Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Cum se construieste un dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tema nu este desigur una religioasa ori spirituala!!!

 

Cum s-a construit una sau alta dintre ideologiile ce au devenit dogma a diferitelor religii, culte sau forme actuale de spiritualitate?

Prin toate modalitatile expuse de credinciosii lor, intelectual, afectiv, imaginistic, faptic, revelator, iluminator etc.

 

Eu, multi ani, am tot cautat un dumnezeu mama buna (desi pe atunci nu constientizam aceasta), marturisesc, nu l-am aflat, am crezut ca l-am aflat dar atunci cand preoti au constatat ca nu vreau sa ma fac de al lor, asa cum vor ei, mi-au facilitat cale ca acel dumnezeu sa imi moara (credinta in el).

 

Prin cine a prins viata sistemul divinatoriu ce il cuprinde pe dumnezeul specific, in fiecare dintre formele religioase si spirituale actuale?

Prin oameni.

 

Daca asa stau lucrurile, ma intreb si va intreb, oare nu tot prin oameni poate prinde viata un sistem "dumnezeu mama buna"?

 

Dar, de fapt, intrebarea topicului ar fi:

1 Cum se poate construi sistemul: "Dumnezeu mama buna"?

Si urmatoarea:

2 E posibil ca acesta constructie sa nu mai fie de fapt un sistem? orice sistem devorandusi mamele, adica pe cei ce l-au constituit si care il sustin, ii dau viata, el sistemul existand prin ei si oprimandu-i; orice lider de sistem, va fi pana la urma inlaturat de insasi sistemul sau daca nu i se supune, sistemul conduce sistemul prin cei ce se conformeaza.

 

O sa spuneti ca eu de fapt vreau un comunism ideal; nu conteaza cum se numeste ci, evidentierea posibilitatilor de al pune in practica, dar mai ales a celor ce sunt necesare pentru o asa temerara initiativa.

 

3 Ce calitati se cuvine a avea cei ce pot tinde spre un asemenea deziderat?

 

 

Raspunsul meu:

 

1,2,3 - Nu stiu, caut sa aflu si sa inteleg.

Editat de omul nimeni
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeii s'au construit din teama .

Iisus insa , vorbeste de iubire ... el promite viata dupa moarte . Din pacate si in religia crestina lucrurile sunt amestecate , dovada sta faptul ca teama ii determina pe oameni sa intre in bisercia . Dar poate ca e un lucru bun in toata povetsea asta , faptul ca din terama se naste iubirea, milostenia .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tema nu este desigur una religioasa ori spirituala!!!

 

Cum s-a construit una sau alta dintre ideologiile ce au devenit dogma a diferitelor religii, culte sau forme actuale de spiritualitate?

Prin toate modalitatile expuse de credinciosii lor, intelectual, afectiv, imaginistic, faptic, revelator, iluminator etc.

O religie nu are ideologie. Religia ia nastere atunci cand miturile incep sa se lege intre ele capatand un anume sens si o anume simbolistica.

Eu cred ca este impropriu sa vorbesti de ideologie atunci cand este vorba de religie.

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

3 Ce calitati se cuvine a avea cei ce pot tinde spre un asemenea deziderat?

 

Precum in politica, trebuie sa fie cineva care are curaj sa se urce pe un podium sau scena si sa vorbeasca iar vorbele lui au harul sa opreasca trecatorul din drum sa-l asculte, mai mult, daca se si aduna un crowd si cred ce spune el ... s-a nascut un Dumnezeu!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu, multi ani, am tot cautat un dumnezeu mama buna

 

Pt tine, mama buna inseamna o mama care te mangaie pe frunte cand furi, distrugi, lovesti/ranesti ? Ca daca da, gresesti. O mama buna aplica pedepse atunci cand copilul ei face greseli, tocmai pt a-l invata ca orice actiune are si un efect.

 

Dumnezeu NU este o persoana, ci spiritul nostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O religie nu are ideologie.

Orice sistem de idei şi concepţii, se cheamă ideologie. Orice religie şi credinţă are la bază un sistem de idei şi concepţii, pe care cei care cred în ele, le urmează.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca e sa definim reductionist, religia este si o cosmogonie, o mitologie, un sistem de valori, o biografie a lui Iisus, o apologie, paradigma a umanitatii, viziune despre rolul omului si sensul vietii, un sistem dogmatic, o forta interioara, un factor principal al identitatii si al istoriei etc

 

ideologie e ca si cum spui ca floarea e o buruiana.


Tema nu este desigur una religioasa ori spirituala!!!

 

Cum s-a construit una sau alta dintre ideologiile ce au devenit dogma a diferitelor religii, culte sau forme actuale de spiritualitate?

Prin toate modalitatile expuse de credinciosii lor, intelectual, afectiv, imaginistic, faptic, revelator, iluminator etc.

 

Eu, multi ani, am tot cautat un dumnezeu mama buna (desi pe atunci nu constientizam aceasta), marturisesc, nu l-am aflat, am crezut ca l-am aflat dar atunci cand preoti au constatat ca nu vreau sa ma fac de al lor, asa cum vor ei, mi-au facilitat cale ca acel dumnezeu sa imi moara (credinta in el).

 

Prin cine a prins viata sistemul divinatoriu ce il cuprinde pe dumnezeul specific, in fiecare dintre formele religioase si spirituale actuale?

Prin oameni.

 

Daca asa stau lucrurile, ma intreb si va intreb, oare nu tot prin oameni poate prinde viata un sistem "dumnezeu mama buna"?

 

Dar, de fapt, intrebarea topicului ar fi:

1 Cum se poate construi sistemul: "Dumnezeu mama buna"?

Si urmatoarea:

2 E posibil ca acesta constructie sa nu mai fie de fapt un sistem? orice sistem devorandusi mamele, adica pe cei ce l-au constituit si care il sustin, ii dau viata, el sistemul existand prin ei si oprimandu-i; orice lider de sistem, va fi pana la urma inlaturat de insasi sistemul sau daca nu i se supune, sistemul conduce sistemul prin cei ce se conformeaza.

 

O sa spuneti ca eu de fapt vreau un comunism ideal; nu conteaza cum se numeste ci, evidentierea posibilitatilor de al pune in practica, dar mai ales a celor ce sunt necesare pentru o asa temerara initiativa.

 

3 Ce calitati se cuvine a avea cei ce pot tinde spre un asemenea deziderat?

 

1. nu se contruieste, se raporteaza la D-zeul unei religii. Noi ca indivizi nu suntem in masura sa contruim asa ceva de la noi putere. Daca vrei, se intelege ceea ce ai ignorat mai inainte.

 

2. da, cand ai insusit-o ca pe propria identitate

 

3. sa fie deschisi la a cere ajutor si a il accepta :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeii s'au construit din teama .

Iisus insa , vorbeste de iubire ... el promite viata dupa moarte . Din pacate si in religia crestina lucrurile sunt amestecate , dovada sta faptul ca teama ii determina pe oameni sa intre in bisercia . Dar poate ca e un lucru bun in toata povetsea asta , faptul ca din terama se naste iubirea, milostenia .

-Constructia sociala pe care metaforic am numit-o "Dumnezeu mama buna" presupune gasirea de solutii mai inteligente decat frica (desi frica da rezultate imediat).

-Si totusi, chiar numai tema il poate face pe om sa construiasca o metodistica evolutiva suficient de avansata incat ea sa nu poata deveni sistem?

-Nu se afla in noi nici o calitate ce ne poate inalta mai presus de sistem?

Ce spui despre smerenia (nu umilinta de sluga ci smerenia in cunostinta de cauza a omului foarte evoluat) unei iubiri nascuta la randu-i prin constientizarea profunda a unei cunosteri cu care rezonezi puternic?

O religie nu are ideologie. Religia ia nastere atunci cand miturile incep sa se lege intre ele capatand un anume sens si o anume simbolistica.

Eu cred ca este impropriu sa vorbesti de ideologie atunci cand este vorba de religie.

Nu imi dau seama, eu am spus altceva?

Poate am folosit alti termeni dar imi pare a fi spus acelasi lucru, miturile (ideile ce alcatuiesc legende, povesti, morale, concepte), se lega intre ele in psihicul oamenilor capatand o anumita simbolistica transpusa in fizicul exterior dar totodata din nou si in psihcul oamenilor, ciclul tot repetandu-se.

Eu pe vreme cand eram credincios am citit dogmatica crestin ortodoxa, teologie crestin ortodoxa, canoanele, patristica, credem ca este ideologia crestin ortodoxa.

Ajuta-ma si pe mine sa inteleg ce este '"sensul si simbolistica" in general sau in particular (cum vrei tu) ele nefiind ideologie.

 

Precum in politica, trebuie sa fie cineva care are curaj sa se urce pe un podium sau scena si sa vorbeasca iar vorbele lui au harul sa opreasca trecatorul din drum sa-l asculte, mai mult, daca se si aduna un crowd si cred ce spune el ... s-a nascut un Dumnezeu!!!

Har? E suficient harul?

Problema e, ce este harul si cum ajunge cineva sa aiba har?

Cat har e necesar pentru a construi o metodistica suficient de evoluata care sa corespunda cerintei-metafora "Dumnezeu mama buna" si totodata sa nu devina sistem ce va devora pe cei prin care traieste?

 

1-Pt tine, mama buna inseamna o mama care te mangaie pe frunte cand furi, distrugi, lovesti/ranesti ?

 

Ca daca da, gresesti. O mama buna aplica pedepse atunci cand copilul ei face greseli, tocmai pt a-l invata ca orice actiune are si un efect.

 

Dumnezeu NU este o persoana, ci spiritul nostru.

1 - Da. Din perspectiva topicului deschis, metodistica "Dumnezeu mama buna" ar presupune exact ce spui in prima fraza.

2 - Mama buna care nu aplica pedepse intrucat e atat de evoluata incat indruma fara pedepse.

3 - La asta ma gandeam si eu cand am deschis topicul, cum oare sa reusim sa lucram cele evolutive, cum sa traim in spiritul ce metaforic l-am numit "Dumnezeu mama buna"?

daca e sa definim reductionist, religia este si o cosmogonie, o mitologie, un sistem de valori, o biografie a lui Iisus, o apologie, paradigma a umanitatii, viziune despre rolul omului si sensul vietii, un sistem dogmatic, o forta interioara, un factor principal al identitatii si al istoriei etc

 

ideologie e ca si cum spui ca floarea e o buruiana.

 

1. nu se contruieste, se raporteaza la D-zeul unei religii. Noi ca indivizi nu suntem in masura sa contruim asa ceva de la noi putere. Daca vrei, se intelege ceea ce ai ignorat mai inainte.

 

2. da, cand ai insusit-o ca pe propria identitate

 

3. sa fie deschisi la a cere ajutor si a il accepta biggrin2.gif

Cum spunem si colegului, toate cele enumerate de tine, nu sunt filtrate pana la urma prin gandire, sursa lor nu sunt ideile pe care ti le tot formezi? Daca omul nu ar gandi religiile nu ar exista, tot asa cum nimic din viata cunoscuta actualmente de om, nu ar exista ca realitate pentru el.

Totalitatea ideilor intr-o anumita directie = ideologie.biggrin2.gif

 

- Si totusi religiile vechi au fost inlocuite de altele noi, sitemele vechi au fost inlocuite de siteme noi, de ce nu am face la fel daca am gasi cunoasterea necesara intru realizarea deszideratului propus in acest topic?

- Daca iti insusesti cerintele sistemului ca pe propria identitate, el nu mai e sistem pentru tine intrucat una sunteti; problema e, schimbarea permanenta a nivelului evolutiv al sistemului (prin evolutia celor ce-l compun si ii schimba mereu preceptele datorita unor intelesuri tot mai inalte), il face sa nu mai poata fi un sistem?

- Adica exista deja o metodistica "Dumnezeu mama buna" si cine cauta asta se cuvine doar saaiba calitatea de a fi deschis spre a cere ajutor si a il accepta?

Editat de omul nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

1. Cum spunem si colegului, toate cele enumerate de tine, nu sunt filtrate pana la urma prin gandire, sursa lor nu sunt ideile pe care ti le tot formezi? Daca omul nu ar gandi religiile nu ar exista, tot asa cum nimic din viata cunoscuta actualmente de om, nu ar exista ca realitate pentru el.

Totalitatea ideilor intr-o anumita directie = ideologie.biggrin2.gif

 

2. - Si totusi religiile vechi au fost inlocuite de altele noi, sitemele vechi au fost inlocuite de siteme noi, de ce nu am face la fel daca am gasi cunoasterea necesara intru realizarea deszideratului propus in acest topic?

3. - Daca iti insusesti cerintele sistemului ca pe propria identitate, el nu mai e sistem pentru tine intrucat una sunteti; problema e, schimbarea permanenta a nivelului evolutiv al sistemului (prin evolutia celor ce-l compun si ii schimba mereu preceptele datorita unor intelesuri tot mai inalte), il face sa nu mai poata fi un sistem?

4. - Adica exista deja o metodistica "Dumnezeu mama buna" si cine cauta asta se cuvine doar saaiba calitatea de a fi deschis spre a cere ajutor si a il accepta?

 

1. nu, gandirea este un instrument al cunoasterii, dar nu e unicul. mai e si simtirea, si credinta, amintirile, educatia, formarea si evolutia intr-o forma a apartenentei la un curent sa-i spunem mai prozaic. Nu sunt doar idei/ideologii, dupa cum am punctat ca sunt in primul rand o multitudine in continua miscare, si un sistem de valori. Idee nu este acelasi lucru cu valoare/morala/etica. Ideea nu emite pretentii de a indruma omul, este de sine statatoare si nu ii pasa pe cine convinge sau nu. Valoarea reclama adeziune aproape obligatorie, sau derogare cu mare greutate :D

 

2. ce religii noi cunosti tu in epoca noastra? I wonder. Toate religiile sunt vechi sau provin din religii vechi, dandu-li-se o alta patina, dar in esenta cu acelasi continut.

 

3. n-am inteles intrebarea si nici relevanta

 

4. daca vrei ceva cere, bate si ti se va deschide. este un precept de urmat, nu te astepta sa ti se indeplineasca toate dorintele :D

este vorba de a fi pe drumul bun si a nu o lua strechea pe aratura :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

1. nu, gandirea este un instrument al cunoasterii, dar nu e unicul. mai e si simtirea, si credinta, amintirile, educatia, formarea si evolutia intr-o forma a apartenentei la un curent sa-i spunem mai prozaic. Nu sunt doar idei/ideologii, dupa cum am punctat ca sunt in primul rand o multitudine in continua miscare, si un sistem de valori. Idee nu este acelasi lucru cu valoare/morala/etica. Ideea nu emite pretentii de a indruma omul, este de sine statatoare si nu ii pasa pe cine convinge sau nu. Valoarea reclama adeziune aproape obligatorie, sau derogare cu mare greutate biggrin2.gif

 

2. ce religii noi cunosti tu in epoca noastra? I wonder. Toate religiile sunt vechi sau provin din religii vechi, dandu-li-se o alta patina, dar in esenta cu acelasi continut.

 

3. n-am inteles intrebarea si nici relevanta

 

4. daca vrei ceva cere, bate si ti se va deschide. este un precept de urmat, nu te astepta sa ti se indeplineasca toate dorintele biggrin2.gif

este vorba de a fi pe drumul bun si a nu o lua strechea pe aratura blum.gif

 

Mai, mai, inteleg si eu cea ce spui, orice traire pana la urma este cunoastere, problema e, poti sa constientizezi ce ar insemna trairile celelalte fara a exista trairea numita cugetare, care cugetare e compusa din idei???!!!

America e plina ochi de culturi spirituale care de care mai moderna.

Crestinismul a dat cu tifla iudaismului si religiilor existente in teritoriile cucerite reconvertite cu forta bruta, dar nu asta e tema.

 

Eu ma straduiesc sa mentin sa tin vie tema, relevanta e, cum raspundem la intrebarea 2 a topicului, o constructie metodistic evolutiva care sa nu dea nastere unui sistem.

 

Ha, ha, fac asta numai ca pe calea mea, nu a fost deloc asa de simplu, fiecare cu calea lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×