Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

RO in Schengen in Aprilie 2014

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Scuza-ma ca iti spun, departe de mine a te insulta, dar nu stii nimic! Iar cei ce se vor lua dupa tine se pacali foarte rau.

Explica-mi si mie daca cei ce vor urma "pontul" tau cu adresa fictiva, cum vor face urmatoarele ?

 

La ce adresa vor primii :

- plicul cu persönliche identifikationsnummer ?

- plicul cu cardul de la banca

- plicul cu asigurarea masinii, asta in cazul in care isi cumpara una.

Numai prostii lumea!

Ce e aia "persönliche identificatiosnummer"?

Crezi ca romanii se duc sa ceara azil politic ca sa aibe nevoie de acte de identitate provizorii? Acum ai C.I.-ul romanesc si el este valabil in fata tuturor autoritatilor.

Poate ai vrut sa zici "Sozialversicherung", dar si asta se primeste pe gratis!

La ce sa ai card la banca daca inca nu ai servici si nu-ti da nimeni bani?

Cardul il faci cand deja lucrezi, si cand patronul ti-a dat o camera unde sa dormi, si atunci vei avea adresa locuintei din care face parte camera!

Asigurarea masinii???

La ce ai nevoie de masina daca locuiesti la locul de munca sau in cladirile firmei daca e cazul ?

Tu ai habar de cat de mare este suma pe care trebuie sa o platesti la asigurari?

Noi aici vorbim de tineri care merg la lucru in Germania si nu de cei care vor sa se stabilieasca definitiv acolo!

Nu mai indu lumea in eroare ca se vede ca nu STII nimic!

 

 

Cine anume vorbeste in germana in locul lor peste tot, la banca, cu patronul ala care ii angajaza, la primarie cand se declara,

Bineinteles ca prietenii pe care ii au daca ii au. Daca nu nu au decat sa incerce sa vorbeasca engleza!

La spalat de vase la restaurante sau la curatat camera la hotel, sau la transatul carnii la abatoare nu ai nevoie sa stii germana, ca doar nu-ti inchipui ca ii angajeaza cineva in domeniul in care si-au facut "studiile" adica au mazgalit caiete in Romania?

Evident ca vor fi angajati la muncile cele mai de jos, cu exceptia informaticienilor de performanta sau a personalului medical (dar la acestia se cere sa stii bine limba germana !)

 

 

cu ce anume se deplaseaza, ca nu toti se duc in marile orase. Eu locuiesc si in Germania la 60 de km de Sttutgart, si stiu ce spun. Nu ai masina proprie, esti mort.

La ce sa fie "mort" fara masina daca domiciliaza la servici, si la ce ii trebuie masina daca nu face naveta?

In orasele mai mari te poti duce si cu autobusul, asa cum se duc si copii de la sate si catune la scolile din orase tot cu aceleasi autobuse.

Oi fi traind tu in Germania, dar vad ca nu stii sa te descurci de loc, asa ca nu mai da sfaturi daca NU stii!

 

Prea multe lucruri pe care nu le-ai luat in calcul si tu deja ii vezi facand asta pe toti "desperados" care vor pleca de foame din Romania.

Cand va intra Romania in Spatiul Schengen, aceia nu vor mai fi niste "desperados" ci oameni cu DREPTURI egale cu localnicii, adica cu drepturi la ajutoare sociale care nu sunt legate de 1 an de munca si platit taxele. Exact de asta este speriat occidentul de intrarea Romaniei in spatiul Schengen!

 

Si ti-am enumerat doar cateva piedici, ce mi-au venit in minte la momentul asta. Iar dupa descrierea ta, extrem de multi romani au prieteni, rude si familiile deja acolo ca sa ii ajute si pe ei, or nu este asa.

De vorbitul limbii germane nu mai spun nimic. Ca daca nu stiu oamenii nici sa ceara o cana cu apa sa nu crezi tu ca se vor aventura asa urgent prin Germania. Oricat de disperati ar fi ei, cand Europa este asa de mare. Si plina de romani, as adauga.

 

 

Si ca sa ajungem la prima tema, care de fapt asta se discuta aici, aderarea Romaniei la Spatiul Schenghen este altceva fata de faptul ca romanii si bulgarii vor avea drept de munca legal in toata Comunitatea Europeana de la 1 Ianuarie 2014.

Na vezi ca tot la vorba mea ai ajuns!

Numai in Ro li se baga in cap prostia asta!

 

Spatiul Schenghen, inseamna libera circulatie, si anume desfiintarea punctelor de control de la frontiera, largirea frontierei CE, si inca alte beneficii ce nu stau acum sa le enumar, dar credeam ca pui mana si citesti si tu singur.

Romanii sunt liberi sa circule si acum si au si deja dreptul de a munci in Germania, mai intai sezonieri pe 6 luni si dupa aceea le prelungeste patronul, iar dupa ce au un an de munca, vor primi automat dreptul de a lucra pe termen nelimitat in Germania, deci poti sa te exprimi mai CLAR, si anume ca aderand Romania la spatiul Schengen, se poate spune ca romanilor li se mareste de fapt tara, iar "libertatea de circulatie" cuprinde si dreptul de a te muta unde vrei in acel spatiul , la fel cum cineva din Moldova se poate muta cu familia in Brasov!

 

 

Dar vad ca esti axat pe "desperados" si pe sfaturi inutile ca nu te intereseaza o discutie reala.

Problema milioanelor de "desperadosi" din Ro, este problema pentru care Romania inca nu a intrat in spatiul Schengen, si nu minciunile pe care le debiteaza politicienii, sau unii pe acest forum!

Eu nu spun altceva decat ceea ce spun si politicienii din Germania, dar ascund cei din Ro. si acestia spun cu totul altceva decat mint politicienii si presedintele in Romania!

 

 

 

.

Editat de burebista13
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atata vreme cat in Romania este ceea ce se numeste Catastrofa Sociala, ... nu va exista nicio intrare in Schengen si cu atat mai putin in 2014. nici in 2015 si nici in alti ani in care in Romania va exista in continuare Catastrofa Sociala de acum.

 

Acceptarea in spatiul Schengen inseamna acorderea de drepturi ca cele pe care le are populatia bastinasa din celalalte tari Schengen, adica dreptul la ajutor social si asistenta medicala FARA MUNCA!

 

Acum aveti dreptul sa munciti liber in toata Europa ...si asta e mare lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uneori am Impresia ca soimos e Proprietar de drept peste germania.

Cum sa iei ajutor social fara sa muncesti?pe bune? Cu ce bani sunt finantate ajutoarele sociale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acceptarea in spatiul Schengen inseamna acorderea de drepturi ca cele pe care le are populatia bastinasa din celalalte tari Schengen, adica dreptul la ajutor social si asistenta medicala FARA MUNCA!

 

 

 

 

 

spatiul Schengen se refera în primul rând la libera circulatie a persoanelor în interiorul tarilor membre.

n-are legatura cu ajutorul social pe care-l tragi tu aici din condei.

 

nici cu UE nu are mare legatura, e un acord semnat între mai multe state europene, indiferent de apartenenta la uniune.

Elvetia, de exemplu.

 

cum prezinti tu lucrurile, nu se prea întelege cine-s bastinasii, dat fiindca spatiul e unul transfrontalier. elvetienii din Germania sau norvegienii din Islanda?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

spatiul Schengen se refera în primul rând la libera circulatie a persoanelor în interiorul tarilor membre.

n-are legatura cu ajutorul social pe care-l tragi tu aici din condei.

 

 

 

Pai se pare ca in Ro nu se prea intelege ce inseamna "libera circulatie a persoanelor"!

 

Este vorba de libertatea de a te muta (si asta tot libera circulatie se numeste) de la Ciorogarla la Luxemburg exact ca si cum te-ai muta de la Ciorogarla din Vale la Ciorogarla din Deal, adica te muti din Ro in Luxemburg cand vrei si stai cat vrei, beneficiind de toate drepturile pe care le au si localnicii din Luxemburg, adica ajutor social de cca 4- 500 EUR de persoana ceea ce in cazul unei familii de rromi fara servici, cu 3 copiii inseamna un minim de peste 2000 de EUR + multe alte avantaje care difera de la tara la tara, si sa nu/mi spui mie ca victimele dezastrului social din Ro...nu se vor da navala la " libera deplasare" pina intr-o prospera tara Schengen in care sa profite de ajutorul ei social FARA sa fii muncit nici macar o zi!

 

Asa ca nu e vorba de libera circulatie in UE, drept pe care i-l au si acum garantat, dar pentru o stationare de 3 luni, perioada in care au libertatea sa-si caute de munca.

 

Si exact din acest motiv (catastrofa sociala din Ro) i se respinge Romaniei dreptul de a adera la Spatiul Schengen!

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai informeaza-te, nu e obligat cetateanul român să stea doar 3 luni apoi să plece. Şi asta nu depinde doar de statutul de angajat, poate foarte bine să desfasoare o activitate independenta,poate fi student,poate urma cursuri vocationale etc.

Uite ca în Uk n-a dat nimeni buzna când a fost vorba de permise de muncă.

Şi învaţă să scrii dacă tot vii pe un forum românesc, vorbesti chestii despre care nu te informezi şi declari cocotat pe un piedestal problemele sociale ale unei ţări cu care probabil nu mai ai contact demult.

Editat de Priapism
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai informeaza-te, nu e obligat cetateanul român să stea doar 3 luni apoi să plece. Şi asta nu depinde doar de statutul de angajat, poate foarte bine să desfasoare o activitate independenta,poate fi student,poate urma cursuri vocationale etc.

Uite ca în Uk n-a dat nimeni buzna când a fost vorba de permise de muncă.

Şi învaţă să scrii dacă tot vii pe un forum românesc, vorbesti chestii despre care nu te informezi şi declari cocotat pe un piedestal problemele sociale ale unei ţări cu care probabil nu mai ai contact demult.

Nu cetateanul roman, ci toti cetatenii UE care nu fac parte din state Schengen...dar vor sa traiasca in Spatiul Schengen din ajutoare sociale ... asa ca citeste/mi mai atent postarea si dupa aia sa ma contrazici.

 

Daca citeai mai atent vedeai clar ca eu nu vorbeam despre studenti sau despre cei care au deja servicii sau presteaza servicii pe cont propriu de stergere a fundului babelor, ci ma refeream la acele cazuri sociale a celor care NU cauta de lucru, ci doar ajutoare sociale, pentru ca aceasta categorie de "desperados", care sunt victime ale catastrofei sociale generalizate din Ro. de acestia le e frica occidentului, si nu de femeile cu studii superioare care vin sa presteze servicii de spalat fundul babelor in spatiul Schengen.

 

Evident ca romanii nu dau buzna la munca, chiar daca s-a liberalizat piata muncii, in asta nu este nimic nou ... dar sa vezi cum vor da buzna la intinsul mainii dupa bani nemunciti.

 

In ce calitate imi faci tu observatii precum ca n-as stii sa scriu corect in limba romana?

Cumva in calitatea cuiva care sufera de priapism?

Afla ca eu locuiesc de 25 de ani in occiident si fac pariu ca ma descurc mai bine in limba romana decat tine, asta desi limba romana NU mi-a fost niciodata limba materna!

Editat de Soimos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e plin occidentul de scarbe d'astea de romani cum e asta de mai sus.

 

iti dai seama ce mandru e el ca e cetatean german si noi nu?

 

domnule soiman, sa-ti zic ceva: sunt unii care au si 3-4 cetatenii si nu se caca pe ei aici cum te caci dumneata.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Află că pierzi pariul sigur şi mai află că nu interesează pe nimeni de cati ani eşti tu în occident.

Nu sufăr de patriotism, am spus de foarte multe ori că romanul e prost, invidios, cocalar şi leneş în proporţii covarsitoare.

Dar mai deranjat e parvenitul semidoct, care vrea să dea impresia că le ştie pe toate şi oferă sfaturi natangi peste gard.

Nu cred că o să îţi vină tie pe tarla vreun român cu mâna întinsă, că îţi vine un ţigan cu cetatenie română e cu totul altceva, de aia e deranjant când incuiatii dau verdicte.

Femeile alea cu studii care ajung să spele batrani, nu vin să facă asta că au un hobby şi nici să întindă mâna nu vin, aşa că nu înţeleg tonul dispreţuitor cu care anunţi indeletnicirea asta. Numai parvenitii prost educaţi ar putea avea o satisfactie stranie declarand aşa ceva.

Sa-mi zici dacă tre' să iti scriu in maghiara.

Editat de Priapism
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×