Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Filozofie, logica si perspicacitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

ai cel putin doua momente 3-4 si 5-6 cand ai pe un mal doi canibali si un argentinian ceea ce nu este permis.

 

daca la 3-4 1a i-l duce pe 1cv pe celalalt mal vor fi 2 canibali si numai un argentinia...ceea ce nu e posibil.

Se zice ca nu are voie sa ramana pe un mal, de momentul tranzitiei nu zice nimeni nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În premise, se specifică în mod clar:

Situaţia de superioritate numerică a canibalilor, pe un mal sau altul, trebuie evitată cu desăvârşire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca nu are voie sa ramana pe un mal, de momentul tranzitiei nu zice nimeni nimic.

O sa asteptam sa vedem daca Darie e de acord.

Eu am luat si asta in calcul.:)

În premise, se specifică în mod clar:

Situaţia de superioritate numerică a canibalilor, pe un mal sau altul, trebuie evitată cu desăvârşire.

Si atunci varianta mea e cea buna nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În premise, se specifică în mod clar:

Situaţia de superioritate numerică a canibalilor, pe un mal sau altul, trebuie evitată cu desăvârşire.

La varianta mea, nu raman mai multi canibali pe un mal. sunt un canibal si un arg pe un mal. vin 2 canibali, dar argentineanul pleaca. deci nu e voie nici asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

mi-au iesit 13 drumuri .

A trebuit sa refac secventa caci prima data nu am luat in calcul faptul ca numai un canibal stie sa vasleasca.

 

Astfel:

1.un argentinian i-l trece pe un canibal

2.argentinianul se intoarce

3.doi canibali trec

4.unul se intoarce

5.doi arg. trec

6.un arg si un canibal se intorc

7.un arg. si canibalul care stie sa vasleasca trec

8. arg. ia pe celalalt canibal care nu stie sa vasleasca si se reaintoarce.

9.doi arg. trec

10. canibalul care stie sa vasleasca se reintoarce.

11.doi canibali trec.

12. un canibal se reintoarce.

13 doi canibali trec si totul ia sfarsit.

 

 

 

Corect, felicitari!

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La varianta mea, nu raman mai multi canibali pe un mal. sunt un canibal si un arg pe un mal. vin 2 canibali, dar argentineanul pleaca. deci nu e voie nici asa?

pai daca vin 2 canibali si ei se adauga celuilalt canibal de pe mal va exista acel moment in care vor fi trei canibali si un argentinian.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu am varianta cu mai putine drumuri. 9.

A=argentinian; C-canibal; Cv-canibal care vasleste.

1-2: 1 A + 1C --> Ramane 1C. Revine 1A.

3-4: 1A + 1Cv --> Ramane 1 A...

--------------

 

Stop! La sfârşitul drumului 3 (adică în momentul în care 1A şi 1Cv ajung pe mal), dat fiind faptul că acolo se afla deja 1C, înseamnă că s-a ajuns la superioritatea canibalilor - situaţie interzisă de premise.

Cleopatra asta, cum stă ea în pat după aşa crimă...cat.gif Si probabil că nici Antony nu era îmbrăcat cu nimic...

Păi, eşti sigur că fu vorba de o crimă? biggrin.png

Corect, felicitari!

cealaltă variantă la problema canibalilor:

1. se duc C1 şi c2

2. se întoarce C1

3. se duc C1 şi c3

4. se întoarce C1

5. se duc A1 şi A2

6. se întorc A1 şi c2

7. se duc C1 şi A1

8. se întorc A1 şi c3

9. se duc A1 şi A3

10. se întoarceC1

11. se duc C1 cu c2

12. se întoarce C1

13. se duc C1 şi c3.

 

 

L-a intrebarea referitoare la problema a doua cioburile de sticla sunt transparente iar cleopatra nu era imbracata cu nimic.smile.png

Hmm, mă gândeam io :P...De fapt la asta mă gândisem cu ceva vreme în urmă, când găsii soluţia.

Şi făcând un rezumat, până acum mai avem trei probleme nerezolvate: cea cu monedele, cea cu paznicii şi găsirea drumului spre Rai...şi cea cu Antony care fu găsit mort pe podea in timp ce Cleopatra dormea liniştita şi goală în pat.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

b) pui o intrebare a carui raspuns este evident, de genul: 'La ceasta poarta in acest moment este un singur paznic?' In functie de raspuns, vei sti care e mincinos si care nu.

a) eu as rezolva-o la fel. dar se poate spune si ceva de genul: 'Care usa mi-ar indica celalalt paznic daca l-as intreba care e usa ce duce spre rai?'. In cazul in care ai intrebat pe cel care spune adevarul mereu, acesta iti va indica usa ce duce spre iad (pentru ca stie ca celalalt ar indica-o pe cea falsa). Celalalt, ar indica usa ce duce spre iad, caci nu poate decat minti. Si astfel ai identifica usa ce duce spre iad.

Deci nu e bine?

Adica, afland poarta spre iad, stii ca cealalta e spre rai. Nu?

Stop! La sfârşitul drumului 3 (adică în momentul în care 1A şi 1Cv ajung pe mal), dat fiind faptul că acolo se afla deja 1C, înseamnă că s-a ajuns la superioritatea canibalilor - situaţie interzisă de premise.

 

Ok. Eu credeam ca in timpul tranzactiei nu se pune. Am inteles :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt 2 porti ce duc catre iad si catre rai fiecare pazita de cate un paznic. Unul din paznici spune intotdeauna adevarul iar celalalt minte intotdeauna dar tu nu ştii care.

 

Ai dreptul la o singura intrebare pe care o poti adresa oricarui paznic(tu alegi pe cine intrebi dar ai doar o intrebare) pentru a afla care minte si care spune adevarul

 

Care e intrebarea ?

 

sunt 2 cazuri:

a) fiecare paznic stie de existenta celuilalt si daca celalalt spune sau nu adevarul(de ex. cel care minte stie ca celalalt spune adevarul)

b) fiecare paznic nu stie de existenta altui paznic.

 

rezolvati in ambele cazuri.

În urma specificării ulterioare, problema pusă de Redondo devine:

 

________________

Sunt 2 porti ce duc catre iad si catre rai fiecare pazita de cate un paznic. Unul din paznici spune intotdeauna adevarul iar celalalt minte intotdeauna dar tu nu ştii care.

 

 

Ai dreptul la o singura intrebare pe care o poti adresa oricarui paznic(tu alegi pe cine intrebi dar ai doar o intrebare) pentru a afla care e poarta care duce către rai.

 

Care e intrebarea ?

 

sunt 2 cazuri:

a) fiecare paznic stie de existenta celuilalt si daca celalalt spune sau nu adevarul(de ex. cel care minte stie ca celalalt spune adevarul)

b) fiecare paznic nu stie de existenta altui paznic.

 

rezolvati in ambele cazuri.

___________________

 

 

Acest tip de probleme de logică cu paznici, gardieni etc., aflaţi în faţa unor două porţi, uşi sau intersecţii de drumuri, dintre care unul minte iar celălalt spune adevărul iar noi trebuie să găsim poarta, uşa sau drumul dorit, se rezolvă încercând să găsim o întrebare potrivită prin care ambii să răspundă la fel, tocmai în virtutea faptului că unul minte iar celalalt spune adevărul. Astfel, în problema noastră, avem cele două cazuri:

a) În cazul în care fiecare paznic ştie de existenţa celuilalt şi de faptul că acela spune adevărul sau minte, întrebarea potrivită aici este:

Ce poartă mi-ar indica celalalt paznic dacă-l întreb care-i drumul spre Rai?

Analizând, se observă uşor că la această întrebare ambii paznici vor indica poarta care duce spre Iad (cel care spune adevărul o face pentru că spune adevărul, iar cel care minte o face tocmai în virtutea faptului că minte), iar noi n-avem decât să o luăm pe cealaltă poartă decât cea indicată şi care ne va conduce spre Rai.

b) În cazul în care paznicii nu ştiu unul de existenţa celuilalt, întrebarea potrivită este:

Dacă te-aş întreba dacă această poartă duce spre Rai, mi-ai răspunde da?

Se observă aici, analizând cazurile în care paznicii ar fi pe rând în faţa celor două porţi, că indiferent care paznic s-ar afla în faţa porţii care duce spre Rai, răspunsul acestuia va fi da. Iar indiferent care paznic s-ar afla în faţa porţii care duce spre Iad, răspunsul său va fi nu. Iar noi, ştiind asta dinainte, evident că în funcţie de răspunsul lor vom alege corespunzător poarta care duce spre Rai. Concret, dacă paznicul aflat în faţa noastră raspunde da, vom păşi fără probleme pe acea poartă. Iar dacă paznicul răspunde nu, vom alege cealaltă poartă.

 

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×