Sari la conținut
Forum Roportal
rechinos

Vreau un motor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ceva timp mi-a venit ideea sa im achizitionez un motor dar nu am idee ce as putea sa conduc legal la aproape 16 ani care ii implinesc in mai.Poate imi puteti da voi o idee.In prezent mi-as putea permite in jur de 10 milioane daca e sh cu bani in mana si daca se poate si in rate pana in 40 milioane.Imi dau seama ca nu imi iau cine stie ce la varsta asta dar pentru un incepator merge :clapping:

Editat de rechinos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ceva timp mi-a venit ideea sa im achizitionez un motor dar nu am idee ce as putea sa conduc legal la aproape 16 ani care ii implinesc in mai.Poate imi puteti da voi o idee.In prezent mi-as putea permite in jur de 10 milioane daca e sh cu bani in mana si daca se poate si in rate pana in 40 milioane.Imi dau seama ca nu imi iau cine stie ce la varsta asta dar pentru un incepator merge :pardon:

mai asteapta o saptamana doua si o sa iti treaca!!

eu asa am patit!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ceva timp mi-a venit ideea sa im achizitionez un motor dar nu am idee ce as putea sa conduc legal la aproape 16 ani care ii implinesc in mai.Poate imi puteti da voi o idee.In prezent mi-as putea permite in jur de 10 milioane daca e sh cu bani in mana si daca se poate si in rate pana in 40 milioane.Imi dau seama ca nu imi iau cine stie ce la varsta asta dar pentru un incepator merge :drunk:

Stringe frumos niste banuti, fa niscai pregatire pe un motor " normal" (200-350 cmc) pina atunci foloseste cu incredere o bicicleta. Ia-ti permis A si B ( eu asa am procedat) si n-o sa-ti para rau. Mopedele ( pe care NU ti le recomand) imi par periculoase din mai multe motive: 1) pot atinge viteze destul de mari cit sa lipesti o trinta, una buna, si sa te pui in pericol (rotile alea micutze....brrrr!!!...) , 2) viteza nu este nici mare nici mica raportat la trafic, numa' buna cit sa-i incurci pe toti, vei fi mereu depasit de masini- pe stinga si mereu vei depasi masinile oprite pe dreapta, cu riscul de a-ti mai " rasari" cite-o usa deschisa in timp ce depasesti masinile din care coboara ocupanti, 3) au pret ridicat exact din motivul ca sint achizitionate de cei ce nu poseda permise de conducere, 4) nefacind un curs de legislatie rutiera te expui la tot felul de mizerii, unele se pot lasa cu plata de daune din buzunar, amenzi diverse etc. Un motor mai mare are si putere, mergi in trafic la pas cu ceilalti, te poti inscrie in trafic aglomerat folosind intervale foarte scurte intre masini si ai rezerva de putere, poti purta un echipament adecvat care pe moped sigur nu-l vei lua pe tine. Poti sa circuli intre localitati si poti sa mai duci o persoana. ( Bineinteles dupa ce transmite parintilor ca i-a iubit mult...) :D Daca poti sa iei ieftin motor in 2T nu te complexa, este un inceput si pentru 2 roti se preteaza excelent. Din gama de motoare gasibile in stare buna iti recomand MZ ETZ 250 sau mai bine 251.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai asteapta o saptamana doua si o sa iti treaca!!

eu asa am patit!!

In perspectiva nu stii niciodata...Si eu ma gindesc macar pe timpul verii sa ma reintorc la motor, m-am saturat sa nu am unde lasa masina...si daca nu am volum de carat de ce sa duc inca 4 locuri goale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e neaparat sa astepti 2 ani....eu ink nu am 18 ani...si am motor d teren d 80cmc nu am acte,si ma simt fff bine asa ku el....(doar k nu am voie p drumuri publice nici nu am c cauta p akolo k doar e d teren...)in rest e ok...tre sa ai putere k e greu....!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am alta idee :beach:

Din cate am inteles la 16 ani pot lua permis subcategoria B1 dar vestea proasta e ca nu am decat alternative: ori sa dau 9000E pe o masina numita Microcar ori sa dau max. 200E pe un Lastun care cu siguranta m-as face de ras :focus:

Cu siguranta masina e mai sigura ca un moped sau asa mi se pare mie.

Voi ce parere aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista autovehicul sigur ci conducator sigur. Daca masina nu corespunde tehnic tot conducatorul ia decizia de a iesi pe drum public sau nu. Idem si cu starea de sanatate ( sau...ebrietate...) . Sfatul meu este sa nu-ti iei masina daca nu ai musai nevoie de ea. 2 ani trec repede, cu banii aia du-te vezi niscai locuri de referinta in lume si apoi ia-ti ceva nou. Nu te juca, sa-ti iei o rablatura pe cap poate fi foarte frustrant si tot frustrant este sa-ti iei un " Mirocar" care apoi sa -l vinzi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai asteapta o saptamana doua si o sa iti treaca!!

eu asa am patit!!

 

Eu chiar eram hotarat candva...dar s-a intamplat ca in perioada in care doream si chiar cautam oferte inspre a achizitiona un motor sa moara un fost coleg , de accident motor. Atunci...mi-a pierit tot cheful de a mai cumpara respectiv de a conduce un motor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×