Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Cum sa nu ne lasam intimidati la locul de munca

Postări Recomandate

A aplana un conflict nu inseamna ca te lasi victima.

 

 

måråie si tu la el daca se da la tine

 

eu acu 2 zile am avut o mica partida cu o sefa. am vazut-o cum favorizeaza o colega si nu e prima data cand altii au de lucrat mai mult/ mai intens pe aceeasi bani ca si colega favorizata. cand am confruntat-o a zis ca mi se pare, i-am spus clar ca nu e doar opinia mea si ca e cazul sa o lase mai moale. a marait si mai tare si a ridicat glasul la mine aiurea. i-am zis pe acelasi ton ca daca e nervoasa poate sa dea o tura si sa vb cu mine cand e calma. am iesit de la ea din birou si 15 min mai tarziu a venit si si-a cerut scuze pt ca a ridicat tonul si ca a fost bitch, ca atare si eu am zis 'sorry'. ca sa-i arat ca favorizeaza am intarziat la munca folosind aceeasi scuza ca si colega respectiva si a spus ca nu e 'cool' si ca vb cu colega.

 

nu urmeaza repercursiuni, nu ne uitam urat una la alta, nu ne vb de rau, am lasat in urma si am deschis pagina noua.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stupid me, tu ai lucrat in occident sa vezi diferenta?

 

Nimeni nu trebuie sa inghita toanele si umorile si nervii nimanui. Abia de acolo incepe echipa, placerea de a lucra, motivatia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eiiiii...daca ati sti cum se cearta unii ingineri nemti la sedinte...pff

Unde e pasiune , imposibil sa nu iasa scantei.

 

 

E totusi o diferenta intre discutii aprinse in schimburile de opinii pe subiecte legate de munca si vorbitul de sus in jos a unui sef cu angajatii sau refularile. Intr-o atmosfera de servici civilizata si sanatoasa, a fi sef nu implica lipsa de respect pentru angajati doar pentru ca pozitia unuia e mai inalta. In primul rand trebuie sa ne respectam ca oameni dincolo de functie. Doar pentru ca cineva e spalator de vase intr-un restaurant si nu are calificarea si statutul managerului asta nu inseamna ca managerul are dezlegare sa se ratoie la el sau sa-i vorbeasca in mod condescendent. Daca vrei respect conduce prin exemplu indiferent ca esti CEO sau portarul de la intrare. Daca spalatorul de vase nu-si ia serviciul in serios atunci poate fi concediat pe bun motiv dar nu e obligat sa suporte abuz din partea angajatorului. Il chemi in birou, ii explici ca nu esti multumit de serviciul pe care ti-l presteaza si ii ceri sa remedieze situatia, clam si civilizat. Daca situatia continua ii dai notificare ca va fi concediat si cu asta basta. Profesional.

Bai, faceti ce faceti si tot pe biata Romania blamati.

 

 

Stai linistita ca nu numai in Romania exista asemenea dinamica intre sefi si angajati.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara foc nu iese fum. Desi nu cunosc atmosfera din domeniul muncii din alte tari, clar o stiu pe cea din Romania si cu siguranta nu exista colegialitate pe verticala! Ma refer la mediile si zonele unde n-au patruns aceste idei relaxate in relatiile sef-subaltern. Inca se merge pe principiul comunist de a comanda, de a umili, de a impune prin intimidare, fara argumente, fara intelegere, cu raceala si superioritate si desigur sa nu uitam favoritismele care se pare ca sunt cam...generalizate. Poate or avea si sefii astia dreptate, poare romanul nu stie decat de frica, poate are impresia ca daca-i vorbesti frumos, cu intelegere, esti slab si cauta sa profite. Sau poate ca unii pur si simplu sufera de...sefie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stupid me, tu ai lucrat in occident sa vezi diferenta?

 

Da.

Si in Franta si in Germania.

In domeniu.

 

Chiar stiu o nemtoaica care a ajuns la psiholog din cauza sefului. Mai stiu un workaholic din Nurnberg si sa nu va povestesc despre intrigile si barfele francezilor. Mai ales a celor din sud.

Eu vad treburile in modul urmator: oricat ne e de greu sa recunoastem, seful are mai multe responsabilitati decat tine si de multe ori raspunde pentru greselile tale. Tu in schimb, nu raspunzi pentru greselile lui. In general are mai multa experienta si pana la urma daca e vorba sa te sustina in fata comisiei de conducere, tot el trebuie sa o faca.

In plus, are dificila datorie sa impace pe toata lumea atata cat poate. Pentru asta iti trebuie nervi tari si uneori da, dai pe din afara.

 

Sunt de acord cu Paul Brahtl care spune ca e bine ca atunci cand nu poti sa iti respecti seful si el nu te respecta pe tine- sa pleci cat de repede poti in alta parte. Eu am hotarat demult ca niciodata nu am sa stau sa suport un sef pentru care nu am o minima admiratie macar. De la un astfel de om nu as avea ce sa invat, nu?

 

Nu sunt de acord cu cei care spun sa 'marai' si tu la sef sau sa 'iti marchezi teritoriul mai bine' si stiti de ce? Pentru ca eu NU trebuie sa ma comport ca si altii, eu am verticalitatea mea si ma comport asa cum consider eu ca ma reprezinta. Nu vreau sa 'marai' la colegi, vreau sa ma inteleg cu ei si sa le arat ca imi pasa de parerea lor, chiar si atunci cand gresesc. Nu caut sa ii sfidez, pentru ca asta creeaza o distanta intre noi si face mai apasator mediul in care si EU lucrez zi de zi. Am patit-o si pe asta si efectiv aerul devine sufocant.

 

 

Un angajat si un profesionist ar trebui sa se impuna in special prin munca pe care o depune si prin calitatea de care da dovada. Nu poti sa ai eficienta buna la un job, daca nu te implici. Daca nu iti pasa decat sa fii lasat in pace sa iti faci treaba.

 

Cat despre 'pile', noi am patit-o. Azi a venit un angajat si dupa un training de 2 luni ne-a lasat. Astfel, am intarziat deschiderea unui nou departament cu 4 luni. Uneori, nu poti sa risti, Pe pozitiile importante dincolo nu se angajeaza fara recomandari.

Cand lucram cu studentii la un laborator, unul a venit si mi-a spus ca degeaba se straduieste sa fie bun, ca fara pile nu il angajeaza nimeni. Eu i-am spus ca daca e foarte bun, va fi greu sa nu il angajeze cineva, pentru ca doar cu pilosi firma se duce de rapa.

 

Pana la urma nu e firma ta si daca patronul nu te vrea in afacerea lui, are tot dreptul sa considere ca nu esti destul de bun pentru el. Are dreptul sa isi aleaga clientela, cum ar veni. Nu are?

Daca esti bun insa, la inceput demonstrezi ca firma are nevoie de tine iar apoi..ehe..apoi trebuie sa iti demonstreze firma ca ai tu nevoie de ea.

Altfel, iti deschizi singur o firma. Dar nu e asa de usor sa o administrezi. De deschis e usor.

 

Cand am fost la interviul pentru jobul actual mi s-a spus clar (de atunci il admir pe sefu'):

Nu e suficient sa fii bun la mine in echipa. E necesar sa te integrezi in echipa.

 

Nu e fair enough?

Apar probleme si la noi, ca in familie. Nu mergem insa sa le rezolvam in alta parte. Incercam si ne straduim si ne DORIM sa le rezolvam intre noi.

 

Stai linistita ca nu numai in Romania exista asemenea dinamica intre sefi si angajati.

Eu stau. Nu ma agit.

Problema e ca altii au mereu tendinta sa improaste cu noroi in tara mea si cand o fac pe nedrept, e firesc sa nu fiu de acord cu ei.

Just ce ai spus si o stiu si din proprie experienta. Caci tocmai de aia am vrut si mi-am cautat experientele alea, sa raman in tara pentru ca decid, nu pentru ca nu am de ales.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la noi merge maraitul. o data pe luna ne intalnim intr-o pizzerie unde inchiriem o camera numai pt noi, comandam mancare si bauturi non-alcoolice si fiecare poate sa maraie cat il tin plamanii. primul care maraie este seful, apoi noi. uneori maraim numai catre sef. alte dato ne sfasiem intre noi. insa cand suntem gata cu maraitul si spusul ofului, cand ne-am luat piatra de pe inima si am zis TOT ce era de zis, ne luam bere si lasam in urma tot ce s-a intamplat. pt noi asta e o terapie si gandind ca am aceeasi echipa ca si acum 5 ani, zic eu ca facem bine ce facem. a 2-a zi la munca nu se mai maraie pe aceleasi teme. daca nu am marai noi am fi f stresati, sa nu iti imaginezi ca urlam ca-n padure unii la altii, insa spunem atunci si acolo care e buba. iar spiritele se mai incing si vocile se mai ridica, asta pt ca toti suntem f angajati in ceea ce facem.

 

am cei mai misto colegi, ies cu ei, vin la petreceri, mergem ici si colo (si nu organizat de munca), deci pt noi treaba cu maraitul e buna.

Editat de Ampera
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Mai stiu care fac asa.

Eu insa prefer sa nu ma implic prea tare. Vrei nu vrei, ajungi sa depinzi emotional de echipa in care lucrezi si asta sa iti influenteze pe viitor decizia de a pleca din firma...pentru ceva mai bun pentru tine.

Unii nici nu realizeaza cat de tare ii poate influenta asta.

 

Ziceam de colegii foarte buni trecuti de 40 de ani care in alta parte ar castiga mai mult...

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu insa prefer sa nu ma implic prea tare.

 

la noi nu rezista aia care nu se implica emotional. suntem toti f temperamentali si nu ne poate suporta oricine. fiecare are pasarica lui, felul lui ciudat si cred ca fiecare are de adus ceva la masa. am avut ici si colo colegi care dupa 3 luni si-au luat talpasita, erau f relaxati, erau f nepasatori. noi lucram intr-un tempo nebun uneori, si unde e tempo nebun e si stres, nu toti il suporta.

eu am plecat din echipa asta cam 1 an pt un job mai bine platit. am rezistat un an in mediul ala ...mort. asa era de plictisitor, atat de neinteresant si nu avea pic de viata mediul unde lucram, incat am decis sa vin pe bani mai putini unde sunt acum. aici trec orele/zilele ca nebunele, nici nu stim unde zboara timpul. pt mine e teribil de important sa am un job unde sa nu ma plictisesc si sa nu ma uit la ceas mereu.

Editat de Ampera
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine e teribil de important sa progresez mereu. Nu as suporta ideea sa ma plafonez.

Mai degraba pentru asta, nu pentru bani, as merge in alta parte..oricat de dragi mi-ar fi si mie nebunii din echipa mea.

 

Oameni frumosi sunt peste tot, mai ales daca te straduiesti putin sa ii deschizi. Mie mi se spune constant ca am destins atmosfera de aici. Inainte erau ff multe certuri si momente de tacere prelungita, dupa meciuri.

 

Ma implic oricum, dar cat pot, ma feresc..pentru ca pana la urma familia si viata si visurile tale raman pe primul loc si e mai usor si mai confortabil sa ramai in acelasi loc, dar nu neaparat mai bine pentru dezvoltarea si libertatea ta.

 

Supraspecializarea la mine in domeniu e si tricky.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea din titlu era: cum sa nu ne mai lasam intimidati la locul de munca?

Eu raspund: in primul rand, de ce te lasi tu intimidat? Pentru ca ai o teama? Sau mai multe? Ai puncte slabe? De ce iti pasa, cand ar putea sa nu-ti pese? A fi intimidat inseamna a-ti fi frica. E ca si la animale. Mereu se stabileste o ierarhie sociala in grup. Prin maraituri si urlete, prin infoieri si impaunari, prin aratarea coltilor, membrii grupului mereu cauta sa se domine, sa avanseze cu un grad in ierarhie, deasupra celor slabi, pentru ca asta inseamna mai multe resurse, acces la apa, teritoriu, odihna, sex, despaduchere, tonus bun, acceptare nu rejectie, mancare, protectie, a fi mai la mijloc cand pradatorii ataca.

 

Cine nu poate arata coltii pentru ca i e frica arata curul. Asta inseamna ca se supune (e disponibil sa faca sex din submisiune).

Sau sta cuminte pe jos, scheunand ca un pui (arata ca nu e agresiv ca un adult potential rival).

Sau cum cere crestinismul, intoarce obrazul.

 

Sunt semne de supunere, asa cum urlatul fara rost la sef e semn de agresivitate (ce, mah, vrei cumva in inconstient sa ma sabotezi, sa-mi iei functia? ti-arat eu tie, te mananc cu matze cu tot!)

 

Exact asa e si la oameni. De fapt sefii nu urla pentru ca merge prost treaba (ca daca asa ar fi, ar rezolva problemele reale prin abilitati reale de leader). Ei urla ca sa-si marcheze teritoriul si pozitia sociala inalta.

 

Insa in grupul social animal nu exista doar dinamica marait-scheunat. Exista si o colaborare, care aduce coeziune grupului si avantaje pentru toti. Un grup in care se colaboreaza are mai multe sanse de supravietuire decat unul in care toti sunt competitori.

Colaborarea poate suprapune planul maraitului.

 

Daca vrei sa nu te lasi intimidat, atunci nu mai scheuna, nu-ti mai arata dosul umflat si inrosit, gata de penetrare.

Atunci arati semnele care arata colaborarea. Asta inseamna la oameni asertivitate, demnitate, forta interioara. Urlatul sefului nu te mai atinge atunci, caci tu functionezi pe alt plan. Arati ca esti disponibil pentru a-ti oferi serviciile grupului, de pe pozitia ta intermediara in cadrul ierarhiei, atragand avantaje pentru toti. Iar la scheunat nu functionezi, si gata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×