Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Filozofie, logica si perspicacitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

problemele sunt clasice si sunt de logica matematica. cei care sunt obisnuiti au un avantaj, la fel e si la testele de iq. cu cat faci mai multe te obisnuiesti cu ele dar nu inseamna ca devii mai inteligent.

 

oricum problemele de logica sunt de mai multe feluri nu numai de matematica.


uite una de logica (nu e de mate, nici de fizica):

 

Sunt 2 porti ce duc catre iad si catre rai fiecare pazita de cate un paznic. Unul din paznici spune intotdeauna adevarul iar celalalt minte intotdeauna dar tu nu ştii care.

 

Ai dreptul la o singura intrebare pe care o poti adresa oricarui paznic(tu alegi pe cine intrebi dar ai doar o intrebare) pentru a afla care minte si care spune adevarul

 

Care e intrebarea ?

 

sunt 2 cazuri:

a) fiecare paznic stie de existenta celuilalt si daca celalalt spune sau nu adevarul(de ex. cel care minte stie ca celalalt spune adevarul)

b) fiecare paznic nu stie de existenta altui paznic.

 

rezolvati in ambele cazuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Detaliile ne omoara. Poate maine-poimaine. Partea de logica am rezolvat-o, mai ramane matematica. Bine ca nu e cu permutari.

Eh, nu-i cu permutări! E doar cu logică şi matematică simplă, adicătelea cu oleacă de aritmetică :). Deci, hai să ne închipuim că avem aliniaţi cei zece săculeţi în faţa noastra, numerotaţi, aşa, convenţional, de la stânga la dreapta: 1, 2, 3...până la 10. Ai spus foarte bine că se ia o monedă din primul sac, apoi două din al doilea, trei din al treilea...nouă din al nouălea...şi... hai să ne oprim aici, conform briciului lui Ockam :) Şi cu asta ce făcurăm? Ei bine, vom avea un număr de 45 de monede pe care le vom câtări pe scumpul nostru cântar electronic, care, nu-i aşa, nu dă greş. Şi cântărindu-le, pe baza logicii, din start vom putea anticipa că rezultatul cântăririi va fi ceva între 450 de grame şi 459 de grame. Greşesc? Deocamdată sper să nu...

Şi interpretând rezultatul cântăririi, care, după cum spuneam, nu poate fi decât ceva între 450 de grame şi 459 de grame, putem foarte bine să găsim sacul cu monede false... Dar hai că te las să rezolvi partea asta cu aritmetica, pe care o rezolvaşi deja din punct de vedere logic şi intuitiv :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

problemele sunt clasice si sunt de logica matematica. cei care sunt obisnuiti au un avantaj, la fel e si la testele de iq. cu cat faci mai multe te obisnuiesti cu ele dar nu inseamna ca devii mai inteligent.

 

oricum problemele de logica sunt de mai multe feluri nu numai de matematica.

 

Ai încercat să rezolvi problema cu becul? Dacă da, să ne spui şi nouă ce matematică ai folosit pentru a afla soluţia.

Te asigur că nu ai nevoie de matematică pentru a o rezolva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

sunt 2 cazuri:

a) fiecare paznic stie de existenta celuilalt si daca celalalt spune sau nu adevarul(de ex. cel care minte stie ca celalalt spune adevarul)

b) fiecare paznic nu stie de existenta altui paznic.

 

rezolvati in ambele cazuri.

b) pui o intrebare a carui raspuns este evident, de genul: 'La ceasta poarta in acest moment este un singur paznic?' In functie de raspuns, vei sti care e mincinos si care nu.

a) eu as rezolva-o la fel. dar se poate spune si ceva de genul: 'Care usa mi-ar indica celalalt paznic daca l-as intreba care e usa ce duce spre rai?'. In cazul in care ai intrebat pe cel care spune adevarul mereu, acesta iti va indica usa ce duce spre iad (pentru ca stie ca celalalt ar indica-o pe cea falsa). Celalalt, ar indica usa ce duce spre iad, caci nu poate decat minti. Si astfel ai identifica usa ce duce spre iad.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

problemele sunt clasice si sunt de logica matematica. cei care sunt obisnuiti au un avantaj, la fel e si la testele de iq. cu cat faci mai multe te obisnuiesti cu ele dar nu inseamna ca devii mai inteligent.

 

oricum problemele de logica sunt de mai multe feluri nu numai de matematica.

uite una de logica (nu e de mate, nici de fizica):

 

Sunt 2 porti ce duc catre iad si catre rai fiecare pazita de cate un paznic. Unul din paznici spune intotdeauna adevarul iar celalalt minte intotdeauna dar tu nu ştii care.

 

Ai dreptul la o singura intrebare pe care o poti adresa oricarui paznic(tu alegi pe cine intrebi dar ai doar o intrebare) pentru a afla care minte si care spune adevarul

 

Care e intrebarea ?

 

sunt 2 cazuri:

a) fiecare paznic stie de existenta celuilalt si daca celalalt spune sau nu adevarul(de ex. cel care minte stie ca celalalt spune adevarul)

b) fiecare paznic nu stie de existenta altui paznic.

 

rezolvati in ambele cazuri.

I. Eşti sigur că scopul este de a găsi o singură întrebare pentru a afla " care minte şi care spune adevărul"?

II. Sau e vorba de o greşeală de formulare, caz în care scopul este de a găsi o singură întrebare pentru a afla " care e poarta care duce spre rai"?

 

Te întreb asta pentru că abordările sunt diferite pentru cazurile I şi II. Te-aş ruga să răspunzi şi să specifici clar, pentru că impresia mea e că ai greşit formularea.

 

În eventualitatea în care n-ai greşit formularea, (deci e valabil cazul I), răspunsul este că trebuie să găseasc o întrebare potrivită, vicleană şi simplă doar pentru a pune în evidenţă care paznic minte şi care spune adevărul şi practic nu contează gasirea porţii spre Rai.

Astfel, ar trebui să fac un pic pe vicleanul. Adică, în momentul în care ajung în dreptul unei porţi păzită de unul din cei doi paznici, să întreb ceva de genul: " Spune-mi, te rog, că nu prea văd bine, am ajuns cumva la o poartă?" sau "spune-mi, aici e o poartă?" sau chiar mai simplu: "Tu aperi această poartă"? Şi aici avem cazurile:

a) Dacă va răspunde "nu", pentru mine e clar că cel din faţa mea e gardianul mincinos iar celălalt e gardianul care spune adevărul.

b) Dacă va răspunde "da", atunci e clar că în faţa mea se află gardianul care spune adevărul, celălalt fiind gardianul mincinos.

Astfel am aflat care minte şi care spune adevărul şi povestea se încheie.

 

Dar, repet, problema astfel pusă mi se pare banală şi impresia mea este că ai greşit formularea şi ar fi valabil punctul II, caz în care avem altă rezolvare a problemei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

2. Fie două camere despărţite printr-o uşă. Într-una avem un bec iar în cealalta avem trei întrerupătoare, unul singur acţionând becul. Aflându-ne în camera cu întrerupătoare şi având dreptul să intrăm o singură dată, dincolo, în camera cu becul, va trebui să găsim strategia conform căreia să aflăm care din cele trei întrerupătoare acţionează becul. Cum procedăm?

 

Un intrerupator il punem pe 'off', altul pe 'on' si unul il lasam intre (teoretic becul ar trebui sa clipoceasca). Nu stiu daca ar functiona si in practica...

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un intrerupator il punem pe 'off', altul pe 'on' si unul il lasam intre (teoretic becul ar trebui sa clipoceasca). Nu stiu daca ar functiona si in practica...

mai incearca!... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai incearca!... smile.png

Mai poti sa te bazezi ca becul s-ar incalzi daca ar functiona mai mult.

Dar iar, practica te omoara..

 

pui pe 'on' primul intrerupator si astepti vreo 5 minute. Al doilea il lasi pe off si al treilea il bagi pe 'on' apoi fugi si verifici. Daca e stins, e al doilea intrerupator. Daca e aprins si nu e cald - e al treilea interupator. Daca e cald si aprins - e primul intrerupator.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai poti sa te bazezi ca becul s-ar incalzi daca ar functiona mai mult.

Dar iar, practica te omoara..

 

pui pe 'on' primul intrerupator si astepti vreo 5 minute. Al doilea il lasi pe off si al treilea il bagi pe 'on' apoi fugi si verifici. Daca e stins, e al doilea intrerupator. Daca e aprins si nu e cald - e al treilea interupator. Daca e cald si aprins - e primul intrerupator.

esti pe aproape...foc!...

hmm, cre' c-ai gresit un picut cu formularea, dar in orice caz ai prins ideea! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

esti pe aproape...foc!...

hmm, cre' c-ai gresit un picut cu formularea, dar in orice caz ai prins ideea! smile.png

Nu inteleg ce nu e de inteles. Adica, pui pe on primul intrerupator si astepti 5 minute. Il lasi pe on. Apoi, al treilea intrerupator il pui pe on si pe al doilea il lasi pe off si mergi cat de repede dincolo.

Daca becul e stins - e al doilea.

Daca becul e aprins si nu e cald - e al treilea.

Daca becul e aprins dar e caldut bine deja - e primul intrerupator.

 

Ce nu e de inteles?

Nu zic ca nu or fi si alte variante...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×