Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Cum se construieste un dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ha, ha, fac asta numai ca pe calea mea, nu a fost deloc asa de simplu, fiecare cu calea lui.

 

nu ma refeream la tine, ce o iei asa ad literam? ma refer la mine cand scriu :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lizbeth a spus:

1-Pt tine, mama buna inseamna o mama care te mangaie pe frunte cand furi, distrugi, lovesti/ranesti ?

 

omul nimeni a spus:

1 - Da. Din perspectiva topicului deschis, metodistica "Dumnezeu mama buna" ar presupune exact ce spui in prima fraza.

2 - Mama buna care nu aplica pedepse intrucat e atat de evoluata incat indruma fara pedepse.

 

Ar fi fost mai adecvat sa fi utilizat sistemul Mos Gerila Mama Buna. Conceptele de Dumnezeu, Arhitectul Suprem, Fiinta Suprema, nu sunt înca la îndemâna copiilor-adulti care nu au fost educati cu filosofie.

 

Din perspectiva copiilor râzgâiati/rasfatati, o mama este buna daca te lasa sa faci ce vrei. Un copil daca nu-l trimiti la scoala, el ar vrea sa traiasca ca rege al junglei; sa fure ca maimutele, sa se bata cu alti mascului sau sa se paruiasca cu alte femele, sa vâneze ca tigrii, sa faca sex în vazul lumii, sa-si devoreaze puii de necaz, precum leul fiindca leoaica nu-i mai da sex în perioada maternitatii, etc.

 

Cei ce devin mame si tati, nu fac copii fiindca sunt evoluati prin educatia primita de la parintii lor, ci fac sex doar pentru a-si satisface necesitatile fiziologice primare.

 

Sistemele animalistice-tehnologice îsi devoreaza adeptii prin intermediul ideologiilor asemanatoare cu câinele care-si musca coada (sisteme închise, în bucla). Simbolica acestor sisteme primitive cu masca contemporana sunt "sarpele care-si musca coada", "leul ca predator si rege al animalelor" (simbolul capitalismului), etc.

 

Ia sa vedem, cine cunoaste arhitectura sistemelor umaniste ? eusa_think.gif

 

Cei ce s-au adaptat sistemelor animalistice-tehnologice, pot ei sa se elibereze prin întelegere atâta timp cât o mare parte din întelegere le-a fost devorata de sistemele adoptate în deplina ignoranta ? scare.gif

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nostalgia cautarilor din tinerete, m-au indemnat sa utilizez titulatura aceasta, mergea oricare.

 

Poate tu???

 

 

Deci ai deschis topicul sub îndemnul nostalgiei cautarilor din tinerete. Asta ce înseamna, ca vârsta ta de acum este aceiasi cu vârsta ta din epoca naivitatilor ?!

 

Poate eu ce ??? Ti s-au scurtat cautarile argumentative ?! blow.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-Ai citit ce am scris eu? mai citeste o data!

 

Nostalgia cautarilor tale din tinerete, tu trebuie sa le citesti si recitesti în asociatie cu gasirile criticilor mele la cautarile tale . acute.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Har? E suficient harul? Problema e, ce este harul si cum ajunge cineva sa aiba har?

 

Aici e secretul ... cu har se naste, este o dotare de la mama natura. Nu se poate cumpara sau insusi prin alte cai, il ai or ba!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Aici e secretul ... cu har se naste, este o dotare de la mama natura. Nu se poate cumpara sau insusi prin alte cai, il ai or ba!!!

Pentru o mai buna intelegere o sa iti dau un exemplu spre a face impreuna analogia cu harul.

Eu nu am trait fenomenul inspiratie pana acum 5 ani; de atunci inspiratia ma inunda cu idei si limpezime, usurinta de a le dezvolta si transpune in scris, astfel incat am inventat si reinventat o multitudine de concepte.

M-am nascut cu inspiratia sau "mi l-am insusit".

 

Nostalgia cautarilor tale din tinerete, tu trebuie sa le citesti si recitesti în asociatie acute.gifcu gasirile criticilor mele la cautarile tale . acute.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o mai buna intelegere o sa iti dau un exemplu spre a face impreuna analogia cu harul.

Eu nu am trait fenomenul inspiratie pana acum 5 ani; de atunci inspiratia ma inunda cu idei si limpezime, usurinta de a le dezvolta si transpune in scris, astfel incat am inventat si reinventat o multitudine de concepte.

M-am nascut cu inspiratia sau "mi l-am insusit".

smile.png Mda. Asadar si prin urmare inspiratia te inunda " cu idei si limpezime ", incat ai impresia ca-i vorba despre "Har"(dupa cum ne scrii :"mi l-am insusit")si deja mintiuca te-a si facut sa "inventezi si reinventezi o multime de concepte", printre care si "Cum se construieste un dumnezeu".doh.gif

"Nimic nou sub soare", spune-o vorba si se potriveste de minune, a mai incercat cineva sa se creada ca-i Dumnezeu, ba sa aiba impresia ca-i mai mult decat atat si din cate observam inca tot incearca pe toate caile si mai observam ca-si gaseste si adepti(dusi bine la 'film") care sa "creeze" dumnezei pe banda rulanta.

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×