Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Filozofie, logica si perspicacitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aaaaa, balanta, da. M-am gandit tot la cantar :doh:

 

Stai sa refac rationamentul...

Deci se pun in balanta 1, 2, 3 cu 4, 5, 6.

1. Daca este in echilibru, marul mai greu este ori 7, ori 8, putand afla cu exactitate care este din a doua cantarire.

2. Daca balanta se inclina, talerul mai greu care il ridica pe celalalt este cel in care se afla marul buclucas.

Si pentru a doua cantarire raman trei mere. Cel greu si doua la acelasi gramaj. Vom cantari doua dintre ele. Unul pe un taler, si altul pe celalalt taler. Daca balanta e in echilibru, marul necantarit este cel mai greu. Daca se inclina, pe talerul neridicat se afla marul mai greu.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e bună, însă cred că nu ai fost foarte atent când ai evaluat premisele. Atenţie, aici nu avem un cântar electronic ci doar o balanţă cu ajutorul căreia determinăm doar care măr este mai greu decât celelalte!

Deci e bun începutul, adică

I. Se pun în balanţă 1, 2, 3 cu 4, 5, 6

şi aici avem două posibilităţi de analizat:

a) balanţa rămâne în echilibru, caz în care...

b) balanţa se înclină, caz în care...

Încearcă să analizezi pe rând cele două posibilităţi.

Am o idee. smile.png

In cazul a, este simplu. Inseamna ca toate cele 6 mere sunt la fel, si nu ne mai ramane decat sa facem a doua cantarire, punand in balanta cele doua mere ramase necantarite. Unul din ele va fi sigur mai greu, el fiind marul cautat.

In cazul b, sa zicem ca balanta se inclina spre merele 1,2,3. Asta inseamna ca marul nostru este unul din ele.

Ce facem mai departe? Luam doua din ele la intamplare si le punem pe cele 2 platane ale balantei.

Vom avea 2 situatii:

1. ele vor fi egale, ceea ce inseamna ca al treilea din grup este marul cautat.

2. unul din ele este mai greu. acela este marul cautat.

 

Formidabil, acum am vazut postul lui King. Felicitari, King. Ai castigat de data asta.smile.png

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost 1 minut diferenta intre posturi :lol:

Multumesc, dar sa vedem daca este bine/suficient rationamentul :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ambele soluţii sunt bune şi bine explicate! Însă King a câştigat runda asta, fiind oleacă mai rapid laugh.png

 

ce facem, adal, îi dedicăm o melodie? laugh.png

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha, aia cu pastilele...Oki, insă, atenţie! Aia-i mai mult de sclipire laugh.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru dedicatie!!!

Nu mai am puncte de dat momentan, ca sa nu ziceti ca sunt... :D

 

Ai mari probleme cu stomacul, mergi la doctor şi acesta îţi dă 4 pastile măricele care seamănă foarte mult între ele, astfel încât nu le poţi deosebi. Doar că două îs de un fel (de tipul A, să zicem) adică au un anumit efect şi două îs de alt fel (de tipul B), adică au un alt efect. El ţi le pune, aşa cum era normal şi pentru ca să nu le amesteci, în două pliculeţe diferite şi-ţi spune că e musai să iei câte două odată, la interval de o oră, însă musai una de un fel şi cealaltă de celălalt fel. Adică să iei odată o pastilă de tipul A şi o pastilă de tipil B, iar peste o oră să le iei pe cele rămase. Dar te avertizează că sub nicio formă n-ai voie să iei odată două pastile de acelaşi fel, adică să greşeşti şi să le iei odată pe ambele de tipul A sau pe ambele de tipul B, pentru că o să te urci pe pereţi!
Spui mulţam, iei pliculeţele, le bagi în geantă şi pleci. Dar întâmplarea nefastă face că pliculeţele se rup în geantă şi astfel, odată ajuns acasă, când să le iei constţi că cele 4 pastile s-au amestecat şi nu poţi să le deosebeşti. Şi stai şi te tot gândeşti cum să faci să iei deotată una de un fel şi cealaltă de alt fel, când tu nu le poţi deosebi...
Ce faci, iei la întâmplare două pastile, riscând să greşeşti şi să te urci pe pereţi sau găseşti o soluţie? Dacă da, care e aceea?

 

O citesc acum.


Mmm, trebuie sa fie ceva de care sa ma pot lega.

Deci 4 pastile, 2 A si 2 B.

Acasa pot lua una din cele 4, sa zicem A. Sunt 66% sanse sa o nimeresc pe cea potrivita apoi.

Sau iau B si apoi am 66% sanse sa nimeresc A.

Ce pot face sa cresc sansele la 100%?

 

Hmmm. Ma gandesc.

Cum sa separ din nou doua cu doua?


Aaaaaaaaa. Cred ca am ghicit. Sper :D

Le pisez pe cele patru si amestec bine pulberea, iau jumatate din ea acum si jumatate peste o ora. :)

 

Asta e? :D

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru dedicatie!!!

Nu mai am puncte de dat momentan, ca sa nu ziceti ca sunt... biggrin2.gif

 

 

Aaaaaaaaa. Cred ca am ghicit. Sper biggrin2.gif

 smile.png

 

Asta e? biggrin2.gif

Cu plăcere! Însă, te rog, io, spune-mi "tu", că doar suntem două conştiinţe pe forum :). Ce vrei, să mă simt bătrân? :(

 

Cu privire la soluţia pe care ai dat-o, hmm, deocamdată mă abţin. Şi o să spun mai târziu de ce. Între timp poate mai vine cineva cu o altă variantă.

Deocamdată fug repede să-mi iau o bere, că mă pregătesc să-i batem pe greci! biggrin2.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Acum că i-am bătut şi pe greci, hai să-ţi zic cum e cu soluţia problemei pe care o dăduşi mai sus.

Foarte pe scurt: în principiu soluţia dată de tine e corectă - asta deşi n-aş putea spune că e şi "soluţia ortodoxă" sau clasică, dacă pot spune aşa. :)

Problema e că o astfel de soluţie implică o omogenizare aproape perfectă a amestecului pisat, până la pulbere, după care urmează mari probleme în "iau jumătate din ea", din acest amestec sau soluţie. Cum iei exact "jumătate din ea"? Aşa, la ochi, sau cu ajutorul unui cântar electronic sau balanţe? Deci aici intervin şi alte chestii, accesorii, de care problema n-ar avea nevoie.

În fine, soluţia ta rămâne una viabilă atâta timp cât nu s-au pus nişte condiţii stricte în premise. Însă mai există una, poate şi mai simplă, pe care aş prefera să o ghicească cineva cât de curând :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu plăcere! Însă, te rog, io, spune-mi "tu", că doar suntem două conştiinţe pe forum smile.png. Ce vrei, să mă simt bătrân? sad.png

Cu privire la soluţia pe care ai dat-o, hmm, deocamdată mă abţin. Şi o să spun mai târziu de ce. Între timp poate mai vine cineva cu o altă variantă.

Deocamdată fug repede să-mi iau o bere, că mă pregătesc să-i batem pe greci! biggrin2.gif

 

Ok. :D

Bun. Acum că i-am bătut şi pe greci, hai să-ţi zic cum e cu soluţia problemei pe care o dăduşi mai sus.

Foarte pe scurt: în principiu soluţia dată de tine e corectă - asta deşi n-aş putea spune că e şi "soluţia ortodoxă" sau clasică, dacă pot spune aşa. smile.png

Problema e că o astfel de soluţie implică o omogenizare aproape perfectă a amestecului pisat, până la pulbere, după care urmează mari probleme în "iau jumătate din ea", din acest amestec sau soluţie. Cum iei exact "jumătate din ea"? Aşa, la ochi, sau cu ajutorul unui cântar electronic sau balanţe? Deci aici intervin şi alte chestii, accesorii, de care problema n-ar avea nevoie.

În fine, soluţia ta rămâne una viabilă atâta timp cât nu s-au pus nişte condiţii stricte în premise. Însă mai există una, poate şi mai simplă, pe care aş prefera să o ghicească cineva cât de curând smile.png

 

Am inteles, o sa incerc sa ma mai gandesc si eu la o alta varianta :think:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×