Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt curioasa, daca-mi poti spune, ce specializare are psihologul tau. Tu-ti doresti foarte tare sa simti mai mult, mai intens, dar ma intreb daca-ti dai seama ce vine odata cu asta, pt. ca adesea oamenii se folosesc de tot felul de chestii tocmai pt. a-si amorti simturile.

 

Sincer nu am habar, stiu doar ca are un doctorat in domeniul psihologiei si lucreaza atat in spital de psihiatrie, cat si la un cabinet particular. Am sa il intreb !

 

Ceea ce imi doresc, este de a nu mai parea un ciudat, probabil ca marea majoritate a femeilor cu care am interactionat, si-au dat seama ca sunt un om fara sentimente, ne-empatic, si poate ca de asta toate au renuntat la a mai continua ceva cu mine, dupa o noapte de sex. De asta incercam, sa pun o intrebare destul de pertinenta: as putea invata sa simulez aceste sentimente, respectiv sa le pot recunoaste ... as putea cu ajutor extern (psiholog) ... sau intern (ajutandu-ma eu insumi) sa simulez un oarecare grad de empatie !?

 

Si apoi sunt o persoana, posibil foarte egoista, in cazul tulburarii de personalitate, schizoide, centrarea pe sine, autoerotismul, sunt chestii centrale ...

 

Este clar ca nu voi deveni cea mai empatica si sentimentala persoana, dar o dezmortire a simturilor / sentimentelor ar fi utila! Oricum sunt un tip destul de analitic, iar componenta mea algortimica, nu stiu daca ar putea fi contrabalansata vreodata !

Editat de XGeorge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... Oricum sunt un tip destul de analitic, iar componenta mea algortimica, nu stiu daca ar putea fi contrabalansata vreodata !

Eu incerc sa-ti spun ca nu-ti trebuie asa ceva decat in masura in care crezi sau simti tu ca e ceva in neregula cu tine. Altfel, nu, sunt doar chestii induse de altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg, ele au renuntat sau tu ai renuntat? Dupa cum te descrii oricum nu te afecteaza aspectul. Ce iti doresti tu la urma urmei? Un loc acceptat in societate?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... sa simulez un oarecare grad de empatie !?

Empatia nu poate fi simulata. Cand incerci asa ceva dai o senzatie naspa de teatru pentru cineva care poate simti empatia de la o alta persoana, facand mai mult rau decat bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu am habar, stiu doar ca are un doctorat in domeniul psihologiei si lucreaza atat in spital de psihiatrie, cat si la un cabinet particular. Am sa il intreb !

 

Ceea ce imi doresc, este de a nu mai parea un ciudat, probabil ca marea majoritate a femeilor cu care am interactionat, si-au dat seama ca sunt un om fara sentimente, ne-empatic, si poate ca de asta toate au renuntat la a mai continua ceva cu mine, dupa o noapte de sex. De asta incercam, sa pun o intrebare destul de pertinenta: as putea invata sa simulez aceste sentimente, respectiv sa le pot recunoaste ... as putea cu ajutor extern (psiholog) ... sau intern (ajutandu-ma eu insumi) sa simulez un oarecare grad de empatie !?

Sincer am sa-ti raspund si eu: nu cred ca exista vreo femeie de calitate care sa-si doreasca langa ea un barbat care simuleaza sentimentele, intotdeauna o femeie se prinde de fals, daca nu se prinde ori e proasta ori nu-i pasa de tine. Iti doresti o asemenea femeie? Nu cred. Din ce-ai povestit despre copilaria si viata ta, tind sa cred ca nu ai simtit niciodata iubirea neconditionata. Probabil ca au fost ocazii in care ti s-a spus ca ar trebui sa inveti sa daruiesti neconditionat, dar de unde sa faci asta, atat timp cat tu nu ai un exemplu de persoana care sa fi facut asta fata de tine? Parerea mea e ca pana nu o sa intalnesti persoana careia sa ii pese cu adevarat de tine, nu ai sa poti, la randul tau, darui.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce hobbyuri ai, in afara de computeristica?

 

Mhhh ... imi place sa copiez harti, sa fac harti ale unor zone de munte ... imi plac calatoriile cu cortul si rucsacul in spate pe munte, prin tara, prin Europa, si imi place sa umblu la autostop ... imi place sa inot ... imi place sa fac chestii prin casa, de exemplu sa-mi construiesc o casa smart cu senzori, actuatori, etc...

Eu nu inteleg, ele au renuntat sau tu ai renuntat? Dupa cum te descrii oricum nu te afecteaza aspectul. Ce iti doresti tu la urma urmei? Un loc acceptat in societate?

 

Ca sa clarific, exista doua situatii:

(1) Atunci cand am ajuns la ONS si dupa a doua zi nu a mai fost nimic, deci au renuntat ele la mine ...

(2) Atunci cand am ajuns la ONS, a doua zi a fost mai mult, tipa s-a mutat la mine, si dupa ceva timp si incercari, am realizat ca nu merge si am renuntat eu

 

 

De ce te legi neaparat de chestia cu sexul feminin ... si cuplatul

E vorba si de a nu mai fi vazut ca un ciudat, ca un "aplatizat sentimental"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca mimezi ceea ce nu simti cu adevarat pentru a induce pe cineva in eroare nu e ok pentru acea persoana. Daca vrei sa te dezvolti emotional ar trebui sa faci lucruri autentice, pe care le simti. Oricum, imi place abordarea ta de a spune lucrurilor pe nume, pari deschis la a incerca sa te schimbi, ceea ce putini oameni sunt.

 

Nu imi dau seama cata amploare are stigmatul social, se stie ca esti "aplatizat sentimental"? Sau este o figura de stil pentru a indica faptul ca esti diferit si nu te incadrezi in peisaj.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mhhh ... imi place sa copiez harti, sa fac harti ale unor zone de munte

 

De ce sa le copiezi sau sa le faci tu, cand azi exista pe net harti foarte detaliate ale zonelor, le poti imprima.

 Parerea mea e ca pana nu o sa intalnesti persoana careia sa ii pese cu adevarat de tine, nu ai sa poti, la randul tau, darui.

Dar daca invata sa se iubeasca neconditionat pe sine intai, si apoi aplica ce a invatat la o partenera care merita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa-ti spun ca nu-ti trebuie asa ceva decat in masura in care crezi sau simti tu ca e ceva in neregula cu tine. Altfel, nu, sunt doar chestii induse de altii.

 

Am inteles ... akum poate suna egoist, DAR ... buba mea cea mai mare este ca ma simt blocat ... ca nu mai pot evolua ... si am un grad de nefericire destul de mare ... in tabloul sinoptic de la personalitatea schizoida este mentionata ca trasatura dominanta de caracter: capacitatea de exprimare a sentimentelor, capacitatea de analiza si receptionare a sentimentelor, deci o aplatizare sentimentala mare, lipsa empatiei. De partea cealalta apatia a inceput sa devina cronica, si presupun ca daca as incerca sa rezolv problema apatiei as diminua mult la reducerea apatiei ... Intelegi? Exista o interdependenta intre aceste componente !

 

schizoid-salience.jpg

 

Trasturile specifice schizoizilor

Editat de XGeorge
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar daca invata sa se iubeasca neconditionat pe sine intai, si apoi aplica ce a invatat la o partenera care merita?

Si asta, da, de-aia mie mi se pare ciudat ca el s-a etichetat sau psihologul l-a etichetat, nu imi mai amintesc exact, egoist. Eu nu il vad deloc ca pe un om egoist, ci ca pe un om care isi doreste sa ii fie bine. Care om nu-si doreste asta? Dar cand primesti neconditionat iubirea cuiva, este extrem de benefic si se produc multe schimbari intr-o persoana cand simte iubirea neconditionata, oricat ne-ar placea sa ne bazam pe noi, avem nevoie sa fim valorizati si din exterior. Insa doar atunci cand aceasta vine de la o persoana pe care o placi, nu de la oricine, ca atunci nu mai valoreaza nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×