a două şi ultima cântărire :)

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Am 8 mere asemănătoare, unul dintre acestea având o greutate mai mare decat restul - care au aceeaşi greutate. Cu o balanţă, cum aflu mărul care e mai greu prin numai două cântăriri?

 

 

Hint:

Se numerotează merele cu 1, 2, 3...8.

Se cântăresc în prima fază trei cu trei (nu patru cu patru!), de exemplu 1, 2, 3 cu 4, 5, 6...şi în funcţie de rezultat se trece la cea de-a două şi ultima cântărire smile.png

 

Pai cred ca e acelasi mod de gandire ca la problema cu monedele.

Asadar ar veni asa: 8 mere - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.

7 au aceeasi greutate, 1 e mai greu.

Da, cred ca asta ar fi ideea. Se grupeaza 1, 2, 3 cu 4, 5, 6. Daca greutatea totala este un numar care se poate imparti la numarul lor, 6, inseamna ca marul diferit e unul din cele doua ramase, 7 si 8. Si cantarim unul din ele la intamplare. Ori 7, ori 8. Daca greutatea lui 7 coincide cu greutatea care ar rezulta in urma cantaririi celor 6 mere / 6, atunci marul distinct e 8. Altfel e marul 7.

Totusi exista o problema, ce facem daca marul diferit are 6 grame in plus, astfel incat sa dea un rezultat fara rest la calculul dupa prima cantarire?

 

Hmmm. :think:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Am 8 mere asemănătoare, unul dintre acestea având o greutate mai mare decat restul - care au aceeaşi greutate. Cu o balanţă, cum aflu mărul care e mai greu prin numai două cântăriri?

 

 

Pai cred ca e acelasi mod de gandire ca la problema cu monedele.

Asadar ar veni asa: 8 mere - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.

7 au aceeasi greutate, 1 e mai greu.

Da, cred ca asta ar fi ideea. Se grupeaza 1, 2, 3 cu 4, 5, 6. Daca greutatea totala este un numar care se poate imparti la numarul lor, 6, inseamna ca marul diferit e unul din cele doua ramase, 7 si 8. Si cantarim unul din ele la intamplare. Ori 7, ori 8. Daca greutatea lui 7 coincide cu greutatea care ar rezulta in urma cantaririi celor 6 mere / 6, atunci marul distinct e 8. Altfel e marul 7.

Totusi exista o problema, ce facem daca marul diferit are 6 grame in plus, astfel incat sa dea un rezultat fara rest la calculul dupa prima cantarire?

 

Hmmm. eusa_think.gif

Ideea e bună, însă cred că nu ai fost foarte atent când ai evaluat premisele. Atenţie, aici nu avem un cântar electronic ci doar o balanţă cu ajutorul căreia determinăm doar care măr este mai greu decât celelalte!

Deci e bun începutul, adică

I. Se pun în balanţă 1, 2, 3 cu 4, 5, 6

şi aici avem două posibilităţi de analizat:

a) balanţa rămâne în echilibru, caz în care...

b) balanţa se înclină, caz în care...

Încearcă să analizezi pe rând cele două posibilităţi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×