Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Cum se construieste un dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In omenire. "dumnezeilor mai mici" le spunem adjective. Cand un om va fi definit prin toate adjectivele, atunci va fi un pic dumnezeiesc.

 

In afara omenirii. Cand omul definit prin toate adjectivele va sti sa intretina, prin ele toate, sanatatea sistemului dat, in care traieste, atunci il va cunoaste pe "dumnezeu".

 

 

 

 

Sa construiesti un asa-numit dumnezeu:

sustii un adjectiv favorabil tie, cateva favorabile unei majoritati de care te folosesti, iar pe celelalte le inlaturi prin diverse mijloace, majoritatea te va ajuta, in timp ce te prefaci ca tii de sanatatea sistemului in care traiesti la fel de mult precum la adjective.

Editat de Actual

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am stat sa citesc tot ce s-a postat. Cum se construieste un dumnezeu? Simplu: gasesti mai multi oameni carora sa li-l impartasesti. Daca iti faci prozeliti, ai un dumnezeu. Exista un Dumnezeu real? Sau exista acel dumnezeu pe care il aducem noi la viata prin credinta colectiva in el? Daca exista un Dumnezeu real, toata treaba cu constructia unui zeu/dumnezeu n-are sens. Este real dumnezeul evreilor? Dumnezeul lui Avraam si Isaac? Este real Allah? Sunt toti ipostaze ale aceluiasi Dumnezeu? Poate mintea noastra sa creeze un dumnezeu? Sa luam de pilda unicornul roz. Crezi ca exista un unicorn roz pe o planeta indepartata? Daca da, crede in el. Nimeni nu te poate contrazice. Nimeni nu poate verifica daca unicornul roz exista sau nu cu adevarat. Intrebarea ultima este: la ce-mi foloseste? Poate viata mea sa fie mai frumoasa crezand in unicornul roz? Pot invata ceva din asta? Etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×