Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Cum sa nu ne lasam intimidati la locul de munca

Postări Recomandate

Au! Seful meu ar crapa sa ii repet continuu ca nu e nevoie sa se agite.

Incepe si se supara el ca pe nimeni nu il doare de echipa, de viitorul firmei, ca numai el e singur cand e de rau.

E ffffff vulpoi.

smile.png))

 

'nu esti singurul caruia ii pasa, insa esti singurul care urla si tipa cum ca ii pasa...'

 

 

am eu o vb care o fol la munca mereu 'less talking, more working'

 

 

3. UUUUPS cucu, daca uuups-ul ala costa firma 10.000 Eu la nivel de stoc sau 5 zile intarziere.

 

daca se intampla 1 data nu moare nimeni daca se tipa, asa se mai racoresc unii. eu nu pun la suflet. daca se intampla mai 'des', e vb de rutine proaste si e vina celui ce are grija ca rutinele sa fie executate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mica_curioasa, tin sa completez. Tu ai tipa la mine, sau mi-ai gasi tot felu' de defecte, daca mi-ai fi şăfă? :aranjare:

Mica_curioasa, tin sa completez. Tu ai tipa la mine, sau mi-ai gasi tot felu' de defecte, daca mi-ai fi şăfă? :aranjare:

Numai daca mi te adresezi cu 'mica_curioasa'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu e vba de cum i te adresezi in mod normal si de la bun inceput ci de pretentiile si formalitatile care deriva din functia dobandita ulterior si care nu e 'pe viata'. Sunt curioasa ce se va intampla dupa descalecarea de pe ...tron. Oare se ve trece din nou la tutuiala sau se va impamanteni adresarea cu dvs!?

Ce conteaza? Asta spune despre caracterul omului, nu despre calitatea profesionala a colegului/sefului.

Nu imi bat capul cu chestii de genul.

 

Oricum, daca nu vreau sa ii spun unui coleg care odata sa zicem, va urca in firma (eu nu stau mult in acelasi loc, an'way - dar sa zicem, as fi tot acolo) - domnule- nu ii zic. Ce are sa-mi faca?

:)))))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

5. Nu stiu daca ti-ai dori sa lucrezi cu un sef a carui autoritate i-ai subminat-o cand ai dus un conflict mai sus sus decat poate ca era cazul. In general, te cheama seful mare la el, nu mergi tu sa parasti pe altul la el. Nu stiu, eu asa vad problema. Intr-o echipa, rufele se spala in echipa...nu asa ar trebui sa fie?

 

eu am lucrat cu un asa sef, nu a fost nici un bai. aici nu e lumea ranchiuroasa si nici nu se pierd joburile atat de usor, oamenii nu sunt stresati ca in ro. ne adresam pe numele mic de la ala care spala pe jos pana la prim ministru si nimeni nu are aere de superioritate. nu am intalnit si tare ma bucur. cand seful meu nu a fost in stare sa isi faca treaba si chestia asta a afectat echipa cu care lucram, a fost informat de noi mai intai ca avem probleme si tre sa le rezolve, nu a putut, ca atare am luat legatura cu seful mare, ala peste el. nici un bai, a rezolvat ala si nimeni nu a marait. dar asta e aici, probabil ca nu se aplica si acolo. iar daca nu i-a convenit, sa fie sanatos. imi pasa mai mult ca echipa mea de oameni sa fie multumita, decat imi pasa ca un sef sa fie. atatia sefi am schimbat, echipa e acceasi.

 

 

Oricum, daca nu vreau sa ii spun unui coleg care odata sa zicem, va urca in firma (eu nu stau mult in acelasi loc, an'way - dar sa zicem, as fi tot acolo) - domnule- nu ii zic. Ce are sa-mi faca?

smile.png))))

depinde ce autoritate are. unii pot sa ia din ore, sa taie din atributii/leafa..pana mea.

 

nu m-am razbunat niciodata pe colegii mei, dar cand am prins cu ciorditul, pe loc m-am descotorosit de oameni.

la fel ca si cu aia care se dau bolnavi si nu sunt, 0 toleranta am

m ia si Rasul, imi aduc aminte d eo faza de acum 3-4 ani, ma suna un coleg si incepe sa tuseasca in telefon 'sunt bolnav, nu pot sa lucre astazi, vezi pe cine chemi in locul meu'. asta era o sambata, chin peste chin sa gasesc pe cineva sa ia o tura la ora aia, in fine..o rezolv. seara ies cu al meu in Club si dau nas in nas cu imbecilul ala, ca atare a primit avertisment scris luni dimineata. nu a facut multi purici..

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu cred ca daca esti bun in ceea ce faci, nu ai de ce sa te lasi intimidat de sefi, indiferent cat ar tuna si fulgera.

 

 

asta e cheia de succes. cand iei joburi care te depasesc, iti e teama ca dai gres si ca sefu vede. cand iei joburi pe care esti sigur ca le poti face, lucrezi fara stres.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut vreodata parte de un sef asa neprofesional incat sa se comporte si sa vorbeasca angajatilor precum nu se cuvine intr-o relatie colegiala de servici. Cand ceva a trebuit discutat, criticat constructiv, atras atentia, dat sfat, s-a facut in mod civilizat, pe un ton civilizat si profesional caci relatia nu e una de stapan-sclav sau sef-subaltern a la comunism cand lumea facea pipi in chiloti cand intra seful in birou.

Intre colegi e altceva, exista simpatii, antipatii, si din cand in cand a mai exista atmosfera de rahat sau altercatii minore in forma unor argumente purtate si acestea pe cat de civilizat posibil, dar intre sef si angajati nu am pomenit in toata viata mea profesionala.

 

Probabil ca e mare diferenta intre dinamica din Romania si cea din alte tari, avand in vedere exemplele citite aici. Aici spre exemplu, nu este tolerata orice fel de intimidare, hartuire, ofensa, limbaj colorat, agresivitate de orice natura, nici chiar sa ridici tonul la cineva dapoi sa tipi.

M-am enervat odata pe ceva nu pe cineva, la servici si am trantit un dosar pe birou, urmat de "Gizas Christ" spus printre dinti. S-a uitat secretara la mine ca la urs, de parca as fi fost buna de legat si trimis la spitalul de nebuni.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romanii nu isi cunosc drepturile. Ei nu inteleg inca faptul ca nu e ok sa tipe seful la tine. De aceea tac si inghit. Romanii se tem ca daca reclama mai sus tot seful va avea dreptate (la stat sefii sunt pusi azi pe criterii politice). La privat seful te da afara daca nu esti umil. Si atunci cine iti plateste ratele?

Din cauza saraciei din Ro multi muncitori rabda mizerii. Si daca unul demn protesteaza, e dat afara si altii 5 umili se vor bate pe locul lui. Asta inseamna tara bananiera, lumea a treia.

Un progres in a deveni mai asertiv este sa te iei si sa studiezi Codul Civil, Codul Penal, Codul Muncii, sa iti notezi legi si drepturi. Si sa gandesti posibilitati de atac in justitie. Reclamatii la Ministerul Muncii. Sa discuti cu un avocat.

Asta te intareste.

Cum sa faci sa nu-ti pese de exagerarile sefului? Iti imaginezi ca toanele lui sunt niste hartii cu care te stergi la fund pe masura ce le emite. Sau iti imaginezi ca pretentiile lui exagerate sunt hartii pe care le arzi exact in momentul in care le secreteaza. Or something like that.

 

Daca zice ceva cu cap, atunci sa-l asculti. Daca zice ceva din fund, atunci in canal sa ajunga.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romanii nu isi cunosc drepturile. Ei nu inteleg inca faptul ca nu e ok sa tipe seful la tine. De aceea tac si inghit. Romanii se tem ca daca reclama mai sus tot seful va avea dreptate (la stat sefii sunt pusi azi pe criterii politice). La privat seful te da afara daca nu esti umil. Si atunci cine iti plateste ratele?

Din cauza saraciei din Ro multi muncitori rabda mizerii. Si daca unul demn protesteaza, e dat afara si altii 5 umili se vor bate pe locul lui. Asta inseamna tara bananiera, lumea a treia.

 

 

Si lipsa unui departament de HR (human resources) unde sa reclami si unde sa ti se faca dreptate ca angajat in baza unor legi care te protejeaza impotriva abuzului la locul de munca fara riscul de a fi concediat daca reclami.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bai, faceti ce faceti si tot pe biata Romania blamati.

E ca si cum vine cineva si cere sfaturi sa se inteleaga ma usor cu familia si voi veniti si ii spuneti ca e abuzat/a si sa plece cat mai repede din tirania aia.

 

Seful meu are respectul meu pentru ceea ce este si indulgenta mea in fata agitatiei si scaparilor lui o ofer voit. Nu ma ia nimeni pe sus.

Voi de cand nu ati mai fost in Romania..?

 

 

Eiiiii...daca ati sti cum se cearta unii ingineri nemti la sedinte...pff

Unde e pasiune , imposibil sa nu iasa scantei.

 

A aplana un conflict nu inseamna ca te lasi victima. Denota ca te implici.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×