Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am citit ca oxitocina ne face mult mai indragostiti si contribuie la crearea abilitatilor sociale la oameni. Am gasit spray-uri nazale pe amazon cu oxitocina! Ar fi oare o metoda buna?

Sper ca asta e o gluma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate si psihologul ala stie si el ceva meserie... zic si eu.

poate ca bolile psihice chiar exista ... iar depresia poate ca nu se vindeca cu ceai de sunatoare si plimbari in natura

zic si eu ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca asta e o gluma.

 

Mhhh, eu cam o iau in considerare, costa 35 de euro pe amazon un flacon de oxitocina.

 

Am citit despre experimente cu soareci de sex feminin, carora li s-a administrat oxitocina, si au adoptat imediat un comportament adoptiv si incurajator fata de puii lor. De asemenea, exista experimente in care li s-a administrat copiilor cu autism oxitocina, iar acestia au devenit mult mai sociali. Exista si experimente cu barbati carora li s-a administrat oxitocina, iar acestia au devenit mult mai empatici.

Editat de XGeorge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca o persoana e retrasa si visatoare nu inseamna ca-i candidata la depresie, insa un psiholog poate s-o faca candidata perfecta, daca ii impuie capul cu prostii ce-o determina sa creada ca e gresit ca sa fii intr-un anumit fel si ca trebuie musai sa fii ca tot poporu', iar incercarea acelei persoane de a se comporta si a simti intr-un fel, fel pe care altii il cred potrivit pt. sine, ii poate aduce nemultumirea si in final depresia.


Mhhh, eu cam o iau in considerare, costa 35 de euro pe amazon un flacon de oxitocina.

 

Am citit despre experimente cu soareci de sex feminin, carora li s-a administrat oxitocina, si au adoptat imediat un comportament adoptiv si incurajator fata de puii lor. De asemenea, exista experimente in care li s-a administrat copiilor cu autism oxitocina, iar acestia au devenit mult mai sociali. Exista si experimente cu barbati carora li s-a administrat oxitocina, iar acestia au devenit mult mai empatici.

Da, am citit si eu despre asa ceva, dar ma indoiesc ca oxitocina folosita in experimentele respective e aceeasi cu cea vanduta pe net. Mai bine incerci sa o obtii pe alta cale, petrecandu-ti timpul liber cu persoane care-ti seamana, spre exemplu. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cum si-a dat psihologul seama care-s cauzele care stau la baza nefericirii tale si care sunt, dupa parerea lui, acele cauze? Si mai vad o contradictie, un om aplatizat nu are nici bucurii, dar nu are nici temeri, realizezi ca tu nu esti asa si e ciudat ca psihologul te-a etichetat drept aplatizat doar pt. ca nu te incadrezi in tiparul obisnuit, comun.

 

Cerinta mea la ultima sedinta a fost legata de lipsa energiei psihice si managementul ei, adica cu greu imi pot aduna energia psihica pentru a face ceva, pentru a intreprinde un proiect. In urma discutiei pe aceasta tema, mi-a spus ca am o personalitate de tip schizoid. Legat de aplatia sentimentala nu mi-a scos un cuvant. De altfel nu sunt 100% mapat pe tiparul tulburarii de comportament, dar manifest multe trasaturile pozitive si negative ale acestei tulburari.

 

Problemele mele relativ la psiholog, nu sunt neaparat de natura profesionala. Ma deranjeaza sentimentul legat de cronometrare, dureaza doar 45 de minute sedinta, si simt o presiune legata de timp; nu prea era incantat nici de doua sedinte pe saptamana pentru a-mi termina expunerea. Apoi ne-am vazut aproape doua luni de zile, in care doar am povestit eu, nu am vazut nici o masura de nivel activ, ca asta ar trebui facut. Si abia acum am reusit sa il fac sa inteleaga ca problema mea cea mai stringenta este legata de managementul energiei psihice. Ori eu sunt prea complicat, ori m-am complicat in expunere, ori nu stiu sa comunic, ori el nu isi da interesul cam deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce meserie ai? Toti avem frici ca poate nu suntem cei mai buni la locul de munca, poate clacam la un moment dat, si chiar o facem intr-o forma sau alta pentru ca suntem umani si ajungem sa ne plictisim de rutina, sa nu mai descoperim vreo placere deosebita de a continua. Dar printr-un concurs al imprejurarilor sau prin propria vointa trecem peste astfel de gânduri, schimbam ceva in optica pe care o avem sau schimbam job-ul. Uneori masuri radicale se impun, alteori continuam in virtutea inertiei, sau ceva ne face sa nu renuntam. Dar nu putem fi cei mai buni in toate domeniile, ne multumim cu ce avem si ceea ce suntem.

 

Nemultumirile tale se extind in toate planurile, poti sa ne spui ceva pozitiv despre viata ta? Poate nu e chiar asa de rea, si de fapt partenerele tale sunt prost alese, nici nu te poti indragosti de ele fiind relatii de umplutura. Probabil ca ar trebui sa tintesti mai sus in privinta asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce meserie ai? Toti avem frici ca poate nu suntem cei mai buni la locul de munca, poate clacam la un moment dat, si chiar o facem intr-o forma sau alta pentru ca suntem umani si ajungem sa ne plictisim de rutina, sa nu mai descoperim vreo placere deosebita de a continua. Dar printr-un concurs al imprejurarilor sau prin propria vointa trecem peste astfel de gânduri, schimbam ceva in optica pe care o avem sau schimbam job-ul. Uneori masuri radicale se impun, alteori continuam in virtutea inertiei, sau ceva ne face sa nu renuntam. Dar nu putem fi cei mai buni in toate domeniile, ne multumim cu ce avem si ceea ce suntem.

 

Nemultumirile tale se extind in toate planurile, poti sa ne spui ceva pozitiv despre viata ta? Poate nu e chiar asa de rea, si de fapt partenerele tale sunt prost alese, nici nu te poti indragosti de ele fiind relatii de umplutura. Probabil ca ar trebui sa tintesti mai sus in privinta asta.

Sunt cadru didactic. Oricum mi-am pus in minte ca in 5-6 sa demisionez. Asta ar fi o masura destul de radicala, care mi-ar schimba ceva in viata mea. Lucrez de 9 ani in acelasi loc.

 

Da, o chestie de care ma bucur, este ca sunt liber si ma pot bucura de aceasta libertate in cea mai mare parte, singura limitare a propriei libertati fiind cea de natura financiara.

Au fost, sunt constient de asta, ca au fost relatii de umplutura, doar pentru a nu fi singur. De altfel eu nu le-am invitat sa se mute la mine, ci m-am trezit ca ma viziteaza ca si cum ar locui la mine, si am zis, haide, sa vedem, poate o iesi ceva, doar ca dupa ceva timp, am realizat ca de fapt nu ne uneste nimic, si am renuntat sa mai investesc ceva si sa o rog sa paraseasca apartamentul meu.

Totusi sa nu ne departam prea mult de subiect ... ceva hinturi ca sa incerc un boosting pentru a remedia aplatizarea sentimentala !?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti un animal si invata sa iubesti si sa te lasi iubit neconditionat

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

XGeorge, gandesti foarte analitic, ca un programator. Care e relatia ta cu gandirea matematica, pragmatica, precisa?

Iti plac jocurile video, internetul, computerele?

Gandesti structurat o problema?

 

Cum ai ajuns cadru didactic, profesie ce necesita oarecare abilitati empatice si socializante?

Predai cumva vreo materie mai rece, mai cerebrala?
 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

XGeorge, gandesti foarte analitic, ca un programator. Care e relatia ta cu gandirea matematica, pragmatica, precisa?

Iti plac jocurile video, internetul, computerele?

Gandesti structurat o problema?

 

Cum ai ajuns cadru didactic, profesie ce necesita oarecare abilitati empatice si socializante?

Predai cumva vreo materie mai rece, mai cerebrala?

 

Pai sunt programator in timpul liber ... din leafa de profesor nu as putea trai. Sunt profesor doar pentru a avea o carte de munca, si acces la serviciile de sanatate, pensie si asa mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×