Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate ca nu este locul cel mai potrivit dar, este si acesta un necaz : lipsa oricaror feluri de sentimente, si mai ales lipsa sentimentului de dragoste. Mai pe romaneste singurele mele relatii cu o femeie au fost de natura strict sexuala.

 

Am inceput acest forum, intrucat dupa ceva timp de discutii cu psihologul, si mai ales cu mine insumi am constientizat ca am o personalitate schizoida. Cateva dintre trasaturile de baza ale personalitatii de tip schizoid:

 

- sunt persoane fara viata sociala, fara nici un prieten-confident, singurele persoane cu care se simt foarte apropiate sunt rudele de gradul 1 (in cazul meu cu mama mea).

- sunt persoane care mai degraba traiesc in lumea lor, "nemuritori si reci", fiind oarecum deconectati de realitate. In cazul meu traiesc mai degraba in viitor, decat in prezent.

- anhedonie (inabilitatea de a simti placere).

- avolitie (lipsa motivatiei si a perseverentei).

- pun pret foarte mare pe independenta si singuratate.

 

Subiectul pe care il propun, este ce masuri sa intreprind, pentru a reusi sa ies din aceasta aplatizare sentimentala? Cum sa schimb personalitatea mea foarte egocentrica si egoista ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acest moment ai o relatie stabila?

Daca da, ai putea experimenta sa iti rasfeti partenera, sa susciti in ea sentimente de placere, recunostinta, bucurie, samd.

Sa te focalizezi pe ea, ca sa te uiti de tine.

Sa cauti sa o faci fericita, astfel incat sa-ti creasca si tie senzatiile, vazand-o pe ea ca infloreste.

Esti egocentric, asa ca pune mai sus binele celuilalt si abia apoi sa te simti si tu bine.

Poate vei simti mai intens experientele cu ea si te vei atasa de ea.

 

Sau poti sa iei suplimente sau medicamente care sa-ti amplifice neurotransmitatorii sentimentelor.

Editat de tadayo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa voluntariat.

Incepe de acolo.

Dar ai grija, e important ca activitatea sa implice contactul direct cu oamenii.

Cati ani ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti merge cu partenera in calatorii, pentru ca intr-un mediu nou toate experientele par altfel.

Sau sa iesi mai mult in oras, cu prieteni, la concerte, discutii, hobbyuri noi.

 

De la o varsta (35 de ani-40) exista o oarecare aplatizare emotionala la toti oamenii. Depinde cum o iei, te poti lasa afectat, dus de ea, sau poti sa o combati prin experiente noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa faci lucruri surprinzatoare, sa iesi din rutina, descopera-te ca si când nu ai fi trait pana acum. Priveste lumea cu ochi de copil si incerca sa cauti sa iti oferi bucurii cat mai marunte. Ar trebui sa reinveti sa simti si incepe cu simplitatea. Orice se poate obtine cu mintea si daca iti doresti cu adevarat si iti faci dintr-un tel un mod de viata. dar daca nu asta vrei si doar te plagi, nu o sa ajungi prea departe pe acest drum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa voluntariat.

Incepe de acolo.

Dar ai grija, e important ca activitatea sa implice contactul direct cu oamenii.

Cati ani ai?

33 de ani :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acest moment ai o relatie stabila?

Daca da, ai putea experimenta sa iti rasfeti partenera, sa susciti in ea sentimente de placere, recunostinta, bucurie, samd.

Sa te focalizezi pe ea, ca sa te uiti de tine.

Sa cauti sa o faci fericita, astfel incat sa-ti creasca si tie senzatiile, vazand-o pe ea ca infloreste.

Esti egocentric, asa ca pune mai sus binele celuilalt si abia apoi sa te simti si tu bine.

Poate vei simti mai intens experientele cu ea si te vei atasa de ea.

 

Sau poti sa iei suplimente sau medicamente care sa-ti amplifice neurotransmitatorii sentimentelor.

Nu am avut nici un fel de relatie stabila cu nici o femeie. Au fost in peste 70% din cazuri sexdate-uri de tipul one night standing, 20% relatii de tipul fuck-buddy, si mi s-a mai intamplat sa ma "trezesc" cu femei care s-au mutat la mine in casa pentru perioade mai lungi de timp, de pilda cu ultima am locuit impreuna din februarie pana la mijlocul lui mai. Cu ultima pastrez relatii destul de bune, dar am rugat-o sa se mute de la mine si s-a mutat, intrucat din pacate nu prea eram compatibili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×