Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

RO in Schengen in Aprilie 2014

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Pe oricare cetatean din Ro, sau Bulgaria, crede-ma ca nu il favorizeaza cu nimic mai mult decat acum, intrarea in spatiul Schenghen.

 

Poate pe cetateni nu...dar in mod sigur ii favorizeaza pe desperadosii care nu vor sa fie cetateni onorabili pentru ca nu le permite societatea, adica pe cei care i-a afectat soarta ata de rau incat nu mai au din ce traii... eu ii numesc "desperadosi"!

 

De ce crezi ca a crescut numarul celor sositi in D. dupa 1 ianuarie, daca aveau drept la asistenta sociala si mult inainte de asta ?

Ce anume s-a schimbat ?

 

 

S-a schimbat faptul cain ultimele 6 luni din 2013 li s-a permis romnilor si bulgarilor sa munceasca!

Si dupa 6 luni de lucur ai dreptul; la ajutor social !

Astia erau romanii care au venit sa munceasca ...si nu desperadosii veniti sa profite de statul social ...despre care mincinosul de beshescu spunea ca nu mai exista in Europa!

Mama ce va place sa faceti pe desteptii. laugh.png

 

Mama da tie ce-ti mai place sa te bagi singur in seama ... fara sa postezi la tema ca sa ne arati si noua cat de "destept" esti tu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mama da tie ce-ti mai place sa te bagi singur in seama ... fara sa postezi la tema ca sa ne arati si noua cat de "destept" esti tu !

 

Avand in vedere ca realitatea e una singura, iar voi spuneti lucruri contradictorii, e clar ca nu aveti cum sa fiti ambii informati. Asa ca cel mult doar unul are dreptate. Celalalt doar face pe desteptul. Sau amandoi, in caz ca amandoi sunteti neinformati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Total gresit!

Munca in strainatate pe salarii mici, deci si cu adaosuri valorice mici la valoarea muncii adaugate, este un extraordinar de mare avantaj ptr Germania,

Vad ca nu intelegi corect realitatea!

Ai dreptate doar pe jumatate.

Fiindca nu iei in calcul circuitul economic. In concluzie, in cazul asta Germania pierde asa, impozitul pe venit, intrucat asta este un impozit direct si opereaza dubla impunere in cazul lui. Si, sumele pe care acesti cetateni ce sunt rezidenti in Germania, le trimit in afara granitelor, in tarile lor de origine.

Sunt chestii pe care cineva ce nu are studii in domeniul economic nu le percepe. De aceea este o discutie mai greu de abordat.

Prin urmare, singurul avantaj al Germaniei,importand muncitori straini, ramane faptul ca nu intra in aceea criza a fortei de munca, care ar duce la un colaps economic.

 

 

Acest caz nu a fost atat de rapid cat crezi tu... el dureaza de prea multa vreme ...asa ca nu se poate vorbi de nicio rapiditate!

O iau si eu ca tine, nu pot aprecia intr-o maniera obiectiva celeritatea acestui proces, dar, informatiile din presa locala asta spun!

In concluzie, este adevarat.

Poate pe cetateni nu...dar in mod sigur ii favorizeaza pe desperadosii care nu vor sa fie cetateni onorabili pentru ca nu le permite societatea, adica pe cei care i-a afectat soarta ata de rau incat nu mai au din ce traii... eu ii numesc "desperadosi"!

S-a schimbat faptul cain ultimele 6 luni din 2013 li s-a permis romnilor si bulgarilor sa munceasca!

Si dupa 6 luni de lucur ai dreptul; la ajutor social !

Astia erau romanii care au venit sa munceasca ...si nu desperadosii veniti sa profite de statul social ...despre care mincinosul de beshescu spunea ca nu mai exista in Europa!

Total gresit ceea ce spui.

Acordarea dreptului la munca,(arbeitserlaubnisul) se acorda si inainte de 2014, acum nu mai este nevoie de el, de aceea au venit multi in Germania sa munceasca.

Asadar, asta este singura schimbare, in rest totul e la fel.

Asa ca, cu ce ii avantajaza pe desperados ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Total gresit ceea ce spui.

Acordarea dreptului la munca,(arbeitserlaubnisul) se acorda si inainte de 2014, acum nu mai este nevoie de el, de aceea au venit multi in Germania sa munceasca.

Asadar, asta este singura schimbare, in rest totul e la fel.

Asa ca, cu ce ii avantajaza pe desperados ?

Nu e vorba de acum...ci de avantajele pe care le-ar avea "desperadosii" daca Romania ar fi acceptata in spatiul Schengen.

Cei care au venit inainte de 2014 au primit drept de lucru numai daca aveau un contract de munca sau sa fi locuit min 3 luni in Germania si apoi si-au gasit de lucru.

Acum cine vrea, are dreptul de a lucra la fel ca si in Romania, adica liber, iar faptul ca s-a dublat plata ajutoarelor sociale in primele doua luni ale anului, se datoreaza faptului ca cei care au primit drept de lucru, deci si drepturi sociale, si-au adus la ei "remorcile" (sotiile) care stateau acasa in Ro.

 

Avand in vedere ca realitatea e una singura, iar voi spuneti lucruri contradictorii, e clar ca nu aveti cum sa fiti ambii informati. Asa ca cel mult doar unul are dreptate. Celalalt doar face pe desteptul. Sau amandoi, in caz ca amandoi sunteti neinformati.

Cine te-a mintit spunandu-ti ca adevarul are doar o singura fatza?

Adevarul...la fel ca si carnatzul, are doua capete, si cum intr-o postare nu poti cuprinde realitatea in ansamblul ei pentru ca nu iti permite spatiul si timpul, iata ca fiecare se refera la acel capat al carnatzului pe care il detine el

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca e asa, de ce mai sunt cersetori in Europa ?

 

Daca sunt cersetori in Europa nu inseamna ca sunt neaparat romani.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca sunt cersetori in Europa nu inseamna ca sunt neaparat romani.

ai umblat prin Europa? sau de unde stii tu asta?

 

in Norvegia, suedia, danemarca, franta, Anglia, Germania, Belgia, Italia, Olanda si chiar Finlanda eu am vazut si auzit cersetori romani. nu SI romani, ci numai romani. dar probabil ca numai pt romani am eu ochi, nu?

 

ce alte natii ai mai vazut tu la cersit? am vazut/citit si despre alte natii plecate la ciordit, dar la cersit romanii sunt asi

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cazul sa absolutizam, romanii nu sunt singurii care cersesc.

 

 

De fapt... tiganii ne intrec cu brio! haha.gif

Editat de King1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e cazul sa absolutizam, romanii nu sunt singurii care cersesc.

 

 

De fapt... tiganii ne intrec cu brio! haha.gif

 

tigan nu e o natie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.

 

 

care cifre?

.

 

tonul e cam rasist,

s-ar putea sa vina si sanctiunea, daca mai continui asa.

Acum cine vrea, are dreptul de a lucra la fel ca si in Romania, adica liber, iar faptul ca s-a dublat plata ajutoarelor sociale in primele doua luni ale anului, se datoreaza faptului ca cei care au primit drept de lucru, deci si drepturi sociale, si-au adus la ei "remorcile" (sotiile) care stateau acasa in Ro.

 

 

de unde stii? din auzite?

Evident ca poti traii pe gratis!

Orice prapadit betiv, dar si familia lui, care NU se duc sa se inregistreze ptr ajutor social, are dreptul sa primeasca 12,5 EUR pe zi, adica 370 EUR pe luna, + mancare la cantina sociala sau adapost la azilul de noapte.

 

si daca nu se înregistreaza, de unde (de la ce Amt) primeste banii astia? de la gara?

 

cred ca tu ai jumatati de informatii, culese de nu-stiu-unde,

poate ar trebui sa fii ceva mai exact, ca sa nu te banui de dezinformare si rea vointa in discutie.

Editat de Blues
Edit citate sterse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×