Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Ce inseamna pentru voi un om singur?

Postări Recomandate

2 minutes ago, Amarena said:

Vârsta contează, are dreptate. Nu degeaba se spune "bătrânețe, haine grele". Dacă mai ești și singur... 

De acord cu asta, dar sentimentul (interior) de singuratate poate sa il aiba si daca un copil/nepot etc locuieste cu el si il ajuta in toate activitatile zilnice.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca singuratatea este de doua feluri: singuratatea pasagera, si singuratatea ca stare de spirit.

Omul este o fiinta sociala, iar singuratatea nu o vad decat ca pe o stare de spirit, sau o singuratate asumata de tip pustnic.

Inteleg ca nu discutam aici despre naufragiati pe cate o insula pustie.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, King1 said:

De acord cu asta, dar sentimentul (interior) de singuratate poate sa il aiba si daca un copil/nepot etc locuieste cu el si il ajuta in toate activitatile zilnice.

Dacă este un om care nu și-a trăit viața cum ar fi vrut, care nu a fost fericit, care nu a făcut pace cu trecutul, la bătrânețe va fi copleșit de regrete și, dacă nu va avea lângă el un partener cu care să aibă o relație ok, se va simți singur în orice altă combinație, da.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, adal* said:

singuratatea pasagera.

Singurătatea pasageră este o stare de fapt, nu de spirit. :P Secretul stă în ce faci cu ea, ți-o legi de gât ca pe o piatră de moară, sau o iei la braț și îi zici "tu". 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singuratatea existentiala apare atunci cand apare evolutia spirituala accentuata si din ce in ce mai greu gasesti oameni care sa te poata cuprinde.

La unii se intampla mai repede, la altii mai tarziu, la altii niciodata. 

Eu o numesc pretul cunoasterii. Cunoasterea este o povara greu de gestionat. Dar macar stii de ce si pentru ce se intampla. Si te bucuri de un infinit de ori mai mult cand, pentru o clipa sau mai multe, comunici cu adevarat cu unii oameni asemanatori tie, fara sa trebuiasca sa te traduci.

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 ore, King1 a spus:

Oare? Nu stiu ce sa zic. Nu m-am simtit niciodata singur, si asta in conditiile in care in mare parte a timpului prefer sa fiu doar eu cu mine.

Scuze, nu am formulat bine.   Voiam sa spun ca pana esti tanar si in floarea varstei, n-ai traba cu singuratatea!!!   

Chiar daca locuiesti singur, nu este efectul la fel ca si dupa o viata traita deja in compania cuiva sau in familie.     Nu stiu cum se intampla dar la multi prietenii mor inainte, sau-si pierd mintile si nu mai functioneaza.  Este si in cazul meu, cu 25 de ani in urma aveam o turma in jurul meu, acum nimeni.   Covid este devina pentru ultimii ani, dar cand nici in comunitatea mea nu mai sint recunoscuta de persoane mai tinere ca mine cu care radeam si dansam 2 decade ... se uitau la mine parca am coborat din ceruri pe o liana  :surrender:

Eu nu cad in depresie pentru asta, nu-s din mamaliga, dar ma gandesc unde-i problema, desigur nu la mine, dar ce a provocat uitarea la mai tinerii ca mine?   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu in afara de iubita nu am simtit niciodata nevoia de vreun om. De ce ai vrea sa fii in preajma vreunui om ? Toti oamenii sunt criminali, traiesc fiecare zi cu dorul sangelui, fantezeaza cum si-ar omori vecinul daca ar disparea legile care sa il bage la inchisoare. Asa ca de ce ar vrea cineva sa aiba ceva de a face cu astfel de fiinte grotesti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde stai tu, dar vecinii mei nu sint criminali cu sange rece!!!  Majoritatea sint doctori iesiti la pensie din California sau alt Stat chiar si din Canada.    Decand se lucreaza de acasa la computer cine a vrut a coborat si din Statele Nordice de la geruri de 6 luni din an, aici la soare, azi am avut peste zi 28*C si se tine un Turnament de Golf al Celebritatilor, de plictiseala  :o:

In zona mea doar cersetorii sint nedoriti, mai nou niste romani din Canada canta la vioara in fata Aprozarului BIO si intr-o zi aveau in mana scris pe o cutie de carton ca din cauza lui Ceausescu a trebuit sa fuga ... si n-au bani de chirie.   Fac un concert acolo in parcare ca se aude departe,  lumea reclama la politie si lipsesc doar cateva zile.   Sint tineri sub 30 de ani.   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×