Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Ce inseamna pentru voi un om singur?

Postări Recomandate

Acum 2 ore, Stu' a spus:

 

Oare oamenii mai singuratici trec mai usor prin pandemia asta nenorocita?

 

Eu toata viata am trait in autocarantina, dar nu stiam ca ii zice asa. Pentru mine nu s-a schimbat nimic. Mai mult, acum sunt cu constiinta linistita ca nu mai deranjeaza nimeni cu iesitul in oras, nu mai acuza prietenii ca sunt singuratic/introvert/asocial/neprietenos. Fumez o tigara imaginara, beau o zmeurata reala, citesc operele complete ale autorilor preferati in ordine cronologica, surfez pe net dupa meme si poze de arta, ascult muzica sublima, imi completez carentele din cultura generala, vad filmele pe care le-am ratat la vremea lor, si chiar am atins fericirea neintrerupta in ultima vreme, ceea ce ma uimeste. Multi singuratici au zis ca pentru ei nu s-a schimbat nimic. Dar e greu pentru sociali, o cred.

Nevoia de aer curat mi-o satisfac plimbandu-ma des in padurea intinsa de langa locuinta, e la cateva minute de mine. Mai fac miscare dansand dupa videouri ce te baga in transa. Eu cred ca multi sociali abia acum isi vad launtrul, cu bune si cu defecte, pentru ca izolarea ii obliga sa se vada asa cum sunt. Nu si-au facut autoanaliza pana acum, e naspa la varsta asta. 

Cei care o iau razna in casa ar trebui sa danseze cu toata familia pe ritmuri din astea, si sa inceapa sa se observe in sine, sa constientizeze ce e de constientizat. Daca nu acum, atunci cand? 

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Postarea de mai sus credeam ca o sa fie un mesaj de inveselit, am primit de la cineva din Europa, doar am tradus textul.  Nu voiam sa ofend pe nimeni, eu n-am stiut de restrictii din astea ca in State n-au fost si nu se poate face asa ceva.   Fiind mare teritoriul n-ar fi deajuns nici aliotmanul lui Suliman pasa sa patruleze pe jos doar Statele Unite din continentele Americane.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 17.04.2014 la 10:41, Stu' a spus:

Plecand de la afirmatia unui coleg forumist, care sustine ca toti oamenii sunt singuri, as vrea sa va intreb si eu ce inseamna pentru voi un om singur.

Posibil sa fie o tematica mai complexa, dar nu as vrea sa o dau musai in filosofie. Pareri simple caut, atat.

 

Prin urmare, considerati ca toti oamenii sunt singuri? Si daca da, considerati ca ei sunt singuri in toate situatiile din viata si la orice ora?

Nu exista totusi diferenta intre 'singur' si sa zicem, 'izolat'?

 

Definitia din DEX a singuratatii:

 

SINGURĂTÁTE, (2) singurătăți, s. f. 1. Faptul de a fi singur (1); starea celui care trăiește singuratic (1); spec. izolare morală. 2. Loc retras pe unde oamenii nu umblă deloc sau trec foarte rar; loc pustiu, lipsit de oameni (și de animale); pustietate; p. ext. izolare. — Singur + suf. -ătate.

In definitia DEX, apar 2 cuvine: faptul si starea.

Faptul de a fi singur, e una; starea de a fi singur, e cu totul altceva.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trăiesc de unul singur, dar probabil așa-zisa mea charismă nu mă împiedică să întrerup total interacțiunile cu ființele umane.

Editat de Ciocârlan
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mummified body of Italian woman found two years after death       "loneliness personified" 

https://www.theguardian.com/world/2022/feb/08/italian-woman-found-dead-seated-at-table-mummified-state

“The mystery of Marinella’s invisible life behind the closed gate of her cottage teaches us a terrible lesson,” the Messaggero newspaper said. “The real sadness is not that the others did not notice her death. It is that they did not realise Marinella Beretta was alive.”

*Nimic mai trist sa fie gasit o femeie moarta de peste 2 ani si nimeni nu a cautat-o!!!   Daca nu erau vanturile puternice din Nordul Italiei care au smuls pomi batrani din pamant in gradina femeii, nu suna nimeni politia.  Asa au aflat ca era o femeie mumificata care statea la masa ... "singuratatea personificata" sau Unitatea de Masura al singuratatii in societatea de azi.  Tristetea reala insa este si mai grava problema, ca NIMENI n-a realizat ca Marinella A FOST in viata ... candva!!! 

Aici ne duce gandul la intrebarea: - Oare ce ne asteapta pe noi la batrinete?   Varsta de 70 de ani inca nu ne califica in acea catagorie, cel putin in USA?*

      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Queen Elizabeth Uses Late Husband Prince Phillip’s Cane at Jubilee Event https://www.msn.com/en-xl/lifestyle/celebs/queen-elizabeth-uses-late-husband-prince-philips-cane-at-jubilee-event/ar-AATD6tH

Since his death, Queen Elizabeth has been open about her grief over losing her husband of 74 years.

The monarch, 95, attended a private event at her Sandringham Estate on Saturday, February 5, carrying a cane that Prince Philip used prior to his death. 

*La orice nivel sau rang in viata asta, e grea singuratatea!!!*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un om singur e un om care nu are alte persoane in jur (am putea extinde chiar la fiinte - unii nu se simt singuri daca au un animal de companie, de pilda).

Asta e singura definitie.

A fi singur nu e egal cu a te simti singur, care reprezinta ceva strict subiectiv, pentru care nu prezinta relavanta daca ai alte persoane/animale in jur (poti sa te simti singur si cu 10 persoane langa tine, dar cu care nu poti rezona la niciun nivel).

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, King1 a spus:

A fi singur nu e egal cu a te simti singur, ...

Asta pana esti in floarea varstei este valabil numai!!!   Mai incolo in viata se schimba totul, vei experimenta si tu la randul tau, dar mai ai timp.  Filozofia nu se materializeaza niciodata, ramane un concept izolat, imaginar in mintea ganditorilor celebri.    Viata are foarte multe aspecte.    

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 hours ago, The Unknown said:

Asta pana esti in floarea varstei este valabil numai!!! 

Oare? Nu stiu ce sa zic. Nu m-am simtit niciodata singur, si asta in conditiile in care in mare parte a timpului prefer sa fiu doar eu cu mine.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×