Sari la conținut
Forum Roportal
Obsoletus

Amintiri din al Doilea Război Mondial

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe topicu asta vreau sa vad prin ce peripetii au trecut bunicii si strabunicii vostri in cel de-al doilea război mondial. Int

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicul din partea mamei era din familie de legionari convinsi, au fost 12 frati si toti au luptat pe front. In Rusia povestea ca soldatii romani erau boieri, ca erau aprovizionati de armata germana. Pe cand populatia locala murea de foame.. el mereu isi impartea mancarea cu copii aia de acolo. Si a mai fost o faza amuzanta, pe care am aflat-o cand eram mica, ascultand la usa. Ne spunea ca in timpul bataliei de la Stalingrad era atat de frig incat daca faceai peepee ingheta si ramaneai cu o bucata de gheata in prelungirea corpului.

:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si bunicul din partea tatalui a fost legionar,unul fanatic chiar.Din cate mi-a povestit bunica,dupa ce Antonescu a reusit sa inabuse rebeliunea legionara iar legionarii au fost scosi in ilegalitate, tataie se plimba in uniforma legionara prin sat si trecand prin fata unei carciumi, a fost luat la bataie de niste jandarmi . L-au batut bine de tot si a stat la pat in jur de 4 ani, asa ca nu a mers la razboi. A ramas chior de un ochi in urma corectiei primite.A murit in 1987.

 

 

 

 

Strabunicul dinspre mama, a luptat la Stalingrad ca simplu infanterist. A vazut pe front tot felul de atrocitati:crime,violuri,jafuri ,acte de canibalism etc Toti cei care au facut asa ceva nu s-au mai intors acasa.

 

Era un tip scund si iute de picior,asta l-a ajutat foarte mult.Nu l-a taiat nici un rus cand s-a luptat la baioneta in oras, in schimb bunicul a injunghiat cativa dar nu stie daca au murit.

 

-Cica oameni mai jegosi ca italienii n-a vazut in viata lui. Le furau soldatilor romani si maghiari branza cu paine cand nu erau atenti, ciordeau gloante, la fiecare ordin primit de la un general strain aveau ceva de comentat, dar lasau ciocul mic cand in preajma lor se aflau soldati germani, fugeau ca prostii din transee in timp ce nemtii luptau pana la ultimul om

Nimeni nu-i suporta!

 

 

 

-a reusit sa ajunga acasa la 2 ani dupa terminarea razboiului,venit pe jos din Rusia alaturi de doi militari romani din Slatina. Pe drum au mancat cai congelati sau coji de cartofi primite din mila de la taranii rusi.

 

Si inca o poveste funny... strabunica mea s-a bagat intr-un cuptor cand au trecut rusii prin sat :)

Nu te supara pe mine, dar eu nu vad nimic funny in treaba asta.Au fost vremuri grele,dar si umilitoare pentru romani.

Editat de FNF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca eu nu am amintiri nostime despre bunicii mei de la ultimul razboi mondial ca nemtii,ungurii si romanii ne-au micsorat familia apropiata cu8 cam 69 de bunici si strabunici.In schimb eu pot sa va povestesc amintirile mele care le-am trecut eu insusi si familia mea.

Am locuit pe strada Mamulari 19 la Bucuresti. Cartierul era unu mai modern si mai curatel. Locuitorii erau in mare parte evrei si putin mai instariti. Vecinii nostrii erau o familie de evrei care tatal fcea comertz de aur pentru dentisti,altul avea o fabrica de umbrele si altul facea afaceri cu diamante si cu ofiteri nemti care veneau la el in masini deschise si cu ordonanta.Un etaj peste noi,ca eram la parter,locuia colonelul Niculescu cu doamna colonela ,cu doua fice urate-foc si cu o biata ordonanta ,baiat tanar de tara pe care il "carpea" doamna colonela cu si fara motiv. Sarmanul venea sa se planga la servitoarea noastra canoi aveam privilegia sa avem ca evrei,drept sa tinem servitoare deoarece tatal meu a fost invalid din primul razboi cand s-a luptat ca capitan la cavaleria Austro-ungara. Da, poate nu a-ti stiut dar in primul razboi,evreii au fost recrutati la armata Austro-ungara.

Apartamentul familii Niculescu era plin de prada de razboi,ca domnul colonel facea serviciu pe frontul rusesc.

Maica-mea era prietena colonealei si era invitata din cand in cand sa bea o cafeluta adevarata venita direct din rusia. Peretii erau plini de picturi ca domnul iubea picturi dar la dracu, dece picturi cu evrei barbosi si rabini. Sfesnice si cupe de argint evreiesti traditionale. Venea domnul acasa cu camioane pline.

Vreti inca amintiri? Nu va promit ca toate vor fii asa de placute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in '44,tata avea 14 ani si avea un hobby;colectiona armanent.

familia lor era destul de instarita...aveau terenul necesar unui trai decent,unde cultivau de la porumb,la pepeni si cartofi;iar acolo construise ceea ce numeau ei "casoaie" -un adapost unde luau masa,innoptau daca este cazul.

la sfarsitul lui august 44 au aparut rusii in zona si intr-o noapte cand tata era ramas la camp,au venit vreo 3 rusi la furat(a se citi luat) de pepeni-

tata,ascuns, i-a lasat sa se serveasca si sa-ti umple ranitele cu ce doreau;insa rusu-i,rus:dupa ce s-au saturat de mancat si si-au umplut ranitele,au inceput sa arunce cu cartofi si pepeni in cateaua(molda o numisera)ce o avea de paza pe batatura respectiva;molda nu era o catea rea,doar latra,si de data asta avea si catei mici...

ptr. tatal meu asta a fost greseala rusilor...vorba lui "i-am lasat sa ia,cat puteau sa manance si sa care trei insi ?! dar cand au inceput sa strice si sa bata cateaua n-am mai stat pe ganduri...mi-a fost mila"

cum spuneam la inceput,avea si el o placere;sa stranga arme:era dotat cu aprox 50 de arme,nemtesti...

a pregatit un asa-zis brand(o grenada de mana,din spusele lui) o mitraliera cu trepied(catea o numea banda cu cartuse,si s-a pus pe rusi;cand a terminat munitia,rusii isi luasera de mult talpasita,iar in locul lor au ramas ranitele si armele-au lasat tot,bravii ostasi ai armatei rosii,numai ca sa scape cu viata! :)

nu a "cautat sa-i omoare ci doar sa-i sperie"

cu ocazia asta si-a marit colectia de arme cu inca 3 pusti-mitraliera rusesti "maxim" cu incarcator rotund;mi-a marturisit ca tare bucuros a fost cand a pus mana pe ele-nu avea,inca,asa ceva in dotare.

si asta-i una doar dintre povestile lui...

se pare ca multe "prostii" facuse tatal meu;dupa 1990 multe din povestile lui au fost confirmate de cei din leatul lui;citez "tac-tu a fost spanzurat mare,cine s-a inteles cu el?

abia acum daca ne intelegem;pe vremea aia(a razboiului) avea arme ce

n-avea tot frontul de rasarit" :tease:

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai sa lamurim cateva probleme.

Istoria reprezinta o insiruire de fapte reale. Asadar putem povesti din ce am auzit despre amintirile altora, ori din amintirile personale ,la un topic pe aria de istorie.

Ceea ce nu putem face aici pe acest topic, este sa comentam de dragul de a comenta .

Va rog sa nu intrati in polemici politice ,istorice ori de alta natura.Nu este subiectul topicului.

Nu in ultimul rand ,va rog frumos sa respectati forumul,colegii si topicul.Postati doar ceea ce cu buna credinta, stiti ca sunt intamplari reale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sa contunui. Dar inainte,scuzati-ma ca o mica observatie: Bine este sa faci anunti ca asa ti s-a povestit amintirea de altii cand nu esti tu cel care lui i s-a intamplat ce s-a intamplat.

................................................................................

................................................................................

Pe strada unde am locuit au fost trei mare temple,unu mai bogat decat altul. Singurul care mai exista azi este "Unirea Sfanta" care azi este muzeu al evreilor romani,un muzeu infintat de statul Romania si intretinut de el.

In inuarie 1941 legionarii au facut un progrom la Bucuresti. Tin minte ca eram copil mic cum treceau grupe de legionari pe strada si intrau in casele evreilor in special a celor mai instariti si jefuiau tot ce puteau. Dupa aceste grupe se trageau o lunga coada de tigance si copii lor care furau tot ce se mai putea fura. Casa noastra a fost pazita de soldatii care i-au adus colonelul si de cumnatul mamei mele care era pilot la aviatie..Alta lunga poveste.

Spaima si panica se simtia in aer si nu cred ca o voi uita vre-o data. Toate templele au fost jefuite si incendiate.

 

In 4 aprilie 1944,o data care nu voi uita niciodata,a fost primul din multele bombardari a Bucurestiului in urmare,care a fost facut pe baza zilnica de sute si mii de avioane care au lovit grav in punctele strategice ca fabrici,uzine cai ferate si altele.Mai departe au "arat" campurile petrolifere de la Ploiesti.

Americanii bombardau ziua si Englezii noaptea. Americanii atacau puncte strategice,englezii bombardau la intamplare . Asa ne-a cazut o bomba de 250 de kg in fata casei. A facut o groapa pe strada de 4-5 metri adancime dar afara de geamuri si mizerie nu am avut pagube mari. Un mic zid care depindea de subsol a fost reparat in scurt timp.

Noi copii am cautat dupa fiecare alarma schije de bombe care in mare parte depindeau de obuzele anti aeriene si nu de bombele lansate de avioane. Mare stupoare am avut cand o data am gasit un pachet de ciocolata americana dar pacat ca era gol de continut.

Editat de Burel001
Editat of topicul din mesaj si polemica ce a facut obiectul altor topice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc si eu cate ceva.

Bunicul din partea mamei, a fost un taran roman, micut de statura,cred ca nu avea mai mult de 1,60 m si vreo 55 de kg ,dar cu o inima mare, de roman adevarat. Ca politica ,era taranist convins.Pe legionari nici nu i-a iubit , dar nici nu i-a urat,in schimb pe bolsevici da,sa nu-i vada .

A luptat la Stalingrad de unde s-a intors bolnav de astm bronsic. Ciudat,dar nu l-au dat gata rusii ,ci apa inghetata din transee.Despre cum a luptat ,tot ce stiu am auzit de la camarazii lui din sat care au supravietuit ,pentru ca lui nu-i placea sa vorbeasca despre Stalingrad.Se pare ca bunicul a fost curajos si priceput in lupta,iar atunci cand nu au mai fost ofiteri si subofiteri sa conduca detasamentul din care a facut parte,bunicul care era gradat ,si-a asumat responsabilitatea comenzii si a salvat oamenii dintr-o situatie grea.

De fapt ,odata lasat la vatra ,bunicului i s-a cam dus vestea de felul cum a luptat.Cica era inspaimantator si la vedere si la fapte.Nimeni nu avea curaj sa intre in conflict cu el in sat si era respectat .L-au pus instructor de premiltari.

Despre nemti chiar vorbea de bine . Cand au fost incartiruiti in satul bunicului ,rechizitionau ce este drept tot ce aveau nevoie si nu putea refuza nimeni cererile lor,dar plateau corect orice produs sau serviciu .Au rechizitinat si caruta cu doi cai, cu tot cu bunicul ,dar dupa ce au plecat din zona ,bunicul a revenit nevatatmat si cu caruta si cu caii si cu ceva bani.

Cu rusii lucrurile nu au mai stat la fel.Au venit si astia si au facut prapad in toate.Nu plateau nimic,iar povestile despre femeile care se ascundeau de ei sunt adevarate. Bunicul a avut si nu a avut noroc.Pentru ca avea o casa printre cele mai aratoase, comandamentul rusilor in sat ,s-a stabilit la el in batatura. Ofiterii erau de treaba totusi si macar femeile din casa nu au avut de suferit. Cand au plecat insa ,l-au rechizitionat si rusii pe bunicul ,cu caruta si perechea de cai si l-au luat cu ei pana la Dunare( a fost o unitate care a trecut in Bulgaria nu spre Transilvania)

A simtit el ca este ceva in neregula cand s-au apropiat de Dunare.Stia ruseste dar nu lasase sa se vada cat de bine. Intr-o noapte s-a furisat si a tras cu urechea.Rusii planuiau sa impuste toti taranii romani ,sa le ia atelajele si sa treaca cu ele Dunarea.Asteptau doar sa ajunga la bacuri.

In noaptea aceea ,dupa ce le-a spus si celorlalti tarani romani, ce li se pregateste,bunicul a deshamat caii, iapa a gonit-o pe camp,a incalecat pe armasar si a fugit calare pana acasa in Baragan.Nu toti au scapat atunci dar el ,la fel ca pe front, a scapat neatins de gloantele trase de rusi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×