Sari la conținut
Forum Roportal
Roalexct

Buna ziua, am si eu niste intrebari.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ma, dar voi cititi posturile mele in care va explic clar ca Dumnezeu nu exista ? Nimic nu poate exista in afara regulilor. Deci chiar si daca vreun zeu exista, si el e supus regulilor, si el e predeterminat, si el e lipsit de liber arbitru. Si chiar daca el a creat lumea noastra si ne va trimite in rai sau in iad, nu o va face pentru ca asa vrea el, ci pentru ca asa e determinat de regulile care il genereaza.

 

Asa si? Ti se pare ca spui vreo chestie formidabila fara de care nu putem inchide ochii noaptea? Este opinia ta si sanatate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pamantul trebuia complet purificat. Se poate ca si animalele sa fi suferit diferite transformari prin ingineria demonilor, de aceea povestile cu minotaurul, centaurii etc.

 

Vezi ca astia sunt din "alt film" nu din cel cu Biblia. Sau vrei sa spui ca si Biblia este tot o poveste ? :o:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asa si? Ti se pare ca spui vreo chestie formidabila fara de care nu putem inchide ochii noaptea? Este opinia ta si sanatate.

 

Evident ca e formidabila. Cum iti imaginezi tu ca poate exista ceva fara reguli ? Asa hocus-pocus ? Tu crezi ca Realitatea e o chestie de povesti ? Apar unicorni asa din palarie ? Totul trebuie sa fie structurat, trebuie sa nu se contrazica. Nu poti avea 1+1=2 si 1+1=3 in cadrul aceluiasi sistem logic. Nu poate exista orice vrei tu. Ci exista ceea ce are logica sa existe, ceaa ce nu se contrazice cu restul lucrurilor care exista.

giggle.gif Cica "nimic nu poate exista in afara regulilor". Mai gandeste-te. Eu zic ca nu exista reguli fara emitent, nu exista lege fara legiuitor => nu este creatie fara creator.

 

Ia uimeste-ma. Cum anume poate exista ceva in afara regulilor ?

 

Si aia cu "nu exista creatie fara creator"... iti dai seama cat de lipsita de sens e ? Creatorul cum poate exista pur si simplu ? :lol:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liberul arbitru se supune sau nu regulilor. Iar ceea ce poate exista pur si simplu, prin sine, e doar un Creator - unic, atotputernic (sau "atotcapabil" daca vrei), etern. Regulile sunt impersonale, moarte, nu pot exista "prin sine" fara cineva care sa le emita, fara o cauza, un generator. Este posibila doar existenta unei surse generatoare supreme, eu zic ca este acel Creator unic si vesnic revelat in scripturile iudeo-crestine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

pentru tine.

 

pentru mine am alte criterii de selectie biggrin2.gif

 

In afara de prima propozitie, ai citit si restul postului meu ?

Liberul arbitru se supune sau nu regulilor. Iar ceea ce poate exista pur si simplu, prin sine, e doar un Creator - unic, atotputernic (sau "atotcapabil" daca vrei), etern. Regulile sunt impersonale, moarte, nu pot exista "prin sine" fara cineva care sa le emita, fara o cauza, un generator. Este posibila doar existenta unei surse generatoare supreme, eu zic ca este acel Creator unic si vesnic revelat in scripturile iudeo-crestine.

 

Nu exista liber arbitru. Fiecare moment din viata noastra e supus unor reguli.

 

De unde stii ca ceea ce poate exista pur si simplu e un Creator ? Pe baza carei logici ai ajuns la concluzia asta ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pe bune?! laugh.png Din cate stiu eu pe vremea dinozaurilor nu existau pacate. Era doar o stare naturala a lumii... Plus ca biblia nu admite existenta lumii preistorice. Conform ei lumea n-are decat 6-7000 de ani...

 

Gresit. Eu nu sustin asa ceva.

Lumea are cateva miliarde de ani, iar Universul mult mai mult. Acele zile biblice din inceput nu sunt chiar zile, sunt perioade foarte indelungate. Dar cum timpul e relativ pentru Dumnezeu, pentru El nu a insemnat decat cateva zile toate creatia. Putea, la fel de bine, sa insemne timpul infinit.

Asadar, din punctul meu de vedere Biblia admite categoric lumea preistorica.

 

@Souls Destroyer: sufletul este acea forma de energie fara de care nu am putea trai si provine din Dumnezeu. Este viata insasi.

"Nimic nu poate exista in afara regulilor." Si aici e gresit total... Explica atunci cum a reinviat Iisus, cum a inviat oameni si cum a potolit furtuna(pe langa multe alte minuni care au sfidat regulile universului nostru). Dumnezeu exista.

 

@Marinel, dar ce pierzi daca ii impartasesti Lui Dumnezeu problemele tale? El te poate ajuta si iti poate oferi linistea cand esti la necaz.

Nu are importanta la cine te-ai referit. Din moment ce ne-a lasat liberi, liberi, liberi... Numai cine iubeste cu adevarat poate face asta. Cei buni, chiar daca unii din ei sunt ucisi aici, oricum vor fi rasplatiti dincolo, unde conteaza cu adevarat.

Diavolul intervine si el cand vrea in istorie, si va interveni in final mai mult decat o facea pana acum. Iuda putea alege sa nu il tradeze... Iisus i-a spus ca va fi tradat de acesta destul de tarziu, cand situatia nu se mai putea schimba.

 

@Vemans: Am studiat destul de multe aspecte neclare ale istoriei, mitologiilor, religiei... Si am putut gasi multe explicatii, la care stiinta nu are si nu va avea niciodata habar daca nu admite existenta Lui Dumnezeu. Si povestile din mitologie sunt din acelasi film; de fapt e un singur fir epic... si totul incepe de la Creatie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

@Souls Destroyer: sufletul este acea forma de energie fara de care nu am putea trai si provine din Dumnezeu. Este viata insasi.

"Nimic nu poate exista in afara regulilor." Si aici e gresit total... Explica atunci cum a reinviat Iisus, cum a inviat oameni si cum a potolit furtuna(pe langa multe alte minuni care au sfidat regulile universului nostru). Dumnezeu exista.

 

Eu vorbesc de lumea reala aici, nu de povesti. Evident ca in povesti Harab Alb creste intr-un an cati altii in 7. Dar in realitate nu se intampla lucruri de-astea. In realitate sunt reguli care guverneaza totul. Deci ai un exemplu din realitate in care ceva nu functioneaza pe baza de reguli ?

 

Si te intrebasem la inceput ceva: Alege intre A si B. Asta ca sa iti demonstrez cat de liber esti tu cand faci alegeri. Deci zi: A sau B ?

Editat de Souls Destroyer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×