Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Cum sa nu ne lasam intimidati la locul de munca

Postări Recomandate

Daca tot vorbesti de animale, tratezi ecuatia putin cam superficial. Lasa-ma sa iti spun de ce.

 

Un animal va ataca de multe ori, va accelera spre tine..dar cand va vedea ca nu simti nevoia sa contraataci, va ajunge sa te ocoleasca sau sa se intimideze in fata ta. Un elefant niciodata nu ii va da atentie unui animal mic si inofensiv, oricat de urat va face el.

Cand sunt cazuri extreme e una. Exceptiile intaresc regula, totusi.

 

Multi judeca un crestin ca e fraier. Nu e fraier. Lasa-ma sa iti dau un exemplu.

Cand eram copil, primeam dulciuri f bune din strainatate de la verii mei. Pe atunci in tara nu prea se gaseau. Cand cineva incerca sa ma 'pacaleasca' sa ii dau dulciuri, considerau ca m-au fraierit cand le cedam mai mult sau faceam asa zise 'targuri' cu ei - targuri in care eu ieseam chipurile in dezavantaj. Si da, considerau ca m-au fraierit.

 

Or, eu le dadeam mai mult pentru ca voiam, nu pentru ca ma fentau ei mai tare. Insa nu simteam nevoia sa le demonstrez asta.

Problema aparea atunci cand eu nu voiam sa le mai cedez ceva si pur si simplu nu aveau cu cine discuta. Atunci ramaneau oarecum socati. Unii incepeau sa ma cunaosca cu adevarat.

 

 

La fel si cu intimidarea.

Exista mai multe feluri in care sa ii faci fata:

-contraatacul (maraitul, lupta)

-pusul cu botul pe labe (daca ai cu ce)

-ignorarea (care uneori nu e suficienta)

-sau...efectiv sa intelegi ca nu ai de ce te intimida.

 

Multi nu realizeaza ca solutionarea unui conflict poate sa fie muuult mai usoara dupa ce te-ai detasat. Dupa ce ai realizat ca in acea ecuatie, tu esti ca si un elefant smile.png

 

Bine, e un exemplu, ia-l te rog ca atare.

 

Apoi, lucrurile incep sa se aseze de la sine.

Eu feresc privirea, seful intelege ca m-am suparat si daca vrea sa revin la atitudinea pro-activa (nu doar de suficienta) - este necesar sa schimbe placa si oarecum sa ma faca sa inteleg ca isi cere scuze. Nu am nevoie sa o faca verbal de fata cu toti. Chiar nu am.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am luat de 4 ori la bataie cu sefii. Pe termen lung, fireste ca-ti aduce multe dezavantaje, dar pe moment... Whoaw! Oh, yeah!

Bine, de la unul mi-am cam luat-o. Nu toate momentele de dezlantuire au fost asa cum le-am planuit.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atitudinea ta e cea mai buna. Pe termen lung, sefii aia se vor gandi de doua ori inainte sa scuipe, ca poate si-o iau de la unul mai infipt. Si nu se stie care e infipt intre subalterni.

Daca toti ar face asa, va garantez ca Romania ar avea un mediu de lucru mai respectuos intr-un an.

 

Iar tu ai plecat de acolo cu fruntea sus, nu ca un sclav.

Seful de la care ti=ai luat-o... n-are o masina pe care poate cadea din intamplare o canistra de vopsea??dwarf.gif

 

Cand il mai vezi pe drum, da-i la urmasi, ca acolo-l doare pe un barbat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti dezvolta te rog ce am subliniat mai sus?

Pot dezvolta pe un exemplu. Sa luam o echipa care dezvolta software. In mod normal trebuie sa ai programatori specializati pe arii (interfete, baze de date etc), testeri, arhitecti ...

Poti in schimb sa lucrezi cu metoda omul si proiectul, unde un programator face de la arhitectura pana la testare si implementare. Ori omul functioneaza in toate etapele pe un tipar logic, dupa cum si-a imaginat el ca e logica evenimentelor. Inclusiv in etapa de testare va urma involuntar un anumit algoritm de simulare a realitatii, iar cand va trece in productie va descoperii atatea exceptii la care nu s-a gandit si nu le-a tratat, ca se va lua cu mainile de cap. Ca proportie pot sa iti spun ca in medie un programator lucreaza mai mult la partea de validare a datelor decat la partea efectiv functionala a programului. Am avut programe la care raportul a fost de 3:1. Tehnologia asta de "one man show" este profitabila financiar, dar periculoasa pentru fiabilitatea (cred ca pot sa-i spun asa) proiectului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iar cand va trece in productie va descoperii atatea exceptii la care nu s-a gandit si nu le-a tratat, ca se va lua cu mainile de cap. Ca proportie pot sa iti spun ca in medie un programator lucreaza mai mult la partea de validare a datelor decat la partea efectiv functionala a programului. Am avut programe la care raportul a fost de 3:1. Tehnologia asta de "one man show" este profitabila financiar, dar periculoasa pentru fiabilitatea (cred ca pot sa-i spun asa) proiectului.

Pana la productie, perfect de acord.

insa de acolo, depinde la ce te referi - la prototipuri pe care nu le poti simula initial pe un FEM 3D, sau la produse care deja se produc pentru serie.

Primul caz nu prea se mai intalneste in ziua de azi (decat in cercetare si nici acolo,decat in caz de complexitate maxima), iar in al doilea caz, deja ne ajuta tolerantele impuse de standard.

 

Eu ma refeream la o banala lista de materiale (o cifra e de ajuns si te-ai dus la dracu smile.png) ) , in rest, nu prea se pot face erori mari decat in cercetare(just) - si tocmai acolo eroarea umana nu prea poate fi trecuta prin verificarile sugerate de tine. De ce? - tocmai pentru ca nu are un istoric in spate. Cat despre prototipuri - nu se asteapta nimeni sa iasa perfect, caci greselile te ajuta sa progresezi daca esti la inceput. Progres care vine mai greu cand iti iese totul bine din prima.

 

E adevarat insa ca, datorita zgarceniei patronilor, in loc sa fie minim 2 pe o pozitie sau un verificator de proiecte ca si consultant macar - prefera sa pastreze un singur om pe pozitie si sa suporte cheltuielile datorate erorii umane (la unul bun, apar mai rar, pentru ca e autodidact si gaseste in final metode alternative pt a se verifica singur).

Deci, banuiesc ca ei considera ca e mai profitabil chiar daca in caz de eroare eficienta e minima (in cazul listei de materiale, apar intarzieri la distributie sau se imbogateste stocul, care de altfel apoi se poate reutiliza...dureaza, dar costurile se amortizeaza in productie).

Se poate. smile.png

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt. Stu: fara a fi la subiect, dar mai stii ceva de grupul dida-james *diela*fulgdenea*azalee*linksul negru* masha .......

Am citit tot topicul vostru in cateva zile si mi- a placut mult, reciteste numai vre doo pg de prin 2010-2011 oricand si zi-mi ca nu sunt amintiri de top

Multumesc mult pt. orice raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Awa.

Vremuri apuse. Unice.

Dizolvat grupul.

 

Dar mai poti sta prin preajma daca ai atat de mult timp incat sa citesti un topic de la un an la altul drag.gif

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×