Sari la conținut
Forum Roportal
Roalexct

Buna ziua, am si eu niste intrebari.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Nu exista liber arbitru. Fiecare moment din viata noastra e supus unor reguli.

 

De unde stii ca ceea ce poate exista pur si simplu e un Creator ? Pe baza carei logici ai ajuns la concluzia asta ?

Desigur ca exista liber-arbitru, tocmai ca viata noastra e supusa unor reguli pe care alegem sa le urmam sau nu. Iar regulile nu pot exista fara generatorul lor. Nu exista legi auto-generate. Cred ca nu-i prea greu de priceput, este elementar :)

 

Lumea are cateva miliarde de ani, iar Universul mult mai mult. Acele zile biblice din inceput nu sunt chiar zile, sunt perioade foarte indelungate. Dar cum timpul e relativ pentru Dumnezeu, pentru El nu a insemnat decat cateva zile toate creatia. Putea, la fel de bine, sa insemne timpul infinit.

Asadar, din punctul meu de vedere Biblia admite categoric lumea preistorica.

Acele zile biblice sunt chiar zile. Nu este nici un indiciu in Biblie referitor la miliarde de ani. Iar creatia este descrisa, in cartea Genezei, oamenilor, cu nivelul lor de perceptie: adica zile insemnand zile. Interpretarile privind asa-zisele "perioade foarte indelungate" sunt doar niste jalnice incercari de a impaca varza cu capra, respectiv explicationismul stiintific modern cu descrierea biblica. Un patetic pretext pentru infieratele constiinte ale necredinciosilor, in fapt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Desigur ca exista liber-arbitru,

 

2. tocmai ca viata noastra e supusa unor reguli pe care alegem sa le urmam sau nu. smile.png

 

1. Alege: A sau B ?

 

2. Arunca-te de la etaj. Ia vezi. Poti sa nu mai respecti gravitatia ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In afara de prima propozitie, ai citit si restul postului meu ?

 

Nu, de ce as face-o? Stiu cum gandesti de foarte mult timp, nu imi trebuie indoctrinare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu, de ce as face-o? Stiu cum gandesti de foarte mult timp, nu imi trebuie indoctrinare.

 

Pai atunci de ce te mai bagi in discutii daca nu asculti ce spun interlocutorii ? Iti place sa te auzi vorbind singura ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti singurul pe topic, de aia ma bag in discutii. Si nu-s obligata sa citesc bazaconii, pot sa ma limitez oricand la obiectul meu de interes, fara sa ma traga nimeni de maneca fiindca nu ii citesc posturile "formidabile" :doh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca voiam legi ale fizicii dadeam la Fizica. pana atunci la tine matematica este 1+1=2 sau 3 iar fizica marul in cadere libera. Zi-mi ceva nou :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legile fizicii exista fie ca vrei tu fie ca nu. Faptul ca nu ai dat la Fizica nu inseamna ca le poti ignora dupa cum vrei tu. Ele sunt acolo, ele sunt realitatea. Dumnezeu si unicornii exista doar in imaginatia ta. Sunt unele discutii care prin insasi natura lor implica automat legile fizicii. Nu poti face abstractie de ele. Nu poti vorbi de gravitatie fara sa vorbesti de legile fizicii. Nu poti vorbi de dinozauri de 1km inaltime fara sa explici cum ar putea asa ceva exista tinand cont de legile fizicii/chimiei/biologiei.

 

Discutiile astea despre Dumnezeu si unicorni sunt de asa natura incat nu le poti purta fara sa tii cont de legile fizicii. Pur si simplu nu se poate asa ceva. Ca nu sunt discutii referitoare la povesti. Sunt discutii referitoare la lumea reala, la Existenta. Iar cand vorbesti de Existenta, vorbesti de legi ale fizicii.

Editat de Souls Destroyer
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

2. Arunca-te de la etaj. Ia vezi. Poti sa nu mai respecti gravitatia ?

Nu-i musai sa devii ridicol :)

Legile fizicii exista fie ca vrei tu fie ca nu. Faptul ca nu ai dat la Fizica nu inseamna ca le poti ignora dupa cum vrei tu. Ele sunt acolo, ele sunt realitatea. Dumnezeu si unicornii exista doar in imaginatia ta.

Cunosti tu toate "legile fizicii"? Realitatea este ca doar legiuitorul le stie pe toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i musai sa devii ridicol smile.png

 

Eu sunt ridicol sau tu ? Tu ai zis ca poti incalca regulile dupa cum vrei tu. Ei uite ca nu e asa.

 

Si nu mi-ai raspuns la prima intrebare: Alege: A sau B ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×