Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Cum se construieste un dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

smile.png Mda. Asadar si prin urmare inspiratia te inunda " cu idei si limpezime ", incat ai impresia ca-i vorba despre "Har"(dupa cum ne scrii :"mi l-am insusit")si deja mintiuca te-a si facut sa "inventezi si reinventezi o multime de concepte", printre care si "Cum se construieste un dumnezeu".doh.gif

"Nimic nou sub soare", spune-o vorba si se potriveste de minune, a mai incercat cineva sa se creada ca-i Dumnezeu, ba sa aiba impresia ca-i mai mult decat atat si din cate observam inca tot incearca pe toate caile si mai observam ca-si gaseste si adepti(dusi bine la 'film") care sa "creeze" dumnezei pe banda rulanta.

Ti-am dat un punct de consolare, impresionezi artistic propria-ti realitate ca de obicei, motiv pentru care ceea ce scrii e pe langa subiect, ba nu are nici o tangenta cu sensul dat de mine exprimarilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 Cum se poate construi sistemul: "Dumnezeu mama buna"?

Renuntand la tipare, dar nu si la partile lor bune.

 

Si urmatoarea:

2 E posibil ca acesta constructie sa nu mai fie de fapt un sistem?

Poate fi posibil orice.

 

 

3 Ce calitati se cuvine a avea cei ce pot tinde spre un asemenea deziderat?

Absenta orgoliului, capacitatea de a renaste (de a se reinventa), intelepciune.

Editat de Fiero

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 Cum se poate construi sistemul: "Dumnezeu mama buna"?

Renuntand la tipare, dar nu si la partile lor bune.

 

Si urmatoarea:

2 E posibil ca acesta constructie sa nu mai fie de fapt un sistem?

Poate fi posibil orice.

 

 

3 Ce calitati se cuvine a avea cei ce pot tinde spre un asemenea deziderat?

Absenta orgoliului, capacitatea de a renaste (de a se reinventa), intelepciune.

Da' problema e, ne dam seama de tipare? Cum renuntam la tipare (de aceea am deschis si topicul "atasamentele").

 

Tocmai asta ce spui, cautam sa aduc in dezbatere prin intrebarea nr. 2, anume, poate fi renuntarea permanenta la tiparele, atasamentele, rutina, renuntarea la la "ce ştiu-l" momentului, la algoritmii si softurile deja consacrate ce au devenit credinte si chiar convingeri indubitabile personale ori comunitare, o modalitate prin care sistemul sa nu prinda radacini?

Un sistem tot va fi, dar va fi unul al permanentei schimbari, asa cum e insasi realitatea existentiala, numai ca insusirea de baza va fi dezatasarea, permanenta iesire din tipare.

 

 

Observ acuma asemanarea raspunsului tau, "reinventarea" da, inclusiv in ceea ce azi numim comportament manifestat in gandire, nu numai in fapte, cuvinte; atitudinea per total fiinta, temperamente, caracter, personalitate, ...ar fi necesar sa constituie obiectul continuei reinventari; nu de dragul de a o face ci, intru saturarea realitati cu libertate pe cat e posibil asa ceva (depinde desigur de perceptia fiecaruia).

Negresit intelepciune, nici cel putin iubirea nu o consider de cautat fara componenta intelepciune, ijntrucat poate deveni o iubire patimasa si pana la urma pierzatoare, depinde de varsta celui ce apreciaza (intelepciunea vine in mod natural dar nu obligatoriu, o data cu varsta).

Editat de omul nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' problema e, ne dam seama de tipare? Cum renuntam la tipare (de aceea am deschis si topicul "atasamentele").

Un sistem tot va fi, dar va fi unul al permanentei schimbari, asa cum e insasi realitatea existentiala, numai ca insusirea de baza va fi dezatasarea, permanenta iesire din tipare.

Un sistem presupune schimbari graduale, pe un fond de stabilitate. Tu preferi haosul. De ce nu numesti haos ceea ce gandesti.

Cum se poate vorbi de haos daca tu il numesti sistem?

Editat de Eranius
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o mai buna intelegere o sa iti dau un exemplu spre a face impreuna analogia cu harul.

Eu nu am trait fenomenul inspiratie pana acum 5 ani; de atunci inspiratia ma inunda cu idei si limpezime, usurinta de a le dezvolta si transpune in scris, astfel incat am inventat si reinventat o multitudine de concepte.

M-am nascut cu inspiratia sau "mi l-am insusit".

 

Din postarile tale nu rezulta ceea ce pretinzi. Inventia dumnezeu mama buna, asa cum ti-am dovedit în mesajul # 13, sufera de o opacitate cu pretentii de limpezime. Cu privire la vicleana expresie "mi l-am insusit" urmata de un citat ce îmi apartine (# 19), ramâne sa dovedesti ca ti-ai însusit si onestitatea intelectuala chiar daca crezi ca nu e nevoie. king.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Din postarile tale nu rezulta ceea ce pretinzi. Inventia dumnezeu mama buna, asa cum ti-am dovedit în mesajul # 13, sufera de o opacitate cu pretentii de limpezime. Cu privire la vicleana expresie "mi l-am insusit" urmata de un citat ce îmi apartine (# 19), ramâne sa dovedesti ca ti-ai însusit si onestitatea intelectuala chiar daca crezi ca nu e nevoie. king.gif

În mesajul nr. 13 ai dovedit cel mult că doar mesajele tale sufera de acea "opacitate cu pretenţii de limpezime". Înainte de a da un astfel de verdict ar fi bine să-ţi analizezi mesajele...

La tine exprimarea obscură şi confuză, caricaturile, emoticoanele, şablonul de a-ţi acuza a preopinenţii de lipsă de onestitate intelectuală dublat de inevitabilul ad hominem, constituie paleta ta săracă de mijloace prin care tu înţelegi să argumentezi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai stie cineva care era tema si raspunsul dat de mine referitor la tema? parca asistam la un proces inchizitorial ce nu are nici o legatura cu filozofarea la tema propusa.

Te-ai intalnit cu singurul Dumnezeu (mama buna) care salasuieste in Biserica Ortodoxa si ai dat cu piciorul in el! whack.gif

Pentru o mai buna intelegere o sa iti dau un exemplu spre a face impreuna analogia cu harul.

Eu nu am trait fenomenul inspiratie pana acum 5 ani; de atunci inspiratia ma inunda cu idei si limpezime, usurinta de a le dezvolta si transpune in scris, astfel incat am inventat si reinventat o multitudine de concepte.

M-am nascut cu inspiratia sau "mi l-am insusit".

Depinde de inspiratie. Inspiratia de a gasi un dumnezeu bun este de la nastere.

Inspiratia de a nu-l recunoaste pe dumnezeul bun e preluata si apoi dezvoltata de sinele propriu.

1 Cum se poate construi sistemul: "Dumnezeu mama buna"?

Un dumnezeu nu se construieste, pentru ca ar fi idolatrie, adica doar o iluzie.

Un dumnezeu exista sau nu.

Care este cea mai simpla cale de a depista un idol? Asta, prin care idolul este prezent doar ca si iluzie in constiinta omului.

Cat de usor e de regasit acest lucru in propaganda actuala a religiilor orientale care ne spun: ca dumnezeul lor nu poate fi revelat (si urmeaza insirate o serie de motive pe care de altfel le-am si uitat)

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca asa stau lucrurile, ma intreb si va intreb, oare nu tot prin oameni poate prinde viata un sistem "dumnezeu mama buna"?

Dar ce scop ar avea construirea unui Dumnezeu?

Dacă eşti conştient că este construit de tine sau de alţii, nu poate fi decât o mare minciună. Ai putea să crezi într-un Dumnezeu creat de tine? Cu ce te-ar ajuta, dacă ai şti că este imaginar?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspuns pentru Marinel:

 

-Suntem la filozofie nu la religie si spiritualitate; formularea era o metafora.

-Ma refer la un set de valori metodistice util in evolutia personala a individului, care insa sa raspunda la cele trei intrebari,

Editat de omul nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×