Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Cum se construieste un dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Totuşi, ce rost are personificarea acestor valori morale? Ce rost are construirea unei noi ideologii, fie ea şi complet pozitivă în prezent?

O decizie trebuie să fie luată în funcţie de circumstanţele concrete, nu de preceptele unei ideologii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 - Totuşi, ce rost are personificarea acestor valori morale?

2 - Ce rost are construirea unei noi ideologii, fie ea şi complet pozitivă în prezent?

2 - O decizie trebuie să fie luată în funcţie de circumstanţele concrete, nu de preceptele unei ideologii.

1 - Valori metodistice le-am numit eu, nu valori morale.

2 - Evolutia plenara a individului.

3 - Exact.

Cred ca nu trebuie sa-i molipsesti si pe altii cu temerile tale. Credinta e un lucru intim, nici intr-un caz un lucru fabricat in masa.

?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde la ce te gandesti cand pui asemenea intrebari si ce ai consumat inainte.


Mai intai trebuie proiect dar daca nu stii cum arata cred ca o sa iasa o casuta


  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un dumnezeu se construieste asambland dumnezei mai mici, ca un lego. Nu glumesc. Se numesc egregori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca dumnezeu este creatorul a tot ceea ce exista , cum putea el sa fie creat. Daca cineva la creat inseamna ca acel cineva este Dumnezeu. Nu are nici o logica.


Dumnezeu nu poate fi creat , nici construit ,el a existat,exista si va exista vesnic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu sunt constructorul, ci ei, dumnezeii mici, se construiesc singuri, pentru a castiga imortalitatea.

Sufletele umane pot participa ca elemente in egregori.

Ideea asta e cuprinsa in cartea War in heaven, de Kyle Griffith.

 

https://www.dmt-nexus.me/Files/Books/General/War%20In%20Heaven.pdf

Fugi d'aci muschiulica! Ar insemna ca fiecare dintre noi este cate un mic Dumnezeu si la ce ne mai trebuie un creator...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca dumnezeu este creatorul a tot ceea ce exista , cum putea el sa fie creat. Daca cineva la creat inseamna ca acel cineva este Dumnezeu. Nu are nici o logica.

Dumnezeu nu poate fi creat , nici construit ,el a existat,exista si va exista vesnic.

 

Probabil initiatorul s-a referit la crearea unei imagini si unei religii. Ceea ce e surprinzator de usor (te socheaza cat).

 

Aflu ca exista cate un ''nou Iisus'' in multe parti ale lumii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×