Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Cum sa nu ne lasam intimidati la locul de munca

Postări Recomandate

 

M-ar interesa ca aici sa fie locul in care sa discutam despre:

-cum sa imbunatatim relatiile colegiale

 

 

 

- nu pleca de la job pana nu discuti care e problema, asta in caz ca exista o problema

- nu vb colegii de rau si nu barfi. daca ai o problema cu un coleg, inati discuti si incerci sa rezolvi cu el, daca nu merge vb cu seful.

- cunoaste-ti colegii si in afara locului de munca. o iesire la bere o data pe luna imbunatateste relatia colegiala, va apropie.

 

M-ar interesa ca aici sa fie locul in care sa discutam despre:

 

-cum sa nu ne lasam intimidati

 

intimidat de ce? de sarcini ce ne depasesc? cerem ajutor

de sef? sefii sunt precum cainii, daca miros frica o sa te muste. seful nu este stapanul tau si tu prestezi o munca pt el. nimeni nu e de neinlocuit, nici seful si nici angajatul. sefii au si ei la randul lor sefi, unde se poate duce problema daca asta nu se rezolva intern

 

M-ar interesa ca aici sa fie locul in care sa discutam despre:

 

-cum sa reducem stresul la locul de munca

 

 

stresul apare cand luam mai multa munca decat putem face. cand incepem cu multi taskcuri incepem sa ne stresam.

 

mult si prost nu e ok, putin si bun e acceptabil. trebuie inteles ca oamenii au diferit tempo de munca si nu putem sa-i facem pe toti sa danseze in ritmul nostru.

 

M-ar interesa ca aici sa fie locul in care sa discutam despre:

 

-cum sa ne organizam mai bine task-urile

-cum sa ne organizam biroul pentru a ne usura existenta si mediul

 

 

listele TO DO sunt un must! scrii de ai de facut pt urmatoare zi, urmatoarea intalnire, urmatoarea saptamana. fiecare task se noteaza si se taie de pe lista imediat ce e rezolvata treaba.

 

 

M-ar interesa ca aici sa fie locul in care sa discutam despre:

 

 

-cum sa facem fata greselilor

-cum sa trecem mai usor peste unele esecuri

 

toti gresim. insa nu toti stim sa recunoastem si sa acceptam asta. o greseala recunoscuta si acceptata e una mai usor digerata.

 

'ups, am gresit. am invatat ceva, o sa fiu ceva mai 'treaz' data viitoare'

Nu prea cred ca exista un topic despre atitudinea si evolutia la locul de munca.

 

M-ar interesa ca aici sa fie locul in care sa discutam despre:

 

-cum sa prezentam unele sugestii mai indraznete

 

-cum sa ne dezvoltam continuu dpdv profesional, chiar daca jobul implica o activitate mai 'limitata'

 

 

 

ideile de orice natura sunt bine-venite. la final seful decide daca sunt bune sau nu. rele sau nu, un angajat care vine cu idei(indiferent de cum sunt ele) e un angajat care prezinta interes pt jobul sau. angajament si interes e ceea ce vrea seful

 

M-ar interesa ca aici sa fie locul in care sa discutam despre:

 

 

-cum sa evitam conflictele care incep sa mocneasca

 

 

 

nu lasi sa mocneasca nimic. atunci si acolo o rezolvi. altfel tragi dupa tine stres, situatia si atmosfera nasoala la munca si poate si acasa. tragi persoana, persoanele de maneca si vb cu ele.

 

M-ar interesa ca aici sa fie locul in care sa discutam despre:

 

 

ps: incep eu prin a va intreba cum sa nu va lasati intimidati in fata sefului, care tuna si fulgera mai ales atunci cand altii au gresit, incercand sa puna presiune si pe tine ca sa se scoata el si sa sa scoata intreaga echipa mai repede din 'rahat'... smile.png

 

 

daca lucrezi in echipa vina se imparte. si cand merge bine, si cand merge rau.

daca lucrezi individual, sefului i se explica cum ca nu esti de vina. daca nu intelege si seful ala are si el un sef, se vor raporta cele intamplate sefului mare. nu stai si iti asumi responsabilitati gratuite din motive de..frica. ii si poti spune 'am sa discut cu seful mare si ii voi prezenta situatia, consider ca ai gresit'

 

 

 

multe conflicte de munca intre angajati si sefi sunt rezolvate cand esti organizat intr-un sindicat. adevarat, vorbesc de situatia mea, dar probabil ca sunt sindicate de munca si in romania.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe tehnici pentru a putea rezista intr-un loc de munca dificil. In general, ele sunt tehnici de asertivitate, de comunicare clara.

Un subaltern asertiv spune concis si calm: "Nu e nevoie sa strigi, inteleg mult mai bine cand mi se vorbeste pe un ton linistit".

Si o tot repeta, reformuland ideea asta de baza, la orice zice seful iritat.

Repeta asta pana ce se face inteles. Se numeste tehnica discului zgariat. :)

 

Si mai sunt si altele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au! Seful meu ar crapa sa ii repet continuu ca nu e nevoie sa se agite.

Incepe si se supara el ca pe nimeni nu il doare de echipa, de viitorul firmei, ca numai el e singur cand e de rau.

E ffffff vulpoi.

:)))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au! Seful meu ar crapa sa ii repet continuu ca nu e nevoie sa se agite.

Eu la genul asta de sef ii zic "seful activist", pentru au convingerea ca principala calitate a sefului este sa urle si sa se agite. In mintea lor cica asta "mobilizeaza" echipa si le asigura lor postura de autoritate. Nimic mai fals.

Ce faci? Depinde de situatie si de temperamentul tau. Eu in general nu ripostez daca nu sunt atacat. Daca seful urla doar ca sa-si dea importanta, il las sa se racoreasca. Daca urla si ma acuza pe nedrept, ii raspund in acelasi registru vocal. Altfel o sa ramana cu convingerea ca am fost vinovat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca urla si ma acuza pe nedrept, ii raspund in acelasi registru vocal. Altfel o sa ramana cu convingerea ca am fost vinovat.

Ooooo

Nu prea indrazneste seful sa ma acuze pe nedrept, iar daca o face, apoi nu mai vorbeste cu mine 2 zile, asa urat fac eu smile.png)) - fara sa ridic vocea, though. Insa ajunge sa imi spuna 'Sa nu ma bati!'

Ii accept multe si nu ma lezez usor, dar am o limita - sa nu indrazneasca sa ma acuze pe nedrept. In general verifica prin 2 3 modalitati cand vine sa imi zica : 'Cred ca ai gresit aici'. Si o face cu emotii in glas.

 

O fi tipul de sef comunist, desi e destul de tanar. Are sub 50 de ani. Sau 50, nici nu stiu exact.

Totusi nu stiu ce sa spun, e destul de intelegator. Adica, cand gresim, nu ne taie si nu ne spanzura. Doar se agita ca un motor in gol si este extrem de repezit si face mai multe greseli. De aceea mai mult ne incurca decat ne ajuta in solutionarea situatiei de criza.

Ma gandeam ca ar fi interesant sa abordez situatia astfel incat sa il linistesc si sa ne asculte mai mult DIN ACEL MOMENT, decat sa se agite si sa se repezeasca...aia ma intereseaza de fapt, caci nu vreau sa imi 'marchez teritoriul' doar de amorul artei.

 

Asa m-am gandit si eu pana acum, sa il las sa se racoreasca..rezolva o problema, dar nu si ultima chestiune mentionata mai sus.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

1. de sef? sefii sunt precum cainii, daca miros frica o sa te muste.

2. mult si prost nu e ok, putin si bun e acceptabil. trebuie inteles ca oamenii au diferit tempo de munca si nu putem sa-i facem pe toti sa danseze in ritmul nostru.

3. 'ups, am gresit. am invatat ceva, o sa fiu ceva mai 'treaz' data viitoare'

4. nu lasi sa mocneasca nimic. atunci si acolo o rezolvi. altfel tragi dupa tine stres, situatia si atmosfera nasoala la munca si poate si acasa. tragi persoana, persoanele de maneca si vb cu ele.

5. ii si poti spune 'am sa discut cu seful mare si ii voi prezenta situatia, consider ca ai gresit'

 

1. Nu e vorba de frica. Adica, poate ca la unii e vorba de frica. Ok, insa nu poate sa nu iti mai fie frica doar ca sa nu te miroasa seful. Ar fi interesant sa dezvolti CUM sa faci sa nu te mai temi de sef sau de ce o sa zica sefu'.

2. Pai, uneori cand poate unul nu e suficient de rapid, mai mult incurca decat ajuta. Cel putin la noi. Cred ca e bine sa tragi de el sa vezi cat poate la nivel mediu (nu doar cu hei-rupul) si daca nu poate.....asta e, il inlocuiesti sau ii schimbi pozitia.

Interesant e sa discutam cum sa abordam o astfel de atentionare (ca e cazul sa lucreze mai eficient, mai repede) fara sa sune a amenintare sau a batjocura sau a aroganta.

3. UUUUPS cucu, daca uuups-ul ala costa firma 10.000 Eu la nivel de stoc sau 5 zile intarziere.

4. O rezolvi, o rezolvi. Da' cum?

5. Nu stiu daca ti-ai dori sa lucrezi cu un sef a carui autoritate i-ai subminat-o cand ai dus un conflict mai sus sus decat poate ca era cazul. In general, te cheama seful mare la el, nu mergi tu sa parasti pe altul la el. Nu stiu, eu asa vad problema. Intr-o echipa, rufele se spala in echipa...nu asa ar trebui sa fie?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu e vorba de frica. Adica, poate ca la unii e vorba de frica. Ok, insa nu poate sa nu iti mai fie frica doar ca sa nu te miroasa seful. Ar fi interesant sa dezvolti CUM sa faci sa nu te mai temi de sef sau de ce o sa zica sefu'.

Cum faci? Constientizezi ca atat timp cat iti faci bine treaba, nici un sef nu are ce sa-ti faca. Decat sa traiesti cu un astfel de stres, mai bine iti cauti alt loc de munca.

 

3. UUUUPS cucu, daca uuups-ul ala costa firma 10.000 Eu la nivel de stoc sau 5 zile intarziere.

In cazul asta structura organizatiei nu e buna, functionati la minimul necesar. Eroarea umana este inerenta. Daca asta implica pierderi mari treci la politica celor patru ochi, pui un supervizor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o atmosfera destinsa la birou, ar trebui, in primul si in primul rand, ca toata lumea sa se adreseze, inclusiv sefului, pe numele mic. Asta creeaza o atmosfera relaxanta, o atmosfera de ''toti suntem colegi si muncim impreuna''.

Din cate stiu, in Romania nu prea se practica treaba asta, insa ar trebui, chiar ar trebui, usureaza foarte mult lucrurile.

Nu prea se practica intr-adevar, desi oamenii sunt diferiti. Am avut de-a lungul timpului sefi care au solicitat sa ne adresam cu numele si nu cu functia, dar si sefi (in principal parveniti politic) care unde anterior numirii in functie ne adresam reciproc la singular si pe numele mic, dupa investirea in functie am fost anuntati sa ne adresam cu functia, si la plural.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In cazul asta structura organizatiei nu e buna, functionati la minimul necesar. Eroarea umana este inerenta. Daca asta implica pierderi mari treci la politica celor patru ochi, pui un supervizor.

Poti dezvolta te rog ce am subliniat mai sus?

Apoi incerc eu sa explic cum consider ca sta treaba in aceasta ecuatie.

Nu prea se practica intr-adevar, desi oamenii sunt diferiti. Am avut de-a lungul timpului sefi care au solicitat sa ne adresam cu numele si nu cu functia, dar si sefi (in principal parveniti politic) care unde anterior numirii in functie ne adresam reciproc la singular si pe numele mic, dupa investirea in functie am fost anuntati sa ne adresam cu functia, si la plural.

Pe mine nu ma intereseaza in mod deosebit sa ma adresez celorlalti cu numele mic.

Doar celor de varsta apropiata, eventual, care insista.

Celor mai mari ca mine, cu mai multa experienta, chiar nu ma lezeaza cu nimic sa le spun 'domnule X', 'doamna X'. In plus, avantaj eu aici. Este , cred, evident de ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti dezvolta te rog ce am subliniat mai sus?

Apoi incerc eu sa explic cum consider ca sta treaba in aceasta ecuatie.

Pe mine nu ma intereseaza in mod deosebit sa ma adresez celorlalti cu numele mic.

Doar celor de varsta apropiata, eventual, care insista.

Celor mai mari ca mine, cu mai multa experienta, chiar nu ma lezeaza cu nimic sa le spun 'domnule X', 'doamna X'. In plus, avantaj eu aici. Este , cred, evident de ce.

Dar nu e vba de cum i te adresezi in mod normal si de la bun inceput ci de pretentiile si formalitatile care deriva din functia dobandita ulterior si care nu e 'pe viata'. Sunt curioasa ce se va intampla dupa descalecarea de pe ...tron. Oare se ve trece din nou la tutuiala sau se va impamanteni adresarea cu dvs!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×